داخلی     خبر     انديشه
اوصاف منتظران
کارکردهای مهدویت در امیدواری به آینده
  شیعه منتظر، هرگز ناامید نمی شود و زندگیش سرشار از امید به بهروزی نهایی انسان ها و حاکمیت قسط و عدل است و این امیدواری، او را مصمم بر تلاش و با انگیزه برای حیات و زمینه سازی برای آن دوران می سازد.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب : 73264
کارکردهای مهدویت در امیدواری به آینده
به گزارش آینده روشن آنچه به انسان انگیزه حیات و تلاش و خدمت می دهد، «امید» است. آنان که به آینده بشریت و جهان امیدوارند روحیه بهتری دارند و سختی ها را به امید رسیدن به نجات و رهایی تحمل می کنند و صبور و مقاوم اند.

باغبانا سردی دی ماه سی روز است آخر/نوبهار و نغمه مرغ خوش الحان خواهد آمد

خداوند وعده داده است که مستضعفان صالح، وارث زمین خواهند شد: «أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ» (انبیاء، 105).

این آیه به دوران ظهور امام زمان(عج) و حکومت قسط و عدل او تفسیر شده است، پس نباید دچار یاس و افسردگی شد و دست روی دست گذاشت و تماشاگر سلطه ظالمان و مظلومیت و محرومیت مومنان و مستضعفان بود.

وعده خدا برای آینده روشن انسان ها قطعی و تخلف ناپذیر است. عقیده به صدق وعده الهی، روح امید را در مومنان زنده نگاه می دارد. حدیث های متعدد از پیامبر خدا(ص) نویددهنده امامت منجی انسان ها است ازجمله این حدیث که فرمود: «حتی اگر جز یک روز از روزگار باقی نمانده باشد، خداوند متعال مردی از خاندان من برخواهدانگیخت، تا زمین را پر از عدل و داد کند.»

شیعه منتظر، هرگز ناامید نمی شود و زندگیش سرشار از امید به بهروزی نهایی انسان ها و حاکمیت قسط و عدل است و این امیدواری، او را مصمم بر تلاش و با انگیزه برای حیات و زمینه سازی برای آن دوران می سازد. از خواسته های ما در شب های ماه مبارک رمضان آن است که توفیق خدمتگزاری در دولت کریمه امام زمان(عج) را داشته باشیم و چنین می گوییم: «خداوندا! ما به درگاه تو خواسته و رغبت مان دولت کریمه ای است که به سبب آن اسلام و مسلمانان را عزت بخشی و نفاق و منافقین را خوارسازی و ما را در ان دولت از دعوتگری به طاعتت و از رهبران به راهت قرار دهی.»1

وقتی این آرمان را برای عصر ظهور در دل و در سر می پرورانیم پیش از آمدن آن حضرت(عج) هم باید در همین راه بکوشیم و دعوت مان به راه خدا و دین خدا و اطاعت خدا باشد.

اما اینکه این آرزو کی تحقق می یابد، نمی دانیم ولی امیدواریم.

در دعای عهد پس از آنکه از خدا می خواهیم که ظهور و حضورش و تعجیل در فرجش، گشایشی برای امت باشد و غم ها و خوف ها به شادی و ایمنی مبدل شود، می گوییم: «انّهم یَرونَه بَعیداً و نَراهُ قریباً؛2 آنان، آن را از دور می بینند ولی ما آن را نزدیک می بینیم.»

میان موج حوادث، به کام ورطه غم              از آن خوشیم که این بحر را کناری هست

چو روز و شب سر راه تو لاله می کاریم         به اینکه زود بیایی، امیدواری هست3

 

پی نوشت ها:

1-مفاتیح الجنان، دعای افتتاح؛

2-همان، دعای عهد(برگرفته از قرآن، معارج، آیه 6)؛

3-عباسعلی اسفریزی.

*منبع: «زندگی مهدوی(اخلاق و اوصاف منتظران)، جواد محدثی

پایان پیام/