داخلی     خبر     انديشه
جایگاه زن و خانواده درتحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه اسلامی بررسی شد
  زمان جاهلیت، ارزشی برای زن قائل نبودند و تنها از آن به عنوان کالا نام می بردند، اما اسلام نگاه دیگری به زن دارد و آن ریحانه بودن است.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۰
کد مطلب : 69106
جایگاه زن و خانواده درتحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه اسلامی بررسی شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی در دهمین همایش علمی - پژوهشی حیات طیبه و اولین همایش بین المللی جایگاه زن و خانواده درتحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه اسلامی که در مجتمع آموزشی عالی بنت الهدی برگزار شد به موضوع حقوق زن و مرد از نگاه اهل بیت(ع) اشاره کرد و گفت: بین زن و مرد اشتراکات و تساوی وجود دارد که از جمله آن تساوی در ماهیت، تساوی در تکامل معنوی، تساوی درانتخاب حق و باطل و تکالیف، تساوی در استقلال اجتماعی و سیاسی و تساوی درمالکیت اقتصادی و حقوق خانوادگی است.

این استاد حوزه عنوان کرد: از نگاه روایات تفاوت هایی بین زن و مرد وجود دارد که از جمله آن جنسی، تشریعی، ارث، طلاق، مقایسه حق اقتصادی زن در جاهلیت و اسلام، مالکیت اقتصادی زن، دیه، مهریه و نفقه است.

وی با اشاره به بررسی جایگاه زنان در جاهلیت افزود: زمان جاهلیت ارزشی برای زن قائل نبودند و تنها از آن به عنوان کالا نام می بردند؛ اما اسلام نگاه دیگری به زن دارد و آن ریحانه بودن است.

کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به جایگاه حقوقی زن اظهارداشت: امام صادق(ع) در روایتی فرمودند« بیشترین خیر و برکت از آن زنان است و اگر هر مردی خوشحالی همسرش را فراهم کند،خدا خوشحالی او رافراهم خواهد کرد».

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی گفت: در روایت دیگر معصوم(ع) فرمودند« به زنان خود احترام بگذارید و تکریم کنید و او را گرامی بدارید تا وارد بهشت بدون حساب شوید.»

این استاد حوزه عنوان کرد: روایات از توهین و بد اخلاقی و اذیت به زنان را نهی کردند و برای آن آثار وضعی برشمردند که از جمله آن پذیرفته نشدن عمل است.