نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » يادداشت » ::پژوهشکده مهدویت::

پرسش و پاسخ مهدوی

بهائیت و اعتقاد به امام زمان

۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۶

آینده روشن :آیا بهائیان به عنوان یک فرقۀ منشعب از شیعه، به امام زمان (عج) اعتقاد دارند؟

آینده روشن: آیا بهائیان به عنوان یک فرقۀ منشعب از شیعه، به امام زمان (عج) اعتقاد دارند؟

بهائیت فرقه‌ای است استعماری که توسط حسین‌علی نوری معروف به بهاء‌الله به وجود آمده است. نوری شاگرد علی‌محمد باب بود که به پیروی از اندیشه‌های شیخیه، خود را رکن چهارم یا انسان کامل می‌پنداشت. وی در آغاز مدعی بود که باب امام زمان (عج) است، ولی در نهایت ادعای الوهیت نمود و اعلام کرد که بعداً کسی را به عنوان «من یظهره الله» خواهد فرستاد. بعد از اعلام علی‌محمد، حسین‌علی نوری مدعی شد که او همان کسی است که علی‌محمد باب وعدۀ آمدن او را داده است. بعد از آن با ادعای نسخ دین اسلام، نغمۀ ایجاد دین تازه سرداد و به دین‌سازی روی آورد.

برخی از عقاید بهائیان که امروزه در حیفا، یکی از شهرهای فلسطین اشغالی، مستقر هستند، از قرار زیر است:
1. اعتقاد به الوهیت و نبوت علی‌محمد باب و حسین‌علی نوری: یکی از سخیف‌ترین و غیرمعقول‌ترین اعتقادات بهائیت و بابیت اعتقاد به اله بودن باب و حسین‌علی نوری است. علی‌محمد باب ادعا کرده است که رفیع‌ترین مراتب حقیقت یعنی الوهیت در او حلول کرده، آن هم حلولی مادی و جسمانی.  این اعتقاد بهائیان با مبانی تمام ادیان آسمانی در تضاد است؛ زیرا در ادیان آسمانی الوهیت مختص حضرت حق، پروردگار و خالق جهان و جهانیان است و در این مقام هیچ‌کس و هیچ‌چیز با او شریک نیست.

2. اعتقاد به قائم موعود بودن علی‌محمد باب و میرزا حسین‌علی: بهائیان می‌گویند: علی‌محمد و میرزا حسین‌علی موعود دین اسلام هستند و جمیع انبیا(ع) به ظهور آنان بشارت داده‌اند و علامات آن در کتاب‌های آسمانی ثبت است، ولی به نظر ما شیعیان آن‌چه در دین اسلام وعده داده شده است، یکی قیامت کبراست و دیگری ظهور بقیة‌الله(عج) فرزند امام حسن عسکر(عج) است که در قرن سوم هجری در سامرا متولد شد و نام مادرش نرجس است.

3. اعتقاد به نسخ دین اسلام: بهائیان می‌گویند: مقام قائم موعود به حکم برخی آیات قرآن کریم، مقام اصالت و نبوت و شارعیت است نه تابعیت.  و نیز می‌گویند: قائم در هنگام ظهورش، به نسخ دین اسلام حکم می‌کند و به تشریع شریعت جدیدی غیر از اسلام می‌پردازد.  اما شعیه می‌گوید: قائم موعود، تابع قرآن مجید و شریعت خاتم‌الانبیاء محمد(ع) و مجدد و محیی همان دین اسلام است و صاحب کتاب جدید و آورندۀ‌ شریعت جدیدی نیست و مقام او مقام خلافت و وصایت و امامت است، نه اصالت و نبوت.

خلاصه آن‌که بهائیان اولاً مدعی الوهیت باب و بهاء و منکر خاتمیت نبیّ مکرم اسلا(ع) هستند و ثانیاً نه‌تنها منکر وجود نازنین امام مهدی(عج) هستند، بلکه دشمن او نیز به شمار می‌روند. مطلب زیر به نقل از سایت بازتاب گویای این ادعاست:

بهائیان به عنوان دشمن‌ترین دشمنان حضرت ولی‌عصر(عج) با هرچه که ذره‌ای یاد آن امام غایب از نظر را زنده سازد،‌ به شدت مخالفت می‌ورزند و می‌کوشند همۀ کانون‌های مهدوی را با خشونت هرچه تمام‌‌تر، نابود سازند. اکنون پس از گذشت چندین سال از تلاش‌های بی‌وقفه و سازمان‌یافتۀ آن‌ها در ایران که پایگاه اصلی و مهم شیعه به شمار می‌رود، اسناد متعددی وجود دارد که عمق خصومت آن‌ها از یک سو و وحشتشان از گسترش روزافزون فرهنگ انتظار را نشان می‌دهد.