داخلی     خبر     بین الملل
عربستان از اعدام دسته جمعی به دنبال چیست؟
  آینده روشن- اعدام های دسته جمعی در عربستان اهداف خاصی را دنبال می کنند که از جمله آن ها می توان به ایجاد رعب و وحشت در میان شیعیان اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۶
کد مطلب : 76253
عربستان از اعدام دسته جمعی به دنبال چیست؟
به گزارش آینده روشن، عربستان چندی پیش دست به اعدام ۳۷ نفر از معترضان به حکومت خود زد. اعدام های دولتی یک روز پس از آن بود که گروه تروریستی داعش اعلام کرد که پشت حمله به ساختمان امنیتی سعودی در «زلفی» بوده است که در آن سه نیروی امنیتی عربستان زخمی شدند.حداقل یکی از اجساد افراد اعدام شده به یک تیرک برای چندین ساعت بسته شد و در معرض دید عموم قرار گرفت.

 این اقدام وحشیانه اعتراض افکار عمومی جهان را به دنبال داشت.

 
در همین رابطه، الجزیره در گزارشی نوشت که بر اساس اسناد و مدارک به دست آمده از سوی «سی ان ان»،ده ها نفر از افراد اعدام شده از سوی حکومت سعودی به شدت شکنجه شدند تا به کارهایی که نکرده اند،اعتراف کنند.

 
طبق ترجمه شبستان، این اسناد نشان می دهد که بسیاری از 37 نفر اعدام شده در عربستان که اکثر آنها را شیعیان تشکیل می دادند تا آخرین نفس ،معصومیت و بی گناهی خود را حفظ کردند.

 
مقامات سعودی اعلام کردند که این 37 نفر به خاطر حمله به مراکز امنیتی با مواد منفجره،کشتن افسرهای امنیتی و همکاری با سازمان های دشمن علیه منافع کشور،مجرم شناخته شدند.
 

این در حالی است که «سی ان ان» آشکار کرد که بسیاری از این افراد اعدام شده از جرم هایی که به آنها نسبت داده شده مبرا هستند و اگر به انجام کاری اعتراف کرده اند به خاطر شکنجه هایی بوده که تحت فشار آن قرار گرفته اند.

 یکی از زندانی ها به نام «محمد المسلم» به دادگاه سعودی گفت که از زخم های متعددی در حین بازجویی از سوی نیروهای امنیتی رنج کشیده است.

 بر اساس اسناد ارائه شده،المسلم در این باره گفت: «هیچ کدام از این اعتراف ها حقیقت ندارند و من نمی توانم ثابت کنم که مجبور به این اعترافات شدم اما گزارش های پزشکی وجود از بیمارستان زندان وجود دارد و من از شما می خواهم که آنها را جمع آوری کنید. این گزارش ها نشان دهنده تاثیر شکنجه روی بدن من هستند.»

 
اما تحلیلگران ایرانی در گفت و گو با شبستان هدف عربستان از این اقدام جنایتکارانه را تشریح کردند.

 
«محمد حسن آصفری» در خصوص اعدام های دسته جمعی در عربستان گفت: بعد از اتفاقی که در سریلانکا رخ داد، ریاض مورد اتهام جهانیان برای حمایت از تروریست ها در چنین عملیات هایی قرار گرفت.

 
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که عربستان به این جهت که بتواند اختلاف افکنی بیشتری بین شیعه و سنی ایجاد کند، این اعدام ها را انجام داده است، افزود: آل سعود برای اینکه نشان دهد تروریست های حادثه سریلانکا را مجازات کرده است، این افراد را اعدام کرده است.

 
آصفری یادآور شد: ریاض بدون اینکه این افراد در دادگاه صلاحه محکوم شوند و اجازه دفاع داشته باشند و بدون وجود اسنادی مبنی بر متهم بودن این افراد، آن ها را اعدام کرده است.

