پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی پیرامون سفر تحصیلی

8 مهر 1397 ساعت 17:44

رهبر معظم انقلاب اسلامی به استفتائاتی پیرامون «سفر تحصیلی» پاسخ گفتند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از  خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله خامنه ای به استفتائاتی پیرامون «سفر تحصیلی» پاسخ گفتند که تقدیم حضور علاقمندان می گردد.

* سفر تحصیلی

- مأموریت تحصیلی

س۱۵. دبیر شاغل در شهرستان رفسنجان می باشم، با توجه به پذیرفته شدن در مرکز عالی ضمن خدمت و مأموریت به تحصیلی آموزش و پرورش، سه روز ابتدای هفته را در شهرستان کرمان اشتغال به تحصیل دارم و بقیه ایّام هفته را در شهرستان خود به خدمت مشغولم، نظر حضرت‌عالی در مورد احکام نماز و روزه اینجانب چه می ‌باشد، آیا حکم دانشجو بودن بر ما جاری است یا خیر؟

ج. اگر مأمور به تحصیل هستید، نماز شما تمام و روزه صحیح است.

- تبلیغ طلاب

س۱۶. اگر یکی از طلاب علوم دینی قصد داشته باشد تبلیغ را شغل خود قرار دهد، آیا با این فرض می تواند در سفر نماز خود را تمام بخواند و روزه هم بگیرد؟ اگر شخصی برای کاری غیر از تبلیغ و ارشاد یا امر به معروف و نهی از منکر مسافرت نماید، نماز و روزه اش چه حکمی دارد؟

ج. اگر عرفاً تبلیغ و ارشاد یا امر به معروف و نهی از منکر شغل و کار او محسوب شود، در سفر برای انجام آن کارها حکم مسافری را دارد که به ‌خاطر شغل و کارش سفر می کند، و اگر زمانی برای کاری غیر از ارشاد و تبلیغ مسافرت کرد، در آن سفر مانند سایر مسافران نمازش شکسته است و روزه او صحیح نیست.

- قصد توطن دانشجو

س۱۸. دانشجویی خانه‌ ای را در شهر تبریز برای تحصیل در دانشگاه آن به مدت چهار سال اجاره کرده است، همچنین وی در صورت امکان، قصد ماندن دائمی در تبریز را دارد، در حال حاضر در ایام ماه مبارک رمضان گاهی به وطن اصلی‌ اش رفت و آمد می کند، آیا آن دو مکان، برای او دو وطن محسوب می شوند؟

ج. اگر در حال حاضر قصد قطعی بر توطّن در محل تحصیل نداشته باشد، آن‌جا حکم وطن را برای او نخواهد داشت. ولی حکم وطن بودن وطن اصلی او تا زمانی که از آن اعراض نکرده، نسبت به وی باقی است.

- کلاس موسیقی در دانشگاه

س۱۹. دانشجویان دانشکده علوم تربیتی باید در مرحله دروس اختصاصی در درس سرودها و آوازهای انقلابی شرکت کنند زیرا در آن‌جا قطعه ‌های موسیقی را آموخته و به‌طور اجمالی با آن‌ها آشنا می‌شوند. وسیله اصلی فراگیری این درس ارگ است، آموختن این درس که جزء واحدهای اجباری است چه حکمی دارد؟ خرید و استفاده از وسیله مذکور برای ما چه حکمی دارد؟ و به‌خصوص خواهران نسبت به اجرای تمرین در برابر مردها چه وظیفه ‌ای دارند؟

ج. استفاده از آلات موسیقی فی ‌نفسه برای اجرای سرودهای انقلابی و برنامه ‌های دینی و فعالیت های فرهنگی و تربیتی مفید، اشکال ندارد و خرید و فروش آلات نوازندگی و یاددادن و فراگیری آن برای استفاده در امور مذکور اشکال ندارد و خواهران می ‌توانند با رعایت حجاب واجب و ضوابط شرعی در کلاس درس حاضر شوند.


کد مطلب: 71921

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcjvhea.uqev8zsffu.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir