داخلی     خبر     بین الملل
سازمان ملل: هفت هزار سوری اسیر داعش در دیرالزور هستند
  کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که این نهاد بین‌المللی نگران سرنوشت هفت هزار غیرنظامی سوری است که داعش آنها را در استان دیرالزور به گروگان گرفته است.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۱
کد مطلب : 74498
سازمان ملل: هفت هزار سوری اسیر داعش در دیرالزور هستند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، «میشل باچله» کمیسر حقوق بشر سازمان ملل در یک نشست خبری در ژنو درباره بازداشت هفت هزار غیرنظامی ساکن استان دیرالزور توسط داعش ابراز نگرانی کرد.

باچله گفت: ما چند هفته‌ای است که همانند ادلب نگران اوضاع دیرالزور هستیم. ما امروز شاهد ادامه استفاده از غیرنظامیان سوری به عنوان سپر انسانی هستیم و حدود هفت هزار نفر از غیرنظامیان در اسارت داعش به سر می‌برند.

مسئول حقوق بشری سازمان ملل که در هفتادمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در مقر این سازمان در ژنو سخنرانی می‌کرد، گفت که «دستکم هفت هزار نفر در مناطق تحت اشغال داعش در دیرالزور سوریه در محاصره قرار دارند.»

مقام مسئول، این وضعیت را نگران کننده دانست و گفت: غیرنظامیان در سوریه مورد استفاده ابزاری قرار گرفته و بیشترین هزینه جنگ داخلی را متحمل می‌شوند.

کمیسر سازمان ملل افزود: اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می‌دهد داعش کسانی را که با عناصر مسلح «قسد» (نیروهای دموکراتیک سوریه) ارتباط دارند، اعدام می‌کند.

به گفته خانم باچله، برخی از غیرنظامیان توسط گروه تروریستی داعش به اتهام همکاری با گروه‌های درگیر با آن، مانند گروه تروریستی یگان مدافع خلق کردهای سوریه را نیز اعدام می کند.

وی از گروه‌های معارض سوری خواست تا برای حفاظت از غیرنظامیان تدابیری را اتخاذ کنند و طبق قوانین حقوق بشری، همه تجهیزات نظامی را از مناطق مسکونی خارج کنند.

هنوز برخی روستاها و مناطق صحرایی محدودی در شرق و جنوب شرق سوریه در اشغال گروه تروریستی داعش است.