داخلی     خبر     بین الملل
فعالیت بیش از ۲ میلیون طلبه و ۳۵ هزار حوزه علمیه وابسته به وهابیون در پاکستان
  دکتر راشد عباس نقوی گفت: در حال حاضر پاکستان بزرگترین جایگاه وهابیت تکفیری هست و بیش از ۲ میلیون طلبه و ۳۵ هزار حوزه علمیه وابسته به وهابیون در پاکستان فعال هستند.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب : 67945
فعالیت بیش از ۲ میلیون طلبه و ۳۵ هزار حوزه علمیه وابسته به وهابیون در پاکستان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه»، دکتر راشد عباس نقوی دارای دکترای ادبیات، کارشناس مسائل پاکستان و خاورمیانه، فعال سیاسی و فرهنگی و مدرس دانشگاه است.وی در گذشته در پاکستان، مسئولیت های فرهنگی و سیاسی را عهده دار بوده و دو سال رئیس کل سازمان دانشجویان امامیه و چند سال نیز عضو مرکزی نهضت جعفری بوده است.

وی به بیان فعالیت وهابیت در پاکستان، ضرورت سازماندهی طلاب خارجی اختلافات اخیر پاکستان و آمریکا پرداخت.

در خصوص نحوه فعالیت تبلیغی گروه های وهابیت و نفوذ آنها در جامعه پاکستان لطفا توضیح دهید؟

در حال حاضر پاکستان بزرگترین جایگاه وهابیت تکفیری هست و بیش از ۲ میلیون طلبه و 35 هزار حوزه علمیه وابسته به وهابیون در پاکستان فعال هستند.آماری که از طرف دولت پاکستان اعلام شده تعداد مدارس علمیه دیوبند بیش از ۱۲۰ هزار نفراست، از این آمار مشخص شده که عربستان سعودی چقدر کار کرده و امروز نفوذشان در جامعه بالا است و در سازمان های سیاسی و مذهبی هم نفوذ دارند .البته چند سالی است که دولت پاکستان از دست آنها خسته شده چون گروه دیوبندی تکفیری فرقه گرایی و تروریسم طالبانی و لشگر های مختلف را توسعه دادند از این رو دولت و ارتش پاکستان هم وارد شده و دو سه سالی است عملیات مختلف در مرز افغانستان و پاکستان علیه آنها انجام می دهند و با این گروه ها مبارزه می کنند در واقع دولت هم بر آنها سخت گرفته و گروه جهادی و نظامی آنها کمی ضعیف شده است، اما گروه فرهنگی و تعداد مدارس آنها افزایش پیدا کرده و قوی عمل می کنند و مانند گذشته به فعالیت خود ادامه می دهند.

از سوی دیگر لابی قوی عربستان در پاکستان تشکیل شده و آمریکا توسط عربستان از طریق همین لابی استفاده می کند. از نظر من آنها از نظر نظامی تضعیف شدند ولی از نظر فرهنگی در جامعه پاکستان از همه گروه ها قوی تر هستند.

با شکست داعش در عراق و سوریه شاهد پروژه جدید انتقال داعش به پاکستان و افغانستان هستیم این طرح چه تبعاتی را برای این کشورها به همراه خواهد داشت؟

در افغانستان و پاکستان اسم تروریست ها عوض شده قبلا طالبان و القاعده بوده و امروز اسم داعش دارد فقط تابلو را عوض می کنند، تفکر طالبانی و القاعده مثل داعش هستند و قبلا آنها در عراق و سوریه بودند اما شکست خوردند . در حال حاضر در افغانستان جمع می شوند و یک تعدادی از آنها در مرز افغانستان و پاکستان هستند با توجه به اینکه این مرز طولانی است برای رفت و آمدشان مانعی نیست و در حال حاضر قوی می شوند . عربستان و آمریکا این برنامه را دارند که داعش را در این منطقه تقویت کنند تا جبهه ای علیه روسیه و ایران، چین و پاکستان باشد البته کار شناسان به این نتیجه رسیدند که خیلی زود پروژه داعش در افغانستان شروع می شود.

اخیرا اختلافات سیاسی بین آمریکا و متحد دیرنش پاکستان ایجاد شده این اختلافات دارای چه پشت پرده ای هست؟

پاکستان در سیاست خارجی ارتباط زیادی با هندوستان دارد . هرکشوری که به هند نزدیک می شود از پاکستان دور می شود. وضعیت ارتش پاکستان و سیاستمداران پاکستان به هند مرتبط است. آمریکا در سال های گذشته و اواخر دوره اوباما خیلی به هند نزدیک شد. در برنامه هسته ای در افغانستان بیشتر برای هندوستان جا را بازکرد. از این جهت پاکستان از آمریکا ناراحت هست که چرا هند را در افغانستان و در مسائل بین الملل فعال می کند.ارتباط پاکستان با آمریکا به حدی بود که پاکستان را مثل اتحادیه ناتو می دانستند. اما در حال حاضرعملکردشان متغیر شده و ارتش پاکستان از این بابت راضی نیست که هند تقویت شود اما همزمان کار خوبی که دارد انجام می شود این است که گروه بین الملل جدید و لابی جدیدی در منطقه در حال شکل گیری است و شامل چین، روسیه، ایران و پاکستان می شود.

اگر این چند کشور با هم ارتباط نزدیک پیدا کنند، پاکستان روسیه را جایگزین آمریکا می کند. یک سالی هست که رابطه روسیه و پاکستان بهتر شده و وسایل نظامی از این کشور خریداری شده است. هرچه پاکستان و روسیه به هم نزدیک شوند این امکان وجود دارد که سیاست مداران ما از آمریکا دورتر شوند. البته مردم ما از همان اول هم با رابطه داشتن با آمریکا مخالف بودند، اما وضعیتی که سران پاکستان هم امروز متوجه شدند این است که آمریکا می خواهد به هند نزدیک شود.

البته رییس جمهور احمقی که در حال حاضر در آمریکا روی کار آمده بسیار علنی کار می کند اما اوباما زیر زمینی و مخفیانه کار می کرد . در ابتدای سال نو میلادی ۲۰۱۸ ترامپ اولین توئیت را نوشت که پاکستان 33 میلیارد دلار ما را استفاده کرده و در قبال آن کاری برای آمریکا انجام نداده است و در این پیام به دولت پاکستان کرده توهین کرده است ، این اقدام از لحاظ سیاسی هم اشتباه است و علاوه بر این چند اقدام دیگر علیه پاکستان انجام داده است. بنابراین سران سیاسی از آمریکا مایوس شدند و روابط سیاسی آمریکا و پاکستان کمرنگ شده است. البته هنوز هم خبر داریم که پنتاگون با ارتش پاکستان ارتباط خوبی دارد اما از لحاظ سیاسی روابط ضعیف شده است.

یکی دیگر از تحولات شبه قاره نزدیکی هند و اسراییل در شرایط کنونی است این اقدام با چه رویکردی از طرف جبهه آمریکایی و صهیونیستی اجام می شود؟

پاکستانی ها مخالف اسراییل هستند از همان ابتدا محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان مخالف اسراییل بود و از همان ابتدا کسی جرات نمی کرد به اسراییل نزدیک شود. چون مردم پاکستان مایل به این موضوع نیستند و برای پاکستان ارزشی ندارد. اما هند با اشاره آمریکا به اسراییل نزدیک می شود چون اسراییل در منطقه تنها و منزوی است و هند کشور بزرگی است که نزدیکی آن به رژیم صهیونیستی به نفع اسراییل است.

یکی از مشکلات پاکستان انفجارها و اعمال تروریستی در جامعه پاکستان هست منبع این جنایت ها در کشور شما چیست؟

کشور پاکستان خیلی بزرگ است و تندرو های تروریست همه جا نفوذ دارند . مدارس تکفیری ها مرکز تروریست ها است و در حوزه های علمیه شان برنامه ریزی می کنند. دولت و ارتش هم کار می کنند به طوری که در دو سه سال گذشته خیلی عملیات تروریستی نسبت به گذشته کمتر شده اما مقابله با عملیات انتحاری سخت است و از طرف دیگر این تروریست ها در ارتش و پلیس هم نفوذ پیدا کردند و از این طریق سوء استفاده می کنند .

بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی در کشور پاکستان در گذشته و امروز چگونه هست؟

در زمان اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس مراسم های بزرگداشت پیروزی انقلاب در پاکستان با گستردگی انجام می شد و یک ماه برنامه برای این ایام داشتیم . علما و دانشجویان به مناطق مختلف می رفتند وپیرامون انقلاب اسلامی توضیح می دادند اما متاسفانه خانه های فرهنگ ما که فعال بودند خودشان را به مسائل حاشیه ای همچون آموزش خوش نویسی و زبان فارسی محدود کردند و از مسائل انقلابی دور شدند . سازمان های شیعی هم فعالیتشان محدود به بزرگداشت یک روزه شده چراکه فرقه گرایی در پاکستان زیاد شده و شیعیان پاکستان را متهم به تشکیل لابی با ایران می کنند. دولت و سازمان های امنیتی هم مانع می شوند اما مردم پاکستان همواره به امام راحل و رهبری علاقه مند هستند.

در پایان اگر پیشنهادی در خصوص تقویت فعالیت تبلیغی طلاب پاکستانی که در ایران تحصیل کردند و به پاکستان اعزام می شوند بفرمایید؟

در حال حاضر در حوزه علمیه قم و مشهد و اصفهان طلاب خارجی مشغول به تحصیل هستند، اما ساماندهی آنها ضعیف است یعنی طلاب درس می خوانند و به کشورهایشان باز می گردند.در حال حاضر در پاکستان با گذشت 40 سال هنوز مجتهد نداریم در حالی که طلاب خارجی پس از اتمام تحصیل و بازگشت به کشورهایشان همچنان بایستی مدیریت و پشتیبانی شوند.

پاکستان از مهاجرین افغان طالبان را درست کرده آنها مهاجر بودند و به پاکستان آمدند اما ارتش پاکستان روی آنها کار کرد و تحت تربیت خود قرار داد و به افغانستان فرستاد.در واقع نباید با طلاب خارجی مثل طلاب عادی برخورد شود طلاب خارجی بایستی برای رهبری آماده و تربیت شودند و رهبری جامعه را در کشورهایشان انجام دهند و تاثیر گذار باشند ولی به این موضوع توجه زیادی نمی شود.

در حال حاضر حدود 2 تا 3 هزار طلبه پاکستانی در قم و مشهد مشغول به تحصیل هستند اما سازماندهی آنها چگونه هست البته طلابی هم هستند که خودشان زحمت می کشند و در جامعه خود تاثیرگذار هستند.

برنامه ریزی و سازماندهی طلاب خارجی امری ضروری است. ما معتقدیم رهبر انقلاب ولی امر مسلمین جهان هست و ایران را ام القری می دانیم بنابراین برنامه ریزی ما هم بایستی بین المللی باشد و افراد نخبه و ورزیده را برای رهبری جهانی در کشورهای مختلف آماده کنیم.