نقشی آفرینی کانون های فرهنگی هنری مساجد در توسعه و تعمیق مهدویت

خبرگزاری شبستان , 21 اسفند 1397 ساعت 10:11

آینده روشن- اگر باور داریم مسجد پایگاه فرهنگی جهان اسلام و بهترین جایگاه برای تبلیغ معارف دین است و نظام زندگی را برای انسان تعریف می کند، در این میان، کانون های فرهنگی هنری بهترین وسیله برای استفاده از این استعداد و قابلیت در ساحاتی همچون مهدویت هستند.


به گزارش آینده روشن با توجه به نقش و کارکرد مساجد و کانون های فرهنگی هنری آن در ترویج و تبلیغ آموزه های دینی به ویژه مهدویت به عنوان افق و آینده نظام و جامعه اسلامی ایران، نظر کارشناسان را درباره این نقش و الزامات تحقق آن جویا شده ایم که در ادامه مرور می شود:

 

حجت الاسلام والمسلمین «مجتبی کلباسی» در تشریح نقش کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در تبلیغ و تعمیق فرهنگ مهدویت و انتظار، اظهار کرد: مساجد در قله های فرهنگی جامعه قرار دارند.

 

رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم اضافه کرد: مسجد در ذات یک بنا است اما آنچه مسجد را احیاء می کند حاضران در آن هستند چنان که خدای متعال در آیه 108 سوره مبارکه توبه می فرماید: «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَـئِكَ أَن یَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِینَ».

 

وی تصریح کرد: طبیعتاً عرصه فعالیت کسانی که با مسجد انس و ارتباط دارند تمام زوایا و جغرافیای فرهنگ اسلامی است، در این میان از مهمترین مسائل که هم نقش آینده ساز و امیدآفرینی دارد و هم فراورده ها و دستاوردهای فوق العاده ای در فرهنگ جامعه داشته و دارد، مهدویت است..

 

حجت الاسلام کلباسی تاکید کرد: اگر مسئله مهدویت در اسلام جایگاهی ویژه دارد و عظمت و اهمیت بسیار برای آن قائل هستیم، به دلیل برخورداری از این نگاه به آینده و آینده آفرینی و ساخت آینده است.

 

رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در این میان کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برای آن تاسیس و فعال شده اند که مساجد صرفاً به نماز و آیین های معمول اکتفا نکنند. لذا این کانون ها می توانند با تزریق روحیه امید و توجه دهی جامعه به آینده و زمینه سازی براری ساخت آینده، جامعه بویژه افراد دارای آمادگی همچون جوانان و نوجوانان را که آرمان گرایی وجه ممیزه آنها است، در مسیر حرکت به آینده پیش ببرند.

 

وی درباره الزامات ورود کانون های فرهنگی هنری مساجد به مسائل و فعالیت های مهدوی، ابراز کرد: این امور هم نیازمند دانش است و هم انگیزه، اساساً نمی شود در یک ساحت محدودشان کرد چون هم نیاز به آموزش است و هم پژوهش و نیز تبلیغ و ترویج که انگیزه افراد برای حرکت را تامین کند.

 

رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم درباره دستاوردهای دستاوردهای هم افزایی کانون های فرهنگی هنری مساجد با نهادها و دستگاه های مهدوی، گفت: استفاده از تجارب یکدیگر در فعالیت های فرهنگی مهدوی راهگشا است گاهی تجربه 40 ساله دیگران به افراد تازه کار کمک های شایان کرده و نقطه شروع آنها را جلو می برد.

 

وی خاطرنشان کرد: لذا در همه امور آموزشی، پژوهشی و تبلیغی ترویجی مشورت و ارتباط با مراکز و نهادهای فعال در عرصه مهدویت که تجربه های تبلیغی، آموزشی و علمی دارند، نقطه شروع کانون ها در این عرصه را جلو می برد. علاوه بر این، مانع از انجام کارهای تکراری و درجا زدن و نیز اتقان و استحکام کارها و آثار آنها می شود.

