داخلی     خبر     سیاست
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
ساماندهی دل های اربعینی هرگز در قالب های اداری و نامه ای انجام نخواهد گرفت/ مسئولین به فکر تامین سفر ۱۰ میلیون زائر در سال آینده باشند
  عضو هیئت امنای دانشگاه هنر گفت: اگر کسی می‌گوید حضور میلیونی زوّار امام حسین (ع) در ایام اربعین توسط دستگاه های اداری و اجرایی صورت ‌گیرد، باید بگویم دلهای اربعینی و موج زیارت اربعین حسینی هرگز نمی تواند در چنین قالب هایی ساماندهی کرد.
Share/Save/Bookmark
جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۵
کد مطلب : 67343
ساماندهی دل های اربعینی هرگز در قالب های اداری و نامه ای انجام نخواهد گرفت/ مسئولین به فکر تامین سفر ۱۰ میلیون زائر در سال آینده باشند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران خطاب به نق‌زنندگان حسود که حرکت عظیم مردمی اربعین را زیر سؤال می‌برند، اظهارداشت: می‌دانید چرا خدا الان دل‌ها را متوجه اربعین کرده برای اینکه الان شیعه می‌تواند از خودش دفاع کند. 15 سال پیش اگر چنین کاری را انجام می‌دادیم نیمی از آنها قلع و قمع می‌شدند. طبیعی است که دلها را در این زمان که خود شیعه می‌تواند امنیت خودش را تأمین کند متوجه کرده است.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: روشنفکر کسی است که سؤال خوب، تحلیل خوب و تفکر خوب کند، عقده‌های روانی را اگر کسی با اصطلاحات جامعه‌شناسی نوشت بی‌احترامی به جامعه‌شناسی است.
وی افزود: گویا برخی صدام را فراموش کرده اند، سینه زدن در حرم امام حسین (ع) ممنوع بود قبل از آن هم بهتر از دوران صدام نبود. مگر کور هستید که قدرت مؤمنین را در منطقه نمی‌بینید. تازه پس از 1400 سال مؤمنین می‌توانند از خودشان دفاع کنند.
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان در مورد این سؤال که چرا این اجتماع تنها در اربعین انجام می‌شود و در ایام دیگر سال این گونه نیست، گفت: این موضوع هم اشاره روایی دارد، هم تصریح تحلیل عقلانی است، الحمدلله موشک‌های سپاه اسلام از ما حمایت می‌کند و ما به این پیاده‌روی می‌رویم.
این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: پیاده‌روندگان اربعین وقتی به سمت کربلا می‌روند آنجا کسی منتظر آنها است اگر تصمیم به تبلیغ کنیم مسئولین برای سال دیگر باید امکانات را برای 10 میلیون زائر مقدمه‌سازی کنند. حال باید ببینیم تبلیغ مصلحت است یا نه.
وی با بیان اینکه به زیارت با عظمت اربعین به عنوان یک رسم و مناسک دینی خاص نباید نگاه کرد، اظهارداشت: رشد زیارت اربعین نه نقشه سیاسی و نه تدبیر فرهنگی، فقط کار دلها و اندیشه مردم است و هیچ برنامه‌ریز و تدبیرکننده‌ای غیر از مردم نداشت.
استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: مناسک دینی دستورات عبادی هستند که در صورت ترک مورد عقاب پروردگار قرار می‌گیرد. زیارت اباعبدالله الحسین(ع) بروز محبت به آل‌الله و اباعبدالله(ع) است. البته برای این زیارت که خودش به عبادت موصوف و متصل است ثواب بسیاری نیز در نظر گرفته شده است.
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با تأکید بر اینکه شاید پرشورترین عبادت ما همین زیارت اباعبدالله(ع) باشد، گفت: در برخی روایات عبادت زیارت اربعین آن هم به صورت پیاده ثوابش بالاتر از شهادت در راه خدا ذکر شده است.
