آيت‌الله العظمي مكارم‌شيرازي در ديدار رئيس قوه قضاييه:

آبروي نظام جمهوري اسلامي ايران در امر قضاست

13 فروردين 1389 ساعت 12:19

يكي از مراجع عظام تقليد قم گفت:آبروي نظام جمهوري اسلامي ايران در امر قضاست اگر دستگاه قضايي كارآمد داشته باشيم در دنيا موفق خواهيم بود.


به گزارش آینده روشن، به نقل از واحد خبر دفتر آيت‌الله مكارم‌شيرازي، معظم له در ديدار با آيت‌الله آملي‌لاريجاني رئيس قوه قضائيه اظهار داشت: تلاش شود تا نيروهاي متعهد، متخصص و نخبه در حوزه‌هاي علميه جذب و در مركزي آموزش داده شوند و بايد حوزه علميه در اين مورد اقدامي جدي را انجام دهد ما هم به اين امر كمك مي‌كنيم. 

وي تصريح كرد: گرچه امر قضا واجب كفايي است؛ ولي با توجه به نبود نيروي انساني كافي اين امر براي برخي واجب عيني است و بايد كساني كه شهامت، شجاعت، تعهد و تخصص و آمادگي لازم را در اين مورد دارند وارد كار قضا شوند و مشكلات مردم را حل كنند. 

مكارم‌شيرازي تاكيد كرد: آبروي نظام جمهوري اسلامي ايران در امر قضاست اگر دستگاه قضايي كارآمد داشته باشيم در دنيا موفق خواهيم بود.
وي خطاب به رئيس قوه قضائيه بيان داشت: برخي از حوزويان دلبسته حوزه عليمه قم هستند شما مي‌توانيد با بهره‌گيري از اين نيروهاي متعهد و متخصص در دستگاه قضايي برخي كارها را به آن‌ها واگذار كنيد تا در اين مورد در خود قم اقدام لازم را انجام دهند. 

وي ادامه داد: هر چه در قوه قضائيه سرمايه‌گذاري شود به‌جاست و آثار مثبت آن در ساير دستگاه‌هاي كشور ظاهر مي‌شود. 

‌مكارم‌شيرازي از طولاني شدن پرونده‌هاي قضائي ابراز نگراني كرد و افزود: بسياري از مردم از طولاني شدن رسيدگي به پرونده‌هاي قضايي گلايه دارند؛ گرچه برخي از عوامل اين مشكل در زمان تصدي جناب‌عالي ‌برچيده شده است؛ اما اگر بخش ديگري از اين عوامل برچيده شود، نگراني مردم هم برطرف مي‌شود. 

اين مرجع تقليد گفت: برخي از مردم به دليل طولاني شدن پرونده‌هاي قضايي به اجبار از حق‌شان مي‌گذرند، كاري كنيد كه به خواست خدا در مدت اندك مردم به حق‌شان برشند و اين نگراني‌ها برطرف شود؛ و برخي از قوانين دست ‌و پا گير نيز كه سبب طولاني شدن اين پرونده‌ها مي‌شود برچيده شود. 

وي استقلال قوه قضائيه را بسيار مهم برشمرد و عنوان داشت: گاهي ديده مي‌شود برخي به دنبال اعمال نفوذ در قوه قضائيه هستند و مي‌خواهند استقلال قضايي را زير سوال ببرند، حتي گاهي اين كار از سوي برخي دولتمردان و گاه از سوي افراد متمكن صورت مي‌گيرد و بايد جلوي همه اين اعمال نفوذها گرفته شود. 

‌مكارم‌شيرازي تصريح كرد: دستگاه قضايي براي ضعفاست كه افراد ضعيف بتوانند از اين طريق از حقوق خود دفاع كنند وگرنه افراد متمكن و صاحب نفوذ نياز به آن ندارند؛ به گونه‌اي شود كه دستگاه قضايي هميشه مستقل و تحت نفوذ هيچ كسي قرار نگيرد و اميد مردم به دنبال حذف اعمال نفوذها در دستگاه قضايي است. 

وي يكي ديگر از دغدغه‌هاي مردم ضعيف را نداشتن وكيل در هنگام دعوي دانست و گفت: برخي به دليل نداشتن تمكن مالي هرگز به دنبال وكيل نمي‌روند؛ زيرا وكلا غالباً پول‌هاي بي‌حساب و كتاب و گزافي را از مردم مي‌طلبند‌ و برخي كه توانايي پرداخت آن را ندارند از حق‌شان مي‌گذرند؛ خوب است فكري براي اين كار بفرماييد. 

وي ابراز داشت: سزاوار است از سوي بيت‌المال براي كساني كه تمكن مال كافي ندارند وكيل گرفته شود تا مردم بتوانند از حق خود دفاع كنند. 

‌مكارم‌شيرازي در بخشي از سخنان خود يكي از مسائل مهم را در دستگاه قضايي اطلاع‌رساني دانست و اظهار داشت: در حال حاضر اقدامات خوبي در قوه قضائيه صورت گرفته است و بايد اين فعاليت‌هاي به اطلاع مردم رسانده شود تا آن‌ها نيز به اين اقدامات دلگرم شوند. 

وي در بخش ديگري از سخنان خود از رسانه‌ها انتقاد كرد و بيان داشت:‌ امروز بسياري از مسائل پيش از آن كه دادگاهي شود رسانه‌اي مي‌شود؛ در حالي كه هنوز حكمي صادر نشده و قاضي پس از رسانه‌اي شدن موضوع نمي‌تواند به راحتي براي اين امر قضاوت كند و به سختي مي‌افتد و اين يك خطر است. 

اين مرجع تقليد در پايان اين ديدار ابراز داشت: نظارت بر حكم قضات بسيار مهم است در اين مورد طوري رفتار شود كه بعضي از قضات احساس نكنند به احكام صادره از سوي آن‌ها هيچ نظارتي نمي‌شود و در نتيجه سست شوند.


کد مطلب: 33459

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcdno0s.yt0sk6a22y.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir