داخلی     خبر     سیاست
نقش موثر اساتید و دانشجویان بسیجی در سازندگی و خدمت‌رسانی
  هزاران نفر از اساتید و دانشجویان بسیجی از دانشگاه های مختلف کشور در ایام مختلف در قالب کاروان‌هایی به سمت مناطق محروم حرکت می‌کنند و ضمن بررسی مشکلات این مناطق برای کمک به مردم آستین بالا می‌زنند و لباس خدمت می پوشند.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب : 72048
نقش موثر اساتید و دانشجویان بسیجی در سازندگی و خدمت‌رسانی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، مسلما نقش بسیج در سازندگی، خدمت رسانی و امنیت کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست، به طور نمونه نیروهای جهادگر بسیجی از دانشجویان گرفته تا اساتید و اقشار مختلف حتی در دورافتاده ترین نقاط کشور هم به یاری مردم محروم‌ شتافته و با اقدامات مختلف جهادی از خدمات پزشکی گرفته تا آموزشی و ساخت و ساز فعالیت‌های بسیار ارزنده‌ای را داشته‌اند.

در همین خصوص در ایام مختلف علی‌الخصوص ایام تعطیلات دانشگاه‌ها، هزاران نفر از اساتید و دانشجویان بسیجی از دانشگاه های مختلف کشور در قالب کاروان‌هایی به سمت مناطق محروم حرکت می‌کنند و ضمن بررسی مشکلات این مناطق برای کمک به مردم لباس خدمت می پوشند و آستین بالا می‌زنند.

* ایجاد اندیشکده های راهبردی برای حل مشکلات مردم و کشور توسط اساتید بسیجی

بسیج اساتید هم برای خدمت‌رسانی به مردم اقدامات جدی‌ای را در دستور کار خود قرار داده است که ایجاد اندیشکده‌های راهبردی نمونه‌ای از این اقدامات است.

مجتبی زارعی مسئول سازمان بسیج اساتید کشور می‌گوید: سازمان بسیج اساتید کشور یکی از اقشار چندگانه بسیج مستضعفین است. حدود ۳۵۰۰۰ از اساتید کشور در کانون بسیج کشور عضویت دارند و ۷۰۰ کانون بسیج اساتید در سراسر کشور وجود دارد.

وی معتقد است بسیج اساتید برای مشکلات کشور برنامه دارد و قصد دارد تا با کمک اساتید دانشگاه ها برای خدمت رسانی به مردم و حل مشکلات اقدام کند.

محمد شفیعی‌فر معاون پژوهشی سازمان بسیج اساتید کشور می‌گوید: به منظور اجتماعی کردن دانش و جهت دهی فعالیت های استادان دانشگاه ها در راستای حل معضلات کشور و مردم، اندیشکده های راهبردی در حوزه های مختلف علمی و بین رشته ای در دستورکار سازمان بسیج اساتید قرار گرفت.

وی ادامه می‌دهد: کشف نیروهای ممتاز و نخبه، تولید فکر و اندیشه، حمایت از اساتید توانمند و دارای ایده های نو و خلاق برای رفع نیازها و حل معضلات کشور، حمایت از محققین و حمایت از پژوهشهای معطوف به حرکت در مرزهای دانش و تحولات جامعه و جهان (آینده نگری)، حمایت از کرسی های نقد، نوآوری و نظریه پردازی و کمک به فرا جنبش نرم افزاری و تولید علم در دانشگاهها برخی از کارویژه های این اندیشکده هاست.

شفیعی‌فر تاکید می کند: بسیج اساتید دست همۀ استادان دانشگاه و هر کسی را که قلبش برای این کشور و این جامعه می تپد، می فشارد تا باهم آستین بالا بزنند و با کاری جهادی و مخلصانه به حل مشکلات کشور و جامعه کمک کنند.

* خدمات‌رسانی دانشجویان جهادگران بسیجی در زلزله کرمانشاه

یکی از اتفاقات تلخی که در سال‌های گذشته با آن روبرو بودیم زلزله کرمانشاه و آسیب‌دیدن بسیاری از هم‌وطنانمان در کرمانشاه بود. این حادثه تلخ موجب شد تا گروه‌های مختلف برای کمک به مردم به سمت مناطق زلزله‌زده روانه شوند، در این میان نقش دانشجویان بسیجی بسیار چشمگیر بود.

دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های مختلف از همان ابتدا فعالیت خود را برای کمک به مردم زلزله‌زده آغاز کردند، از جمع‌آوری کمک‌های مردمی گرفته تا حضور در منطقه و کمک به مردم.

صادق مفرد مسئول معاونت سازندگی بسیج دانشجویی در تشریح اقدامات صورت‌گرفته در منطقه زلزله‌زده کرمانشاه از سوی دانشجویان بسیجی جهادگر می‌گوید: بعد از وقوع زلزله بالغ بر دو هزار و صد جهادگر در قالب ۱۸۵ گروه جهادی استانی با هماهنگی دبیرخانه بلایای طبیعی معاونت سازندگی بسیج دانشجویی برای امداد رسانی در زمینه آواربرداری، شناسایی، ارائه خدمات پزشکی، عمرانی و فرهنگی در مناطق و روستاهای زلزله‌زده حضور پیدا کردند.