 

کانون های فرهنگی هنری بهترین جایگاه برای توسعه مهدوی هستند

 

همچنین، حجتالاسلام «محمدصادق کفیل» در این باره بیان کرد: اگر باور داریم مسجد پایگاه فرهنگی جهان اسلام و بهترین جایگاه برای تبلیغ معارف دین است و نظام زندگی را برای انسان تعریف می کند، در این میان، کانون های فرهنگی هنری بهترین وسیله برای استفاده از این استعداد و قابلیت مساجد هستند.

 

معاون پژوهش بنیاد فرهنگی مهدوی موعود(عج) تاکید کرد: از این رو، کانون های فرهنگی هنری بهترین جایگاه برای توسعه مهدوی هستند مخاطب آنها توده مردم از هر قشر و جنس و گروه سنی اعم از کودک، نوجوان، جوان و زن و مرد هستند و مهمتر آنکه همه این مخاطبان آمادگی و عُلقه دینی مذهبی دارند.

 

وی با بیان اینکه مسجد خانه ای است که انسان با اختیار وارد آن می شود، تصریح کرد: این حضور و انس اختیاری آثار و برکاتی شگرف دارد و برای کانون های فرهنگی هنری ظرفیت مطلوبی را ایجاد می کند که در صورت تعیین افق مهدویت برای فعالیت های آن می توان تحولات شگرفی را در جامعه رقم زد.

 

حجت الاسلام کفیل با بیان اینکه هنوز استفاده ای که باید از ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت و انتظار نشده است، گفت: یکی از اقدامات مهم ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری کشور در این باره راه اندازی و تقویت کانون های تخصصی مهدویت است، البته باید سیاستی اتخاذ شود که هر کانون تخصصی در سطح کشور یک برنامه مهدوی داشته باشد و آن را توسعه دهد و نیز برای همه چندین هزار کانون مساجد، برنامه مهدوی تعریف شود.

 

وی از آمادگی بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) در تامین محتوای مدنظر ستاد عالی کانون های مساجد برای این مهم خبر داد، و ابراز کرد: باید به منظور استفاده از ظرفیت مساجد برای توسعه فرهنگ انتظار فضاسازی شود که بنیاد مهدی موعود(عج) هم در این راستا می تواند ستاد عالی کانون های مساجد را در انجام این رسالت تاریخی همراهی کند.

 

کفیل با بیان اینکه هویت سبک زندگی مهدوی باید تبیین شود، تصریح کرد: در بیانیه «گام دوم انقلاب» مقام معظم رهبری بر ساخت تمدن اسلامی به عنوان مقدمه تمدن مهدوی تاکید شده است، و بهترین محل برای اجرای این بیانات، مسجد است چنان که مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی و نیز در دوران دفاع مقدس نقش آفرین بودند و امروز هم باید این نقش و کارکرد احیاء شود.

 

معاون پژوهش بنیاد مهدی موعود(عج) با بیان اینکه کانون های مساجد مردمی بوده و باید مردمی بمانند، خاطرنشان کرد: این کانون ها نباید شکل اداری به خود بگیرند بلکه باید شور و اخلاص خود را حفظ کنند. مسجد، میداندار مبارزه با هجمه های فرهنگی است لذا باید روحیه ای که رزمندگان در دفاع مقدس داشتند در اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد هم وجود داشته باشد و با همان روحیه و انگیزه و صفات سکاندار جریان فرهنگی شوند که مهدویت در این مبارزه افق و نگاه به آینده است یعنی اتصال انقلاب به انقلاب جهانی امام عصر(عج).

 

همت و انگیزه فعالیت های مهدوی در اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد

 

علاوه بر این، حجت الاسلام «محمدرضا نصوری» نیز بیان کرد: بی تردید «مسجد»، محوری ترین مکان در تعمیق و تبلیغ جریان مهدویت است چراکه اساساً مسجد در مباحث ترویجی، جایگاهی بنیادین و اصلی دارد نه آنکه صرفاً یکی از نهادهای اصلی در این باره باشد.

 

معاون تبلیغ و اطلاع رسانی مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: این محوریت مسجد، اصالت دارد چنان که در عصر ظهور امام مهدی(عج) و در حکومت جهانی ایشان هم مسجد اصالت دارد، چون ظهور حضرت (عج) از مسجدالحرام و اسکان و استقرار حکومت کریمه مهدوی در مسجد کوفه است؛ این ثابت می کند که مسجد باید در بحث خودسازی اجتماعی و حکومتی مرکز و محور باشد.

