داخلی     خبر    
در آخرالزمان، تا انسان‌ها نخواهند ظهور محقق نمی‌شود
  مسئول صفحه شعر نوجوان ماهنامه موعود تلاش برای یافتن راهی برای نجات بشر با نگاهی عاشورایی را ویژگی انسان منتظر دانست.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۰۱
کد مطلب : 31746
در آخرالزمان، تا انسان‌ها نخواهند ظهور محقق نمی‌شود
به گزارش آینده روشن، به نقل از شبستان، ابوالقاسم حسین‌ جانی، مسئول صفحه شعر نوجوان ماهنامه موعود در بیست و ششمین نشست ماهنامه فرهنگ مهدوی مؤسسه موعود با عنوان شعر انتظار و انسان منتظر در بیان ویژگی‌های شعر انتظار و انسان منتظر گفت: انسان منتظر انسانی است که دچار روزمرگی نشده باشد.

وی اظهار کرد: انسان، جهان و زمان سه رأس یک مثلث هستند که اگر با هم آهنگ زندگی را بنوازند در تعالی مترقی و آرامش‌گرایانه قرار می‌گیرند.

وی روزمرگی را مرگ انسان دانست و ابراز کرد: مشکل انسان بی‌قراری‌ها است و اگر انتظار و امام زمان (عج) گم شده بشر است دلیل آن غرق شدن بشر در گم‌شدگی و روزمرگی است.

وی در تعریف انسان منتظر گفت: هر انسان پویا و جویا که کوششی از درون و بیرون نشان می‌دهد، منتظر است. انسان منتظر دچار بحران نمی‌شود بلکه خودش بحران‌گشا است.

حسین جانی مدیریت بحران و بحران‌زدایی را یکی از ابعاد ریشه‌ای انتظار خواند و بیان کرد: برخی شعرهای مهدوی از انقلاب و شور برپا کردن و نگاه عاشورایی شروع می‌شود تا به انتظار و ظهور برسد و در میان شعرا کسی با نگاه حافظ شاعر انتظار است.

وی با اشاره به رابطه ظرفیت‌های عاشورا با ظهور بررسی نسبت دعای ندبه و زیارت عاشورا را خواستار شد و گفت: انسان منتظر کسی است که در زمان بحران با نگاهی عاشورایی به دنبال راهی برای نجات بشر است.

وی عاشورا را همه هویت انسان دانست و بیان کرد: عاشورا همه هویت ما است چون تمام ظرفیت‌های انسان چون عدالت، عشق، قیام و شهادت در آن متجلی می‌شود و همه آنچه که در عاشورا است در ظهور هم هست.

وی با اشاره به آیه 97 سوره نساء و استضعاف امام زمان (عج) و امام حسین (ع) گفت: استضعاف به عنوان ضعیف بودن نیست بلکه ضعیف نگاه داشته شدن است. همه ائمه در طول حکومت خود مضطر و مستضعف بودند و توان برپایی حکومت جهانی را داشتند اما موانعی در این راه وجود داشت.

وی داروي درد استضعاف را هجرت خواند و اظهار کرد: در عاشورا و ظهور هجرت از زمینه‌ای به زمینه دیگر اتفاق افتاده و می‌افتد. در آخرالزمان نیز تا انسان‌ها نخواهند ظهور محقق نمی‌شود.

بیست و ششمین نشست ماهانه مؤسسه موعود 28 آبان با حضور اسماعیل شفیعی سروستانی، مدیر مؤسسه موعود و حمیدرضا شکارسری، شاعر و علیرضا اسماعیلی، مسئول صفحه شعر موعود در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
مرجع : شبستان