در درس خارج مطرح شد؛

واکنش آیت الله مکارم به طرح حذف تعطیلات مذهبی کشور

خبرگزاری رسا , 16 اسفند 1391 ساعت 10:35

حضرت آیت الله مکارم شیرازی نسبت به طرح کاهش تعطیلات مذهبی در کشور که از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شده است، واکنش نشان داد و این کار را اقدامی ناشدنی خواند و از نمایندگان مجلس خواست برای کاهش تعطیلات رسمی کشور از فرصت ها و مناسبت ها دیگر استفاده کنند.


به گزارش آینده روشن، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و فضلا در مسجد اعظم قم برگزار شد،‌ کشتار شیعیان پاکستان در حادثه تروریستی کراچی را محکوم کرد.

این مرجع تقلید این حادثه تررویستی را جنایتی بزرگ دانست و گفت: مدتی قبل در کویته از سوی وهابیون تکفیری جنایتی بزرگ به وقوع پیوست و عده زیادی به خاک و خون کشیده شدند و اخیرا نیز در کراچی آن جنایت بزرگ را آفریدند که منجر به زخمی و کشته شدن صدها نفر شد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به این که ما نمی توانیم در قبال این مساله سکوت کرده و آن را محکوم نکنیم، از تصمیم مراجع تقلید و مدیران حوزه های علمیه برای تعطیلی روز شنبه کلیه دروس سطوح مختلف حوزه علمیه قم و از برگزاری اجتماع بزرگ اعتراض آمیز حوزویان در مسجد اعظم خبر داد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که پیام ما به دولت پاکستان این است که اگر نمی توانید جان شهروندان تان را تامین کنید کنار بروید تا افراد توانا سرکار بیایند، امنیت را مهم ترین اصل برای جوامع مختلف ارزیابی کرد و خطاب به دولتمردان پاکستان، گفت: شما اگر در این مساله عاجز هستید کنار بروید و مسؤولیت را به به دست افراد قوی تری بسپارید تا بتوانند امنیت مردم تان را تامین کنند.

این مرجع تقلید با بیان این که شیعیان دنیا همه باید نسبت به این جنایات اعتراض کنند، اظهار داشت: این چه وضعیت است که یک عده آدم وحشی تکفیری در دنیا به وجود آورده اند و هر روز جنایت تازه ای خلق می کنند و افراد بیگناه را به خاک و خون می کشند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران نیز باید مراتب اعتراض خود را قوی تری بیان کند، آهسته از کنار این مسائل رد نشوند،‌ بلکه باید فریاد بزنند.

این مرجع تقلید همچنین به طرح کاهش تعطیلات مذهی کشور واکنش نشان داد و گفت: اخیرا زمزمه هایی در مجلس از ناحیه برخی نمایندگان شروع شده که ایام تعطیل مربوط به امام رضا(ع)، امام صادق(ع) و حضرت زهرا(س) حذف شود و به جای آن بین التعطیل،‌ تعطیل شود.

این مرجع تقلید بیان داشت: ما برای نمایندگان محترم مجلس احترام قائلیم اما آنهایی که این فکر خام را می کنند بدانند تمام ملت در برابر آنها خواهند ایستاد و این کار نیز شدنی نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: آنها آبروی خودشان را نبرند، این اقدام کاری است که به هیچ قیمت عملی نخواهد شد، این افراد پیشنهادات خنده داری می دهند که انسان تعجب می کند.

وی اضافه کرد: پنجاه روز در سال پنج شنبه است که یا بسیاری از مناطق تعطیل و یا نیمه تعطیل است،‌ بهتر است افرادی که به دنبال کاهش تعطیلات هستند سراغ این ایام بروند نه مناسبت های مذهبی که مردم نسبت به آنها حساس هستند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: ما فعلا تذکر دادیم و اگر تعطیل کنند این مساله را تعقیب خواهیم کرد؛‌ ‌البته اینها عده محدود و معدودی در مجلس هستند و ما به اکثریت مجلس احترام می گذاریم.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با اشاره به حدیث اخلاقی، از خود راضی بودن و حب ذات را دارای آفات بسیار زیاد دانست.

وی قناعت و مناعت طبع را بسیار مهم ارزیابی کرد و با بیان این که چنین فردی غنی حقیقی به شمار می آید، گفت: مال و ثروت انسان را غنی نمی کند، از این رو باید به دنبال این امور بود و آنها را به دست آورد و آن هنگام فرد می تواند ادعا کند که نیازی به مردم ندارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تاکید بر این که اولیای الهی همواره این گونه بوده و دست نیاز به سوی کسی دراز نمی کردند، گفت: در مقابل قارون ها دائما دست شان به این سو و آن سو دراز بود چه برای حفظ مال و چه برای ثروت اندوزی بیشتر.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی فقر را نقطه مقابل غنی دانست و تاکید کرد: منشا اصلی فقر دنیا پرستی،‌ هوا پرستی و دوری از خداوند تبارک و تعالی است، فردی که به لطف الهی امید دارد هیچ نگرانی ندارد؛‌ در پرتو دستورات اهل بیت راه زندگی سالم و توام با ارامش و ابرومندی را می توان به دست آورد.
پایان خبر/ن


کد مطلب: 57005

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcgnz9n.ak9uz4prra.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir