داخلی     خبر     سیاست
حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر:
هیچ ارزی از دولت برای حج دریافت نکرده‌ایم
  نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با طرح این سؤال که آیا حاجی مستحق دریافت ارز دولتی است یا شخصی که برای مسافرت تفریحی ترکیه می رود، گفت: هیچ ارزی از دولت برای حج دریافت نکرده‌ایم.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۲۰
کد مطلب : 69034
هیچ ارزی از دولت برای حج دریافت نکرده‌ایم
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری رسا در تبریز، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشت: بعثه رهبری و سازمان حج و زیارت در زمینه حج انتفاعی عمل نمی کند، هر سال قیمت تمام شده را مبنای هزینه اعزام حجاج قرار می دهیم، باید اعلام کنم که تمام هزینه‌های حجاج ارزی است که چیزی حدود ۳ هزار دلار است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: حدود سه ماه است که متخصص‌ترین افراد سازمان را در رأس کار قرار دادیم تا علیرغم افزایش نرخ ارز، صرفه‌جویی‌هایی حداکثری را انجام دهیم، البته مراقب بوده ایم که از کیفیت زده نشود. مبلغی که از حجاج گرفته، همان قیمت تمام شده است، حتی تبعیضی در این مورد نیز صورت نگرفته است.

وی با تأکید بر این‌که هیچ تفاوتی میان غذاها، ایاب و ذهاب و دیگر مسائل حجاج وجود ندارد و تقاوت جزئی تنها در هتل‌های محل اقامت حجاج است، گفت: بهترین ظرفیت‌ها را ایجاد کرده‌ایم، در عرفات، چادرهای نسوزی نصب شده که دارای کولرهای گازی بوده و نسبت به سال‌های گذشته به لحاظ رفاهی توجه ویژه ای شده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خواستار همراهی حجاج با توصیه‌های ارایه شده متولیان امر شد و ادامه داد: همان هایی که سال گذشته نمی خواستند مردم به حج بروند، امسال نیز شروع به شیطنت کردند که دولت نباید ارز یارانه‌ای به حج بدهد، اعلام می کنیم که ما ارز یارانه‌ای از دولت نگرفته‌ایم، ما در اسفند ۹۶ ارز حج را خریداری کردیم.

وی ادامه داد: کدام اقتصاد دان به ما اجازه می دهد که چند میلیون دلار از بازار خریداری کنیم تا بحرانی جدید در بازار ارز به وجود آید؟ با این حال سؤال ما این است، آیا حاجی مستحق دریافت ارز دولتی است یا شخصی که برای مسافرت تفریحی ترکیه می رود؟ چرا روی فریضه حج این عده تکیه می کنند، دروغ گفتند و باید توبه کنند چراکه ما ارزی از دولت نگرفته ایم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر خطاب به حجاج بیت الله الحرام گفت: از ثبت نام کنندگان امسال بیش از ۷ هزار نفر خانواده شهید هستند که خودشان هزینه حج را پرداخت کرده‌اند، انتظاری که از حجاج داریم این است؛ که نهایت همکاری و تعامل با مدیران و روحانیان کاروان‌های خود داشته باشند.

وی با بیان این‌که مدیریت حج تعاملی است، افزود: سال ها قبل حدود ۶۰۰ نفر برا خدمات به زائران از سوی بعثه اعزام می شدند که امسال این تعداد به حدود ۲۸۰ نفر خواهد رسید، نهایت تلاش خود را داشته‌ایم تا سهمیه اعزامی را افزایش دهیم و از ظرفیت خود زائران برای امور مدیریتی و نظارتی حج بهره‌مند شویم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان این‌که امسال حدود ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر حاجی به مکه و مدینه اعزام خواهند شد، خاطرنشان کرد: طرف سعودی متعهد شده است؛ عزت، امنیت و آرامش حجاج را تأمین کند، شعار حج امسال نیز «حج؛ حول روحی و اخلاقی، سبک زندگی دینی، عزت و کرامت اسلامی» انتخاب شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که کمک به رونق اقتصادی و اشتغال جوانان مسؤولیت همگانی است، گفت: خواهشی که حجاج داریم این است که خریدهای خود را از داخل کشور انجام دهند، ضمن این‌که معلوم نیست که با نرخ امروز ارز، جنسی با کیفیت‌تر از داخل آنجا خریداری کنید.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر افزود: اگر همین امروز شخصی نام‌نویسی برای حج کند، ۱۶ سال مجبور است در نوبت باشد، شش میلیون نفر نیز در نوبت اعزام عمره قرار دارند، حیف نیست فرصت حضور در مناسک حج با بازارگردی‌های بی‌مورد تلف شود؟ همین امروز می‌توانید کالای مورد نیاز خود را از بازار تبریز خریداری کنید.