داخلی     خبر     انديشه
استاد و پژوهشگر مهدوی حوزه تبیین کرد؛
ویژگی ایرانیان از دیدگاه اهل بیت؛ حکمت‌مداری، کرامت‌مداری و رغبت‌مداری
  استاد حوزه علمیه قم با تبیین جایگاه و هویت ملی ایرنیان در عصر حاضر، توانمند شدن کشور را در گرو میزان احساس هویتی دانست و گفت: موفقیت هایی که در عرصه سلول های بنیادین، انرژی هسته ای و در عرصه های مختلف تکنولوژی داشتیم نشان می دهد آن توانمندی پیش بینی شده از سوی اهل بیت طاهرین(ع) جوانه زده شده است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب : 59232
ویژگی ایرانیان از دیدگاه اهل بیت؛ حکمت‌مداری، کرامت‌مداری و رغبت‌مداری
حجت الاسلام والمسلمین فرامرز سهرابی، استاد و پژوهشگر مهدوی حوزه علمیه قم، در گفت و گو با خبرنگار آینده روشن در تبیین پیوست فرهنگی شیعیان در عصر غیبت، مدیریت منتظرانه را در این عصر ضروری خواند و گفت: ما ایرانیان در بحث مدیریت باید یک توجه ویژه ای داشته باشیم ایران جایگاه ویژه ای دارند، ایران شیعه خانه است و از قبل تدبیر شده است؛ حتی ائمه طاهرین(ع) این فضا را تدبیر کردند چون بناست از این جایگاه کارهای بزرگی برای برنامه سازی و زمینه سازی ظهور شکل بگیرد.
 
وی با بیان این که در آموزه‌های روایی از امیرمؤمنان(ع) آمده است که «هؤلاء الفرس حکما کرما فقد القوا السلام و رغبوا فی الاسلام» در واقع این‌گونه می‌شود دریافت که امیر‌مؤمنان شاخصه‌های مدیریتی ایرانیان را بیان کرده‌اند، ابراز داشت: ایرانیان
اگر ایرانیان می خواهند بازخوانی هویت ملی داشته باشند باید به سه مؤلفه و ویژگی حکمت‌مداری، کرامت‌مداری، رغبت‌مداری توجه جدی داشته باشند.
حکمت مدار هستند کرامت مدار هستند و با رغبت و میل به اسلام روی آوردند و به تبع حکمت و کرامت از طبع کریمانه و بلندی برخورداند و در تداوم این طبع کرامت ورزانه، بهترین عقاید و اندیشه را که اسلام و تشیع باشد را برگزیدند. 

عضو هیأت علمی موسسه آینده روشن(پژوهشکده مهدویت) ادامه داد: ایرانیان می توانند بر اساس این بیان فاخر، هویت خود را بازخوانی کنند و به سه شاخصه هویت ملی دست یابند، اگر ایرانیان می خواهند بازخوانی هویت ملی داشته باشند باید به سه مؤلفه و ویژگی حکمت‌مداری، کرامت‌مداری و رغبت‌مداری توجه جدی داشته باشند. 

وی با اشاره به این که بعضی از آموزه‌های دینی نشان دهنده جایگاه ایرانیان است، اظهار داشت: رسول اکرم(ص) می فرمایند «لَو كانَ العِلم منوطاً بِالثُّريّا لَتَناوَله رِجالٌ مِن فارس؛ اگر علم و دانش بسته به ثريّا باشد مردانى از فارس آن را به دست مى‏آورند» سه دسته از روایات هستند که علم، دین و ایمان در افق ثریا هم باشد ایرانیان به آن دست پیدا می کنند. 

بازخوانی هویت ملی ایستگاه اول رشد ایرانیان است

حجت الاسلام والمسلمین سهرابی
موفقیت هایی که در عرصه سلول های بنیادین، انرژی هسته ای و در عرصه های مختلف تکنولوژی داشتیم نشان می دهد آن توانمندی پیش بینی شده از سوی اهل بیت طاهرین(ع) جوانه زده شده و در حال تحقق است؛ البته در ابتدای راه قرار داریم و جالب تر این است که ایرانیان با همین گام های ابتدایی جهانیان را متعجب کرده اند.
گفت: اگر شما اول آمدید بازخوانی هویت ملی کردید؛ ایستگاه اول رشد ایرانیان کرامت مداری، حکمت مداری و رغبت‌مداری ایرانیان شمرده شده است که این سه  مرحله بارخوانی هویت ایرانیان از زبان معصوم است.

