دکتر سید محمد حکاک:

جهان خواستار حکومت واحد جهانی است

سايت خبری آينده روشن , 30 مرداد 1386 ساعت 20:10

گزارشگر :

دکتر سید محمد حکاک، شاعر و استاد ادبیات معتقد است: جهانی که شبیه یک دهکده است، بیش از یک حکومت نیاز ندارد و این حکومت یک حاکم می خواهد. این همان حکومت واحد جهانی است که حکمران آن حضرت مهدی(عج) خواهد بود.


دکتر سید محمد حکاک، در گفت و گو با آینده روشن گفت: به نظر بنده در وادی فرهنگ و هنر آن گونه که باید به موضوع مهدویت پرداخته شده است که این جای سپاس و قدردانی دارد. به ویژه این که در دوره معاصر به شکل مطلوبی به این موضوع توجه شده است. در دوره های پیش چون جامعه ایران شیعه نبوده است، انعکاس این مطلب نیز محدود بوده است.

وی افزود: اعتقاد به مهدویت در میان اهل سنت نیز دیده می شود، ولی نه به آن غلظت که در شیعه وجود دارد، چون در شیعه مهدی موعود(عج) فردی مشخص است، ولی اهل سنت تنها شناختی که از مهدی(عج) دارند این است که او از فرزندان پیامبر آخرالزمان است.

دکتر حکاک، توجه ویژه جهانیان به منجی را چشمگیر و انکارناپذیر دانست و گفت: این توجه می تواند نشانه نزدیک شدن ظهور حضرت مهدی(عج) باشد و به باور برخی این ظهور صغراست.

وی تصریح کرد: با قدرتی که بشر امروز یافته، پذیرفته که باید قدرت واحدی شکل گیرد و یک نفر جهان را به سمت نیکی پیش ببرد. امروز مرزها از بین رفته و جهان امروز مانند دهکده ای است که همه می توانند به راحتی با هم ارتباط برقرار کنند و پیوندی داشته باشند. جهانی که شبیه یک دهکده است، بیش از یک حکومت نیاز ندارد و این حکومت یک حاکم می خواهد. این همان حکومت واحد جهانی است که حکمران آن حضرت مهدی(عج) خواهد بود.

وی با اشاره به سخن متفکران جهانی که پس از رخداد جنگ جهانی دوم بر این باور بودند که باید حکومت واحدی شکل بگیرد تا مشکلات حل شود، گفت: دیگر بشر امروز سر عقل آمده و پذیرفته که تنها حکومت جهانی می تواند این جهان آشفته را آرام کند. این پذیرش چه از سر خردورزی باشد یا از سر اضطرار، مهم نیست. مهم نتیجه ای است که انسان به آن رسیده است.

دکتر حکاک، منابع تشیع را پویا و غنی ارزیابی کرد و گفت: ما امتیازهای ویژه ای نسبت به دیگر مکاتب داریم. برای نمونه مهدی موعود(عج) ما مشخص تر از دیگر منجیان است. با توجه به این منابع گران قدر می توانیم به جامعه جهانی جهت و جهانیان را به سمت صلح و آشتی و نیکی و خوبی سوق دهیم.

یک رباعی مهدوی از دکتر حکاک را می خوانیم:
ای دوست صدای پات را می شنوم
آهنگ خوش صدات را می شنوم
تو آمده ای به مردگان جان بخشی
من همهمه حیات را می شنوم

و غزلی مهدوی به نام «کمینه» را از ایشان می خوانیم:
عمری است تا آکنده ام از مهر سینه
پالوده ام این دشت را از تخم کینه

بازار ناپاکی شکستی سخت برداشت
تا پایه شوق تو محکم شد به سینه

آراستم با جامه عشق تو دل را
پیراستم از جامه های وصل و پینه

بدگوهری ها را پراکندیم از دل
از گوهر عشق تو پر شد این خزینه

هر اضطرابی را ز لوح دل ستردم
چون بی قرار تو شدم آمدم سکینه

جز جان و گل چیزی به پای تو نریزم
شرمنده ایم این است در دست کمینه

جز جان و دل چیزی به پای تو نریزم
شرمنده ام این است در دست کمینه


کد مطلب: 16586

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcfvtdy.w6dvcagiiw.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir