داخلی     خبر     سیاست
دكتر احمدي‌نژاد در نشست خبري مشترك با بشار اسد:
به دنبال اثرگذاري سازنده و انساني در جهان هستيم
  رييس جمهور ایران گفت: كساني كه مي‌خواستند ايران و سوريه را به عقب‌نشيني وادار كنند، امروز براي حل مسایل خودشان نيازمند سوريه و ايران هستند و همان‌ها كه ايران و سوريه را محور شرارت مي‌دانستند امروز به دنبال رابطه با اين دو كشور هستند.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۲۳:۳۷
کد مطلب : 29244
روسای جمهور ایران و سوریه در گفت و گو با خبرنگاران.
روسای جمهور ایران و سوریه در گفت و گو با خبرنگاران.

به گزارش آینده روشن، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، دكتر محمود احمدي‌نژاد در نشست خبري مشترك با بشار اسد همتاي سوري خود، ايران و سوريه را كشورهاي اثرگذار در معادلات منطقه‌اي دانست و خاطر نشان كرد: تهران و دمشق در يك جبهه مقاومت در مقابل دخالت و هجوم قدرت‌هاي بزرگ با وحدت و برنامه‌ريزي و ايستادگي از حقوق ملت‌هاي منطقه دفاع مي كنند.

وي با اشاره به اين كه شرايط منطقه به سرعت به سمت آرمان‌هاي تهران و دمشق درحال تحول است، اظهار داشت: كساني كه سال ها خواستار پايان ايستادگي ايران و سوريه در حقوق خود و ملت‌هاي منطقه بوده‌اند، امروز به صراحت اعلام مي‌كنند كه نيازمند ياري ايران و سوريه هستند.

وي همدلي و ايستادگي را رمز پيروزي دانست و با بيان اين كه پيروزي‌هاي بزرگ تري به لطف خدا در راه است، گفت:‌ بايد به نقطه‌اي برسيم كه دخالت بيگانگان و زورگويي‌هاي آنان كاملا مضمحل شود و منطقه آزاد، پيشرفته و سرشار از دوستي باشد.

احمدي‌نژاد با بيان اين كه شرايط جهاني به سرعت درحال تغيير است، اظهار داشت: دشمنان ملت‌هاي منطقه كه روزي از موضع تكبر صحبت مي‌كردند و ايران و سوريه را با عبارات موهن مورد اتهام قرار مي‌دادند، امروز در موضع ضعف هستند و با بن‌بست كامل مواجه شده و قادر نيستند حتي كوچك ترين مسایل را برطرف كنند و هيچ راهبرد عاقلانه‌اي براي حل مساله فلسطين و افغانستان و هيچ جاي ديگر دنيا ندارند.

رييس جمهور مبناي فكري قدرت هاي زورگو را غيرانساني و متعلق به دهه‌هاي گذشته دانست و تصريح كرد: آنها مي‌خواهند با كليد قفل‌هاي قديمي، درهاي جديد را باز كنند غافل از آن كه رمز بازكردن قفل‌هاي امروز بشريت، راه انساني و الهي است؛ آنها ده‌ها سال عقب هستند و در يك كلام مي‌توان آنها را عقب‌مانده‌هاي سياسي ناميد.

وي با بيان اين كه تهران و دمشق بايد علاوه بر كمك به ساماندهي مسایل منطقه، تلاش جديدي را براي اصلاح نظام جهاني آغاز كنند، گفت: انديشه و سازمان هاي برآمده از جنگ دوم جهاني به پايان راه خود رسيده و آنها قادر به حل و فصل مسایل جهاني نيستند چون پايه تفكر آنها بر تبعيض و ناامني است. 

رييس جمهور ادامه داد: پيروزي‌هاي بزرگي نصيب سوريه و ايران شده و شرايط امروز ما با گذشته متفاوت است و ما به دنبال اثرگذاري سازنده و انساني در جهان هستيم. 

احمدي‌نژاد با بيان اين كه روابط دوجانبه ايران و سوريه در حال گسترش است و هيچ محدوديتي ندارد، اظهار داشت: روابط برادرانه ايران و سوريه مي تواند الگويي در منطقه و در جهان باشد، تهران براي ايجاد هماهنگي بين ملت‌ها و دولت‌هاي منطقه تفاهم كامل دارد.

وي با اشاره به اوضاع عراق اظهار داشت: ايران و سوريه از استقرار امنيت و تقويت دولت قانوني عراق حمايت مي‌كنند و معتقدند كه يكپارچگي عراق و خروج بيگانگان از اين كشور به نفع اين كشور و كل منطقه است. 

رییس جمهور با بيان اين كه حضور بيگانگان در منطقه، موجب ناامني است، گفت: آنها را كسي دعوت نكرده و هر چه زودتر منطقه ما را ترك كنند حتي به نفع خودشان نيز است؛ آنها اگر مي‌خواهند خدمت كنند اين خدمت را به مردم خودشان انجام دهند. 

وي تصريح كرد: حضور اشغالگران صهيونيست حتي در يك وجب از سرزمين‌هاي اشغالي مانند ميكروب است چون ذات صهيونيسم، اشغال، تجاوز، آدم‌كشي و نژادپرستي است و مقاومت تا آزادسازي وجب به وجب سرزمين اشغالي ادامه مي‌يابد.

احمدي‌نژاد حمايت از مقاومت فلسطين را وظيفه انساني و مردمي ايران و سوريه دانست و با اشاره به اشغال بلندي‌هاي جولان توسط صهيونيست‌ها گفت: آنها به غزه و مردمي كه در خانه خود بودند حمله كردند، مردم را مي‌كشند، راه آب و غذا و دارو را مي‌بندند و بعد هم بلندگوهاي آنها مردم غزه را متهم به تروريست مي‌كنند وقتي از آنها سوال مي‌شود چرا اينها را تروريست مي ناميد، مي‌گويند چون آنها مقاومت مي‌كنند، پس تروريست هستند؛ اين منطق صهيونيست و دموكراسي ليبرال است كه امروز به پايان راه رسيده است؛ آنها حتي به مقدسات ما توهين مي‌كردند و تا اعتراض مي‌كرديم از آزادي؛ تسامح و تلورانس صحبت مي‌كردند اما در ژنو تحمل نداشتند كه حتي گوشه‌اي از پرونده عمل خودشان را بشنوند.

وي ادامه داد: در ژنو آينه‌اي را در برابر چهره آنها قرار داديم و آنها حتي از ديدن چهره خودشان هم وحشت داشتند.

احمدي‌نژاد گفت: 50 سال حنجره‌هاي آنها باز و گوش‌هايشان بسته بود امروز وقت آن است كه زبان‌ها را كوتاه و گوش‌ها را بلند كنند.

وي با طرح اين سوال كه چرا آنها از ديدن پرونده خودشان وحشت دارند، گفت: آنها هر جا بروند اين پرونده را در مقابل آنها نگه مي‌داريم و ديگر دوره زورگويي تمام شده است. ديگر زمان آن كه جايي را اشغال كنند و دولت و ملت سوريه را به جرم مقاومت و حمايت از مقاومت مورد اهانت قرار دهند تمام شده و زماني كه آینه را در مقابل آنها قرار دهيم مشخص مي‌شود كه چه كسي محور شرارت است.

ریيس جمهور با بيان اين كه با روش‌هاي منطقي و انساني مي‌خواهيم از حقوق خود و ملت‌هاي منطقه دفاع كنيم، اظهار داشت: امروز منحني موجوديت بدخواهان و زورگويان يك منحني كاملا نزولي است و رژيم صهيونيستي با قرار گرفتن در بن‌بست كامل، ادعا و تهديد هايش از موضع ضعف است دقيقا مثل كسي است كه با وحشت در تاريكي شروع به فرياد زدن كرده است اما منحني سوريه و ايران يك منحني صعودي است و اين ناشي از ايستادگي و هوشمندي دو كشور است.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره مظاهر موفقيت ايران و سوريه در جهان و منطقه گفت: در همه عرصه‌ها مي‌توان نشانه‌هاي اين موضوع را ديد يك مورد اين است كه كساني كه مي‌خواستند ايران و سوريه را به عقب‌نشيني وادار كنند، امروز براي حل مسایل خودشان نيازمند سوريه و ايران هستند و همان‌ها كه ايران و سوريه را محور شرارت مي‌دانستند امروز به دنبال رابطه با اين دو كشور هستند.

وي افزود: آنها عراق را براي مهار ايران و سوريه اشغال كردند اما حاصل اين شد كه در عراق دولتي دوست با سوريه و ايران روي كار آمد.

احمدي‌نژاد ادامه داد: آنها به لحاظ اقتصادي نيز با بحران مواجه شدند و هيچ راهي براي غلبه بر آن ندارند و بيش از اين كه در منطقه ما به دنبال كاري باشند بايد به وضع خودشان رسيدگي كنند. 

ریيس جمهورگفت: خيلي‌ها رژيم صهيونيستي را رژيمي شكست‌ناپذير مي‌دانستند اما امروز حتي كودكان ما از آنان نمي‌ترسند بلكه حتي يك انسان آزاده پيدا نمي‌شود كه در ذهنش رژيم صهيونيستي را به رسميت بشناسد.

وي با بيان اين كه آنها ديگر جايي در منطقه ما ندارند، اظهار داشت: صهيونيست‌ها مي‌گفتند ما به دنبال نيل تا فرات هستيم و 30 سال قبل هم گفتند كه همه سرزمين اسلامي را مي‌خواهيم اما همان‌ها امروز براي حفظ خودشان درحال كشيدن ديوار به دور خود هستند.

خبرنگاري درباره اقدامات ايران و سوريه براي بازسازي غزه و وحدت گروه‌هاي فلسطيني سوالي را مطرح كرد كه دكتراحمدي‌نژاد پاسخ داد: راه ما در حمايت از فلسطين درست بوده و ادامه مي‌يابد و بعد از ماجراي غزه نيز متناسب با وضعيت كمك‌ها را ادامه مي‌دهيم.

وي دمشق را پايگاه اصلي حمايت از فلسطين دانست و افزود: ما مي‌خواهيم گروه‌هاي فلسطيني در يك صف واحد مقاومت را ادامه و در كنار مردم بازسازي را انجام دهند.

احمدي‌نژاد تاكيد كرد: غزه همچنان در محاصره است اما باور ما اين است كه مقاومت مردم غزه همان طور كه باعث پيروزي شد، بازسازي را نيز به خوبي انجام خواهد داد.

احمدي‌نژاد درباره گسترش روابط ايران و سوريه گفت: هيچ مانعي براي توسعه مناسبات ايران و سوريه وجود ندارد و در زمينه‌هاي اقتصادي، گردشگري، فرهنگي، تعرفه ترجيحي و مبادلات آزاد و بانك مشترك در حال پيگيري گسترش روابط هستيم.
وي تاكيد كرد: بخشي از گفت وگوهاي ما براي همكاري سه جانبه بين ايران، سوريه و عراق بود و بنده، آقاي بشار اسد و آقاي مالكي به دنبال پروژه‌هاي نفت، گاز و حمل و نقل هستيم چرا كه تقويت‌كننده برادري و اقتدار كشورهاي ما است. 

کشور سوریه:
سوریه با ۱۸۵۱۸۰کیلومتر مربع وسعت، هشتاد و هفتمین کشور جهان است که در جنوب غربی قاره آسیا، کنار دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال، عراق در شرق و جنوب شرقی، اردن در جنوب، فلسطین در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده‌است.

آب و هوای آن در کناره‌ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه‌ای)و در سایر نقاط گرم و خشک است. بلندترین نقطه آن از دریا، جبل شیخ با ۲۸۱۴ متر ارتفاع است. 

از رودهای مهم آن می‌توان به فرات، خابور، عاصی، عفرین، قوین و دجله اشاره داشت که رود فرات، با ۶۹۶/۲ کیلومتر طولانی‌ترین آنها و حدود نیمی از آن در ترکیه و عراق جاری است. بندرهای مهم سوریه عبارت‌اند از لاذقیه، طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده‌اند.

پایتخت این کشور  شهر تاریخی «دمشق» است.

سوریه کنونی در گذشته بخش عمده‌ای از «شام» بوده ‌است. سرزمین شام، کشورهای کنونی سوریه، لبنان، فلسطین و اردن را در بر می‌گرفته ‌است.