وی ادامه می‌دهد: نزدیک به ۴۳۰ دانشگاه در سراسر کشور تحت پویش "کرمانشاه‌ جان ایران" در دانشگاه‎‌ها و مکان‎های عمومی شهر به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی اقدام کردند که جمعا ۲۲۰ کامیون کمک‌های مردمی توسط گروه‌های جهادی دانشجویی به مناطق ارسال شد.

مسئول معاونت سازندگی بسیج دانشجویی یادآور می‌شود: شبکه‎ای از گروه‌های جهادی برای شناسایی نیاز مردم هر منطقه به ۲۳۰ روستا اعزام شدند. کمک‌های مردمی در ۳ انبار در مناطق سرپل ذهاب، قصر شیرین و کرند، تجمیع و بسته‎بندی شدند و بر اساس نیاز هر منطقه برای هموطنان ارسال شد.

وی تصریح می‌کند: در روزهای اول پس از‌ وقوع زلزله،‌گروه‌های پزشکی جهادی، برای ارائه خدمات اورژانسی در بیمارستان‌های شهر و بیمارستان‌های صحرایی، فعالیت خود را آغاز کردند. دو پایگاه ثابت برای ارائه خدمات پزشکی نیز در منطقه "ازگله و سرپل ذهاب" شکل گرفت. همچنین برخی از گروه‌های پزشکی به‌صورت سیار در روستاها به فعالیت پرداختند.

مفرد می‌گوید: در حوزه عمرانی در گام نخست گروه‌های جهادی در آواربرداری، خروج لوازم و وسایل سالم مردم کمک کرده و سپس در ساخت سکو و اجرای ۲۹۰ کانکس فعالیت کردند.‌همچنین ۱۲۰ کانکس با کمک‌های مردمی تهیه و به منطقه ارسال شد که برخی از این کانکس‌ها به دست گروه‌های جهادی دانشگاه‌های فنی‌حرفه‌ای ساخته شد.

وی تصریح می‌کند: همراه با ایجاد مسکن موقت،گروه‌ها فعالیت خود را در زمینه ساخت سرویس بهداشتی و حمام عمومی نیز آغاز کردند و تا‌کنون ۸۰ چشمه راه‌اندازی شده و این خدمات همچنان ادامه دارد.گروه‌های جهادی تا رفع مشکلات مردم در منطقه حضور دارند و این خدمات در عرصه‌های مختلف همچنان ادامه خواهد داشت.

اینها تنها بخشی از اقدامات صورت گرفته از سوی دانشجویان بود و دانشجویان بسیجی اقدامات بسیاری را انجام دادند که ثبت نشده است.

* اقدامات دانشجویان بسیجی در ایام نوروز

در زمانی که بسیاری از مردم و داشگاهیان سرگرم دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی هستند دانشجویان بسیجی نوروز خود را در کنار مردم محروم می‌گذراند و با خدمت‌رسانی به آنها باری را از دوش مستضعفان کشور برمی‌دارند.

در همین رابطه در ایام نوروز ۳۵۰ دانشگاه با جمعیتی حدودی ۱۴ هزار دانشجو در اردوی جهادی شرکت کردند. این اردوها در استان‌های مختلف برگزار شد اما در سه نقطه قرارگاه تاسیس شد و تمرکز در این ایام بیشتر در منطقه سرپل ذهاب، رضویه و فریمان خراسان رضوی و کوهبنان کرمان بود که طی سال گذشته دچار زلزله شده بودند.

افزایش ۱۵ درصدی فعالیت‌های گروه‌های جهادی در ایام عید نشان از استقبال دانشجویان بسیجی برای خدمت‌رسانی به مردم دارد.

* اقدامات گروه های جهادی در راستای بالا بردن سطح آگاهی و توان مردم

یکی از اقدامات بسیار خوبی که اخیرا از سوی دانشجویان بسیجی انجام می‌شود، بالا بردن سطح آگاهی و توان مردم است. در این راستا تلاش می‌شود تا مردم یک منطقه محروم راه عبور از مشکلات را فرا بگیرند و به نوعی از خود مردم برای حل مشکلات استفاده می‌شود.

* اعزام ۶۳ هزار جهادگر در «رزمایش خدمت» به مناطق محروم/ ارائه خدمات درمانی به۴۷ هزار نفر

اخیرا رزمایشی با عنوان رزمایش خدمت در کشور برگزار شد که دانشجویان بسیجی نقش بسیار چشمگیری در آن داشتند. صادق مفرد؛ سخنگو و دبیر این رزمایش بعد از اینکه ده روز از رزمایش گذشته بود به خبرگزاری فارس، گفت: طبق آماری که از استان‌های مختلف و گروه‌های جهادی دریافت کردیم ۶۳ هزار جهادگر در قالب ۴۵۵۰ گروه جهادی به مناطق محروم اعزام شدند، برخی از این اعزام‌ها به پایان رسیده و برخی هم هنوز ادامه دارد.