 

وی تاکید کرد: از این رو، همانطور که مسجد در عصر ظهور نقشی اساسی و محوری دارد در دوران غیبت امام عصر(عج) هم باید این رویکرد توسط نائبان عام و نیز مردم ایجاد و حفظ شود که کانون های فرهنگی هنری مساجد می توانند در این زمینه نقش آفرین باشند.

 

حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه علی رغم کارهای انجام شده هنوز جای کار برای نقش آفرینی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در تعمیق و ترویج مهدویت بسیار است، گفت: در دوران دفاع مقدس، مساجد محور اتحاد مردم و جبهه ها بودند که همین نقش مهم و راهبردی مسجد در مسائل سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی را نشان می دهد، لذا کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور می توانند با برنامه ریزی این ظرفیت را بالفعل و کاربردی کنند.

 

کارشناس مهدوی درباره الزامات نقش آفرینیِ کانون های مساجد در حوزه مهدویت، بیان کرد: کانون ها نباید برنامه ها و فعالیت های مهدوی را به صورت فصلی و مناسبتی دنبال کنند، برای مثال به ایام نیمه شعبان و یا مراسم دعای ندبه اکتفا کنند بلکه اثرگذاری و جریان سازی مهدوی توسط آنها نیازمند تشویق، برنامه ریزی و سناریوی تعریف شده است.

 

وی با اشاره به رایزنی های مرکز تخصصی مهدویت با ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به منظور انجام برنامه ها و طرح های مشترک، گفت: حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی»، دبیر ستاد فردی خوشفکر است و ما جلسه ای با ایشان داشتیم و مقرر شد به منظور کادرسازی تخصصی در حوزه مهدویت برای تربیت نیرو از سطح مهدکودک تا سطوح بالاتر همکاری کنیم که البته هنوز به مرحله اجرا نرسیده ایم.

 

معاون تبلیغ و اطلاع رسانی مرکز تخصصی مهدویت با تاکید بر لزوم تقویت همت و انگیزه فعالیت های مهدوی در اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد، ابراز کرد: دغدغه فعالیت های مهدوی باید در اعضای کانون ها ایجاد و تقویت شود، در این راستا اجرای طرح های مشترک با همکاری مرکز تخصصی مهدویت مثل برگزاری حلقه های مهدوی، گفتمان های مهدوی، پاسخ به شبهات و ... کمک کننده است.

 

وی اضافه کرد: علاوه بر این، ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد باید در سناریوی برنامه های قرآنی، فرهنگی و عترتی خود، امام زمان(عج) را در نظر بگیرند فعالیت اعضای آنها به سبک زندگی منتظرانه ختم شود چنان که رهبری در گام دوم انقلاب بر این مسئله و ایجاد آمادگی برای درک خورشید ولایت عظمی (ارواحناه فداء) تاکید کرده اند.

 

حجت الاسلام نصوری درباره دستاوردهای پرداخت فعالیت های کانون های مساجد به مهدویت، ابراز کرد: بنابر تجربه 20 ساله خود در این عرصه می گویم هر جا حتی وقتی در ظاهر ارتباطی نبوده، از مهدویت و امام زمان(عج) سخن به میان آمده و کار برای ایشان انجام شده است، عطش مردم را پاسخ داده، لذا هم افزایی کانون های مساجد با نهادهای مهدوی می تواند مردم را در فضای خودسازی قرار دهد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید پیش از جامعه، افراد را در فضای خودسازی قرار دهیم چراکه در پی آن، خانواده های مهدوی شکل گرفته و این خانواده ها جامعه سازی می کنند، لذا اگر در مسجد با نگاه توحیدی امکان ارتقای روحی مردم را فراهم کنیم، آنها در مسیر زمینه سازی ظهور حرکت می کنند. مسجد و کانون های آن باید پاتوق افراد متدین باشند و این وقتی ممکن می شود که ما محتوای مناسب را عرضه و مردم را جذب کنیم چنان که پیامبر(ص) در صدر اسلام چنین کردند.

پایان پیام/141


کد مطلب: 76041

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdchzvnq.23n-kdftt2.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir