نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » انديشه

آیت‌الله مصباح یزدی:

باید نسبت به مسائل فرهنگی آتش به اختیار باشیم/ اگرکوتاهی کنیم نعمت انقلاب از دست خواهد رفت

۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹

مرجع : خبرگزاری حوزه نیوز (پایگاه رسمی مرکز خبر حوزه های علمیه)

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: امروز وضعیت جامعه و هجمه دشمنان وظیفه ای را بر دوش همگان قرار می دهد که همه نسبت به مسائل فرهنگی آتش به اختیار باشند.

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی آیین آغاز سال تحصیلی این موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در سال جدید اظهارداشت: اگر هر کسی در وظیفه ای که برعهده دارد به خوبی انجام وظیفه کند در واقع به نوعی در پیشرفت و تعالی جامعه و نظامی اسلامی خود گام برداشته است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به جمله ای از مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: اگر مرکز فرماندهی دچار اختلال شد سربازان باید آتش به اختیار باشند، یعنی هرکس باید وظیفه خود را تشخیص داده و به آن عمل کند.
ایشان با بیان اینکه انسان باید در وهله اول بداند هدف از خلقتش چیست و به کجا باید برود، بیان داشت: درباره اهداف آفرينش انسان، بيانات متنوعي در قرآن يافت می شود به طوریکه آزمایش انسان، عبادت و بندگی، دریافت رحمت بیشتر از جمله این اهداف می باشد.
استادحوزه علمیه با بیان این که شرط موفقیت در حرکت‌های آتش به اختیار داشتن اخلاص است بیان داشت: هدف خدا، آفرينش انسانِ مختار و رساندن او به كمال بوده است. اين، مقتضاي حكمت الهي است. رسيدن به چنين هدفي در گرو فراهم بودن زمينه كمال اختياري است. اختيار انسان كه زمينه‌ساز تكامل اوست، بايد در عالم ماده باشد؛ زيرا تنها اين عالم جايگاه تضادها و تزاحم‌هاست.
آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: انسان بايد براي انتخابش سر دوراهي قرار بگيرد و به‌اختيار خود، راه درست را انتخاب كند؛ وگرنه به كمالي كه بايد از راه انتخاب برسد، دست نمي‌يابد. بنابراين، با توجه به محتواي آيات و روایات مربوطه مي‌توانيم بگوييم: آفرينش جهان مقدمه‌اي براي آفرينش انسان است و انسان آفريده شده است تا سر دوراهي قرار بگيرد و آزموده شود. نتيجه اينكه آفرينش جهان براي آزمايش انسان بوده است. البته خود آزمايش هم مقدمه هدف ديگری است كه به‌ آن خواهيم پرداخت، لذا تأكيد بر اين است كه سراسر زندگي انسان در اين جهان براي آزمايش است؛‌
ایشان ادامه داد: برای اينكه همان افراد اندك به كمال برسند، جا دارد تمام عالم آفريده شود. مگر يك يا چند برليان چقدر حجم يا وزن دارد كه براي يافتن آن، خروارها سنگ و خاك و... را به دور مي‌ريزند. مؤمن هم نزد خدا آن‌قدر عزيز است كه تمام عالم ماده در‌برابر او هيچ است. اگر در روايات چنين آمده كه همه‌چيز براي ما (معصومین) آفريده شده است، جای تعجب و انكار نيست. واقعاً چنين مي‌ارزند كه همه عالم برای آنها آفريده شود. در‌برابر ارزش وجودی آن بزرگواران، حتي ارزش مؤمنان هيچ است؛ چه رسد به ديگر موجودات.
عضو جامعه مدرسین افزود: قوانین اجتماعی و دستورالعمل‌های مورد نیاز جامعه این‌گونه نیست که یک بار برای ابد نوشته شود چون مصالح اجتماعی دائما در حال تغییر است.
ایشان بیان داشت: اگر جایی مصالح 100 درجه‌ای تحقق پیدا نکرد باید به سراغ 99 رفت، انسانی باید برای این کار از سوی خدا تعیین شود، کسی باید جانشین امام باشد که مصالح و منافع جامعه را بهتر بداند و تقوا و عدالت او به عصمت امام نزدیک‌تر باشد یعنی به اندازه‌ای رعایت تقوا کند که شبیه معصوم باشد، در زمانی که دسترسی به امام معصوم نیست باید این‌گونه عمل کرد و این روح مسئله ولایت فقیه است.
استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در کشور کسانی را دیدیم که می‌خواستند به وظیفه خود عمل کنند، اما راهی برای کشف آن نداشتند چون در فضایی قرار گرفته بودند که نمی‌توانستند تشخیص دهند چون موضوعی را برای آن‌ها قطعی وانمود کرده بودند که باور نمی‌کردند غیر از آن باشد.
ایشان اضافه کرد: اگر در جامعه کار به جایی رسید که حق و باطل متشبه شده و مانع از هدایت دیگران شوند خداوند عذابی را نازل کرده و حق و باطل را از یکدیگر تفکیک می‌کند، قرآن می‌فرماید اغلب عذاب‌ها برای این که عالما عامدا گناه می‌کردند و راه هدایت را برای دیگران بسته بودند.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه باید قدردان نعمت های الهی باشیم تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران یک نعمت الهی است باید همیشه قدردان این نعمت باشیم و مبادا کوتاهی کنیم تا این نعمت از کف برود.
عضو سابق خبرگان رهبری ادامه داد: ما این نظام و انقلاب را به سادگی و ارزان به دست نیاورده ایم ، خون ها ریخته شده تا این انقلاب به ثمر نشسته لذا باید همیشه و در همه حال قدردان آن باشیم.