این استاد حوزه و دانشگاه ضمن بیان این پرسش که چرا زیارت اربعین در سال‌های اخیر اوج گرفته است، اظهار داشت: زیارت اربعین اصلش یک تحول در دلها و ابراز عاشقی در عبادت است. بعضی متهم می‌کنند نظام چه نفعی در تبلیغ اربعین دارد؟ اینها تحلیل سیاسی روی این مسأله می‌گذارند و نابخردانه می خواهند از زیارت اربعین بکاهند. برخی نیز به همکاری دولت در زیارت اربعین اعتراض می‌کنند.
مشاور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان این که رشد زیارت اربعین نه نقشه سیاسی و نه تدبیر فرهنگی که فقط کار دلها و اندیشه مردم است، ابراز داشت: زیارت اربعین ابتدا در عراق و سپس موجش به ایران رسید؛ هیچ برنامه‌ریز و تدبیرکننده‌ای غیر از مردم نداشت. اینجا غرض باطل افرادی که تحلیل سیاسی غلط دارند را پای اربعین می‌گذارند و مشخص می‌شود این تحلیل‌ها از سر بیماری و افسردگی اندیشه آنها است.
وی در مورد اینکه چرا مردم این زیارت اربعین را پدید آوردند، تصریح کرد: حضرت امام (ره) تحلیلی پیرامون به وجود آمدن انقلاب اسلامی دارند که آن را 24 بار تکرار کردند. این تحلیل مصداق توضیح در مورد این است که چرا مردم زیارت اربعین را پدید آوردند؟
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان در مورد تحلیل امام (ره) از انقلاب اسلامی، گفت: امام(ره) فرمودند «من آن وقتی قبل از انقلاب وقتی فهمیدم که پیروز می‌شویم که حرف‌هایی از دل یک روستا در مورد انقلاب بیرون آید، اینکه خدا همه دل‌ها را به یکباره متوجه این موضوع می‌کند این فقط کار خود خداست و کار این و آن نیست و دستگاه‌های تبلیغاتی نمی‌تواند دل همه ملت را به سمت موضوعی بکشاند».
این استاد حوزه و دانشگاه، اضافه کرد: یک دلیل تجربی هم عرض می‌کنم؛ اگر کسی فکر می‌کند که مردم با تبلیغات به یک سو حرکت می‌کنند همه دستگاه‌های تبلیغات بزرگ دنیا دست صهیونیست‌ها است؛ یک همچنین حرکتی نه در 80 کیلومتر بلکه در یک کیلومتر راه‌اندازی کنند.
وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های تبلیغاتی چنین قدرتی برای تهییج مردم ندارند، خاطرنشان کرد: این موضوع را هر نادانی می‌داند الا نادان‌هایی که علیه اربعین حرف می‌زنند.
حجت الاسلام پناهیان بیان کرد: وقتی دولت محترم رسماً از مردم خواستند از یارانه‌ها انصراف دهند و حتی برخی مراجع هم این موضوع را توصیه کردند و صدا و سیما هم در خدمت قرار گرفت، اما مردم گوش نکردند، مردم برده دستگاه‌های تبلیغاتی نیستند.
وی افزود: اگر روایات را در مورد زیارت پیاده اباعبدالله بگوییم آن وقت خواهید دید مردم چه خواهند کرد. یکی از روایات در این زمینه این است که اگر مردم بدانند برای زیارت اباعبدالله (ع) چه گنجی نهفته است سر زیارت جنگ خواهند کرد. ما برای هیأتی‌های خودمان هم کار تبلیغاتی نکردیم.
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: این چه موجی است که مردم در تهران و قم نیز به خیابان‌ها می‌ریزند، هیچ روایت و توصیه‌ای نداریم، اما مردم از میدان امام حسین به زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در روز اربعین می‌روند، این موضوع صرفاً بی‌قراری آدم‌ها است. ما قدرت سازماندهی دل‌های شیدا را نداریم.