داخلی     خبر     انديشه
شادی‌ و نشاط انسان مومن حقیقی است
  تولیت حوزه علمیه امام صادق(ع) با بیان اینکه شادی انسان مومن واقعی و حقیقی است، گفت: انسان مومن هرگز به سراغ شادی حرام نمی‌رود در عین حال همیشه شاد است.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب : 73768
شادی‌ و نشاط انسان مومن حقیقی است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین سالمی تولیت حوزه علمیه امام صادق(ع)، در جلسه درس اخلاق که در همین حوزه علمیه برگزار شد، گفت: اسلام اهمیت بسیاری به شادی حلال داده و انسان را توصیه کرده شاد باشد اما از شادی حرام اجتناب کند.

وی با بیان اینکه شادی انسان مومن واقعی و حقیقی است، ادامه داد: انسان مومن هرگز به سراغ شادی حرام نمی‌رود در عین حال همیشه شاد است.

حجت الاسلام والمسلمین سالمی با بیان اینکه شادی‌های حرام بر پنجم قسم است، ابراز کرد: نخستین دسته شادی حرام مربوط به لهو و لعب مانند شراب خوردن، رقصیدن، موسیقی، بی حجابی و ... می‌شود.

تولیت حوزه علمیه امام صادق(ع) ادامه داد: مسخره کردن دیگران، مزاحمت و اذیت دیگران، استفاده از ابزارهای حرام و اختلاط محرم و نامحرم در صورتی که با گناه همراه باشد همه از مصادیق شادی حرام است.

وی در بخش دیگر با بیان یک شبهه اعتقادی، گفت: گاهی دشمنان با شبهه افکنی می‌گویند اگر منافقان در میان صحابه زیاد بودند، پس چگونه اسلام گسترش یافت؟ لازم است طلاب در برابر شبهات دشمنان آگاهی داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سالمی در پاسخ به شبهه مطرح شده بیان داشت: منظور از منافقین آن دسته از صحابی هستند که با امامت حضرت علی(ع) مخالفت کرده‌اند، با این حال که به ظاهر تابع پیامبر اکرم(ص) بودند؛ همچنین بین گسترش اسلام و تابع بودن با پیامبر ملازمه ای وجود ندارد.

تولیت حوزه علمیه امام صادق(ع) با بیان حدیثی، گفت: طبق صریح روایات؛ إِنَّ لِلَّهِ عُقُوبَاتٍ فِي الْقُلُوبِ وَ الْأَبْدَانِ ضَنْكٌ فِي الْمَعِيشَةِ وَ وَهْنٌ فِي الْعِبَادَةِ وَ مَا ضُرِبَ عَبْدٌ بِعُقُوبَةٍ أَعْظَمَ مِنْ قَسْوَةِ الْقَلْبِ خداوند برای دلها و بدنها کیفرهایی دارد، تنگی در معیشت، سستی در عبادت کیفر الهی است اما به هیچ وجه بنده‌ای بیشتر از قساوت قلبش کیفر نمی‌شود.