وی افزود: ایستگاه دوم هم برای جایگاه ایرانیان تعریف شده است، این مرحله توانمند سازی است یعنی در یک مرحله ای از تاریخ از توانایی ویژه ای برخوردار می شوند؛ بنابر این اول با بازخوانی هویت باید شخصیت فاخر خود را پیدا کنیم و بعد بر اساس این شخصیت فاخر، اقدامات توانمند سازی را آغاز کنیم بنابر این ایرانیان بین دو مرحله شناخت هویت و توانمندسازی در حال تردد هستند. 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که پس از انقلاب اسلامی، ایران در آستانه فتح بزرگ علمی قرار گرفته است، تصریح کرد: این پیروزی نتیجه بازیابی هویت با مجاهدت امام خمینی(ره) در جایگاه معمار انقلاب و رهبر معظم انقلاب صورت گرفته و ظرفیت ملی حکمت‌مداری، کرامت‌مداری و رغبت‌مداری را در مسیر شکوفایی قرار داده است. 

وی با تبیین جایگاه و هویت ملی ایرنیان در عصر حاضر توانمند شدن را در گرو میزان احساس هویتی ایرانیان دانست و گفت: موفقیت هایی که در عرصه سلول های بنیادین، انرژی هسته ای و در عرصه های مختلف تکنولوژی داشتیم نشان می دهد آن توانمندی پیش بینی شده از سوی اهل بیت طاهرین(ع) جوانه زده شده و در حال تحقق است؛ البته در ابتدای راه قرار داریم و جالب تر این است که ایرانیان با همین گام های ابتدایی
سرعت و سرعت پیشرفت دو مقوله است یک وقتی می شود آهسته آهسته پیشرفت کرد که دنیا نایستاده تا ما به آن برسیم و پیشرفت کنیم؛ در واقع ما در مصاف رقابتی پرشتابی قرار داریم که ضریب تصاعدی دارد؛ بنابر این ناچاریم سرعت بگیریم؛ یعنی سرعت در برابر سرعت.
جهانیان را متعجب کرده اند. 

پژوهشگر مهدوی حوزه علمیه قم افزود: اگر ما بیاییم با مدل تئوریک، این جایگاه را خوب تعریف کنیم می توانیم سرعت داشته باشیم همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند سرعت پیشرفت داشته باشیم. 

وی ادامه داد: سرعت و سرعت پیشرفت دو مقوله است یک وقتی می شود آهسته آهسته پیشرفت کرد که دنیا نایستاده تا ما به آن برسیم و پیشرفت کنیم؛ در واقع ما در مصاف رقابتی پرشتابی قرار داریم که ضریب تصاعدی دارد؛ بنابر این ناچاریم سرعت بگیریم؛ یعنی سرعت در برابر سرعت. 

حجت الاسلام والمسلمین سهرابی به ایستگاه سوم پیشرفت ایرانیان اشاره و خاطرنشان کرد: این ایستگاه هم در زبان و بیان اهل بیت(ع) دیده شده که ایرانیان به رسالت جهانی و ویژه ای توجه داده شدند «یخرج اناسٌ من المشرق و یوطئون للمهدی سلطانه؛ مردمی از مشرق قیام می کنند و زمینه های حکومت مهدی(عج) را مهیا می کنند» با این روایت مهم رسول خدا(ص) در می یابیم که ایرانیان بنا است کار بزرگی در سطح جهانی بکنند؛ بنا است ایرانیان زمینه سازان ظهور و حکومت جهانی باشند. 

عضو هیأت علمی موسسه آینده روشن با بیان این که زمینه های تحقق عدالت جهانی را ایرانیان فراهم می کنند و این ایستگاه سوم ایرانیان است، اظهار داشت: می توان گفت ایرانیان پس از بازخوانی هویت ملی و توانمند سازی، می روند تا در عرصه جهانی، کاری سترگ و نهایی به ثمر برسانند که نباید از این نقش آفرینی غافل شد. 

پایان پیام/ع