در پیش نشست علمی همایش مهدویت مطرح شد؛

در ارائه شاخص ها و درون مایه های هنر زمینه ساز به متون معتبر دینی بیشتر توجه شود

موعود گرایی در متون دینی به روشنی تبیین شود

خبرگزاری آينده روشن , 28 فروردين 1391 ساعت 10:42

حجه‌الاسلام و المسلمین پورسیدآقایی در پیش نشست علمی هشتمین همایش بین المللی مهدویت با بیان اینکه پژوهشگران عرصه هنر باید پژوهش‌های خود را هرچه بیش‌تر به متون معتبر دینی مستظهر نمایند خواستار توجه هر چه بیشتر به منابع شیعی در ارائه شاخص‌ها و درون‌مایه‌های هنر زمینه‌ساز شد.


به گزارش آینده روشن، پیش‌نشست تخصصی هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه ساز» در مدرسه اسلامی هنر قم برگزار شد. 

در این نشست که با حضور حجه الاسلام دکتر سید محمدحسن نواب مدیر مدرسه اسلامی هنر و حجه‌الاسلام و المسلمین سید مسعود پورسیدآقایی رئیس پژوهشکده مهدویت برگزار گردید، پژوهشگران مدرسه اسلامی هنر به طرح ساختار مقالات خود در همایش دکترین مهدویت پرداختند. 

در این نشست تخصصی، حجه الاسلام محمد حسین سرانجام، مدیر بخش آموزش آزاد مدرسه اسلامی هنر، با تشریح ایده و ساختار مقاله خود با عنوان «جایگاه هنر در جغرافیای فرهنگی جامعه زمینه‌ساز» گفت: «در جامعه‌ای که زمینه‌سازی ظهور حضرت ولی عصر- عجل الله تعالی فرجه الشریف- را در اولویت خود قرار داده هنر می‌تواند به عنوان یکی از ارکان سازنده فرهنگ نقشی موثر را عهده‌دار شود.»
 
وی با طرح نظرات «ارنست کاسیرر» به عنوان اصلی‌ترین فیلسوف فرهنگ، هنر را در کنار دین، اسطوره، علم و فلسفه یکی از عناصر قوام‌بخش فرهنگ دانست که در جغرافیای فرهنگی جامعه زمینه‌ساز از شان و منزلت درخور توجه و البته محدودیت‌های اجتناب ناپذیری برخوردار است. 

در ادامه این جلسه فریدالدین فریدعصر، قائم مقام مدرسه اسلامی هنر، به بیان ایده پژوهشی خود با عنوان «سنت روایی عاشورا و هنر زمینه‌ساز» پرداخت.
 
وی خاطرنشان کرد: «در ترسیم شاخص‌های روایی هنر زمینه‌ساز، بازخوانی سنت روایی عاشورا می‌تواند در گسترش ابعاد دینی و هنری این مقوله نقش منحصر به فردی را عهده‌دار شود»
 
فریدعصر با مرور آراء «پل ریکور» به عنوان اصلی‌ترین نظریه‌پرداز حوزه روایت و داستان در میان فیلسوفان قرن بیستم تاکید کرد: «ریکور به عنوان یک فیلسوف متاله توانسته است خصلت روایت‌گوی ذهن بشر را در اثر معروف خودش، زمان و روایت، به خوبی ترسیم کرده و الگویی در بازخوانی وقایع و به طور مشخص رویدادهای تاریخی- مذهبی به ما ارائه دهد.»
 
این پژوهش‌گر عرصه هنر با تاکید دوباره بر نقش روایت و ضرورت توجه به روند برساخته شدن روایت در ذهن روایان و محدثان در طول تاریخ تشیع سخنان خود را به پایان رساند. 

حجت الاسلام سید احمد بطحایی، معاون فرهنگی مدرسه اسلامی هنر و از نویسندگان و پژوهشگران حوزه ادبیات داستانی، از دیگر سخنرانان این نشست بود. 

حجت الاسلام بطحایی با تشریح موضوع مقاله خود با عنوان «نشانه‌های موعود در داستان پست مدرن»، ریچارد براتیگان را یکی از مهمترین نویسندگانی دانست که می‌توان مضامین موعودگرا را در آثارشان جستجو کرد و در نهایت به نتیجه سلبی یا ایجابی درباره نقش‌مایه انتظار در آثار داستانی پست مدرن دست یافت. 

در ادامه این نشست اعضای هیات علمی موسسه آینده روشن به ارائه نظرات خود درباره مقالات ارائه شده پرداختند.
 
حجه‌الاسلام و المسلمین پورسیدآقایی خواستار توجه به منابع شیعی بیش‌تر در ارائه شاخص‌ها و درون‌مایه‌های هنر زمینه‌ساز شد و به پژوهشگران عرصه هنر توصیه کرد که پژوهش‌های خود را هرچه بیش‌تر به متون معتبر دینی مستظهر نمایند.
 
وی همچنین از پژوهشگران خواست تمایز میان نهیلیسم مندرج در آثار هنری و موعودگرایی مندرج در متون دینی را به روشنی برای خوانندگان خود آشکار سازند. 

حجه‌الاسلام والمسلمین سهرابی از اساتید پژوهشکده مهدویت نیز با تاکید بر شاخص‌های قرآنی هنر زمینه‌ساز از ارائه دهندگان مقالات خواست که این مضامین و شاخص‌ها را در نگارش مقالاتشان مورد توجه بیش‌تری قرار دهند. 

دکترمحمد حسین نواب در پایان این نشست ضمن قدردانی از حضور اعضای هیات علمی پژوهشکده مهدویت در مدرسه اسلامی هنر ابراز امیدواری کرد که پژوهشگران هنر و اصحاب فرهنگ بتوانند با ارزیابی محققانه خود از فلسفه‌های غربی، زمینه تولید نظریه در کشور را فراهم سازند. 

شایان ذکر است هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در روزهای ۱۵ و ۱۶ تیرماه سال امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم با موضوع «هنر زمینه ساز، راهبردها و راهکارها» در تهران برگزار خواهد شد.

علاقه مندان و پژوهشگران برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند در قم با تلفن ۷۸۳۳۷۱۴ با پیش شماره ۰۲۵۱ تماس بگیرند و یا به پایگاه اطلاع رسانی این همایش به نشانی www.mahdaviat-conference.com مراجعه و همچنین مقالات علمی و پژوهشی خود را به نشانی دبیرخانه دایمی همایش بین المللی دکترین مهدویت واقع در قم، خیابان شهدا، کوچه ۲۵، پلاک ۲۷، ساختمان شماره ۲ موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) ارسال کنند. این همایش از سوی موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) برگزار می شود.
 
خبرنگار: علیرضا آرام

انتهای پیام/ن/1/48


کد مطلب: 53538

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcdjk0k.yt0ss6a22y.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir