داخلی     خبر     بین الملل
اعتراض نماینده عراق به برگزاری مجدد همایش‌هایی در تمجید از صدام در اردن
  نماینده ائتلاف «دولة القانون» عراق خواستار اعمال فشار بغداد بر اردن به منظور توقف برگزاری همایش‌های سالیانه تمجید از صدام در این کشور شد.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۳
کد مطلب : 75612
اعتراض نماینده عراق به برگزاری مجدد همایش‌هایی در تمجید از صدام در اردن
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، کشور اردن، ۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ نیز مانند هر سال در سالگرد اعدام دیکتاتور عراق، شاهد برگزاری همایش‌هایی در تمجید از جایگاه او و رژیم منحله بعث بود و عدم اقدام دستگاه امنیتی این کشور برای جلوگیری از برگزاری چنین مراسم‌هایی، اعتراض عراقی‌ها را به همراه داشت.

«عالیه نصیف» نماینده فراکسیون «دولة القانون» در پارلمان عراق، چهارشنبه (امروز ۲ دسامبر) از دولت و وزارت خارجه این کشور خواست تا اردن را ملزم کند به خواست ملت عراق احترام گذارد و با برگزاری همایش‌ها و جشن‌های مختلف از تمجید رژیم سابق و برگزاری کنفرانس‌های مختلف علیه عراق، احساسات این ملت را تحریک نکند.

وی طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «سومرنیوز» منتشر شد، اعلام کرد: اردن روابط اقتصادی و تجاری مهمی با عراق دارد و این روابط برای اردن به دلیل منافع اقتصادی متعدد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و عراق نیز برگه‌های فشار لازم را در اختیار دارد تا اردن را ملزم کند که به احساسات عراقی‌ها احترام گذارد و اجازه ندهد که این کشور از رژیم سابق تمجید کند و از برگزاری کنفرانس‌های مشکوک و خصمانه علیه بغداد، جلوگیری کند.

این نماینده عراقی گفت: اگر دولت اردن این اقدام را این‌گونه توجیه می‌کند که کاملا فردی است، این توجیه قابل قبول نیست. زیرا دستگاه امنیتی اردن می‌تواند مانع برگزاری چنین تجمعات و همایش‌های تحریک‌کننده علیه ملت عراق و احساسات آنها شود و عاملان آن را بازخواست کند. دولت عراق و وزارت خارجه این کشور نیز باید بر اردن در این‌زمینه فشار اعمال کند.

عراق در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶، حکم اعدام «صدام» دیکتاتور سابق را اجرا کرد و اردن، هرساله در سالگرد اعدام صدام، شاهد برگزاری همایش‌ها و تجمعاتی در تمجید از جایگاه صدام و رژیم او از سوی طرفدارانش است که هرساله با اعتراض عراقی‌ها همراه است.