مفرد ادامه داد: بیشترین اعزام‌ها به ترتیب مربوط به استانهای آذربایجان شرقی، مازندران، بوشهر و کرمان است البته حجم اعزام به استان‌های دیگر هم در حال زیاد شدن است.

مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی ادامه داد: ما از اقشار مختلف دانشجویی، دانش‌آموزی و گروه‌های دیگر اعزام‌های خوبی داشتیم، ۳۳ درصد اعزام‌ها مربوط به خواهران و ۶۷ درصد مربوط به آقایان است.

مسئول جهادسازندگی بسیج دانشجویی تاکید کرد: از تعداد ۴۵۵۰ گروه جهادی کار ۳ هزار گروه جهادی به پایان رسیده است که از طریق این ۳ هزار گروه، برنامه‌های مختلفی در ۲۸۰۰ محله روستا برگزار شده که بخشی از آن بین گروه‌های جهادی مشترک است .

وی گفت: عمدتاً در این رزمایش تمرکز بر مناطق محروم بوده است و تاکنون سابقه حضور این حجم از گروه‌های جهادی را در مناطق محروم نداشتیم ولی این اتفاق به واسطه این رزمایش رقم خورده است.

مفرد تصریح کرد: در این مدت قریب به ۶۳۰۰ برنامه فرهنگی برگزار شده که از این تعداد ۱۵۰۰ برنامه مرتبط به کلاس‌های آموزشی، عقیدتی، اخلاقی و قرآن است، در ۵۰۰ محله هم اکران فیلم داشتیم و ۱۱۰۰ مسابقه فرهنگی از جمله یادواره شهدا برگزار شده است.

وی اظهارداشت: در این مدت به کمک گروه‌های جهادی پزشکی به ۴۷ هزار نفر خدمات درمانی رساندیم که از این تعداد ۲۲ هزار نفر ویزیت عمومی بوده است. ۱۰ هزار خدمات مشاوره‌‌ای، ۴۸۰۰ نفر هم خدمات دندانپزشکی است. از جمله بینایی‌سنجی، شنوایی، مامایی و خدمات دیگر.

مفرد ادامه داد: در حوزه اقتصادی ۳۰۲ کلاس ترویجی آموزشی از جنس کلاس‌هایی که دانشجویان رشته‌های کشاورزی و کسانی که تحصیلات مرتبط با این موضوع دارند برگزار شده است، تقریباً ۵۷۰ برنامه هم در حوزه فرهنگسازی اقتصادی و موضوعات مرتبط با معیشت مردم برگزار شده است. همچنین ۸۰۷ بنگاه خرد و کوچک هم توسط گروه‌های جهادی راه‌اندازی شده است.

مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی ادامه داد: در عرصه عمرانی ۲۱۰۰ پروژه عمرانی اجرا شده است که عمدتاً پروژه‌هایی از جنس تکمیل، مرمت و ... است.

وی ادامه داد: چون فرصت اردوها محدود است و در عرض ۲۰ روز باید خدمات به پایان برسد سعی کردیم دست روی پروژه‌های کوچک بگذاریم تا بتوانیم آن را به اتمام برسانیم و تاکنون در ۷۶۰ خانه محروم فعالیت‌های خوبی انجام شده است.

دبیر رزمایش خدمت گفت: در همین راستا ۳۲۰ مدرسه، ۳۲۰ مسجد و حسینیه و ۵۶ پروژه آبرسانی، کشاورزی با توجه به مسائل و مشکلاتی که در حوزه آب وجود دارد انجام شده است.

مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی تاکید کرد: اتفاقات جدیدی نیز به واسطه این رزمایش رقم خورد. یکی اینکه گروه‌های جهادی را مردم به واسطه فعالیت در روستاها می‌شناسند که در طی این رزمایش گروه‌های جهادی به مناطق شهری و حاشیه شهر ورود جدی داشتند.

وی گفت: اخیراً بازدیدی از گروه‌های جهادی در برخی استانها داشتیم که خدمات خیلی خوبی صورت گرفته است، اقشار مختلف بسیج نیز در این اردوها همکاری بسیار خوبی داشته‌اند.

به گزارش فارس، در این گزارش به بخش کوچکی از اقدامات صورت گرفته توسط دانشجویان بسیجی در سال ۹۷ پرداختیم و مسلما این خدمات رسانی در روزها و سال‌های آینده با قدرت بیشتری ادامه خواهد داشت و علیرغم تلاش‌هایی که دشمنان برای تخریب این جریان دارند موفق نشده‌اند زیرا مردم محروم این خدمت ‌رسانی را لمس می‌کنند.