 
همچنین، «حسین شیخ الاسلام» در خصوص اعدام های دسته جمعی در عربستان گفت: هر انسان آزادی خواه که در عربستان باشد از اقدامات و رفتار حکومت آل سعود احساس تحقیر می کند واین اعتراضات به حکومت عربستان طبیعی است.

 
دیپلمات سابق کشورمان با اظهار این که حکومت عربستان همواره در پی مزدوری، نوکری و سرسپردگی آمریکاست و آمریکا هم با توهین، این حکومت را تحقیر می کند، افزود: آل سعود این تحقیرها را به جون می خرند تا شاه بمانند و از مال ملت چپاول می کنند تا سر پا بمانند.

 
وی تاکید کرد: هر انسان آزاده ای در عربستان با دیدن این رفتارها تحقیر می شود و شیعه و سنی ندارد.

 
وی تصریح کرد: اینگونه اقدامات نشان از وحشت و ترس عربستان از اعتراض عمومی مردم نسبت به حاکمان ریاض است زیرا روز به روز اعتراضات به آل سعود در عربستان بیشتر می شود.

 
کارشناس مسائل منطقه به حمایت های آل سعود از جریانات تکفیری و عملیات های تروریستی آن ها در دنیا اشاره کرد و اظهارداشت: همچنین پولی که عربستان در اختیار ترامپ می گذارد مشکلات جدی اقتصادی برای مردم این کشور ایجاد می کند به طوری که بخشی از سرمایه گذارها در عربستان نسبت به این مساله معترض شده اند.

 
علاوه براین، «عباسعلی منصوری آرانی» به اعدام دسته جمعی رخ داده از سوی حکومت عربستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه کشور عربستان با اقداماتی که علیه شیعیان و آزادی خواهان سعودی اعم از شیعه و سنی انجام می دهد، ابتدایی ترین حقوق انسان ها و آن چه که مبناهای دموکراسی است را از بین می برد.

 
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که عربستان امروز بعد از کودک کشی و نسل کشی در یمن دست به جنایت علیه مردم استان شرقیه خود زده است، افزود: مجموعه شیعیان در شرق عربستان و استان شرقی این کشور حضور دارند و عربستان علیه آن ها اقدامات وحشتناکی مانند همین اعدام ها را انجام می دهد.

 
وی ادامه داد: این استان شرقی منبع نفتی عربستان است و این اقدامات آینده خطرناکی پیش روی عربستان ایجاد می کند زیرا صبر و تحمل مردم این کشور اندازه ای دارد. به جای این که حقوق اولیه مردم شرقیه را رعایت کند سعی دارد که نوجوانان آن ها را دستگیر و زندانی کند و به بدترین شکل ممکن گردن آن ها را بزند.

 
از سویی دیگر، «محمد قاسم محب علی» در خصوص اعدام های دسته جمعی در عربستان گفت: در عربستان حقوق بشر معنا و مفهومی ندارد.

 
مدیر کل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه با بیان این که حکومت ریاض یک حکومت قبیله ای، سنتی و تند رو است، افزود: آل سعود از نظر اخلاقی مشکل دارند به حقوق بشر توجهی ندارد.

 
وی هدف آل سعود از انجام اعدام دسته جمعی را ایجاد وحشت دانست.

 
محب علی به اعتراض جوامع بین المللی به این اقدام حکومت عربستان نیز اشاره کرد و اظهارداشت: جوامع غربی نسبت به این اعدام ها سکوت نکردند و مجامع حقوق بشری و رسانه ها حتی در آمریکا  هم این مساله را محکوم کرده اند.

 
همچنین، «حسن هانی زاده» در خصوص اعدام دسته جمعی صورت گرفته در عربستان گفت: اعدام وحشیانه 37 تن از شیعیان منطقه القطیف شرق عربستان نشانه نگاه طایفه ای آل سعود نسبت به شهروندان شیعه سعودی است.

 
کارشناس سیاست خارجی با یادآوری این نکته که از میان اعدام شدگان، 34 نفر جوانان الشرقیه بوده اند که شماری از آن ها کمتر از 20 سال داشتند، افزود: عربستان هر از گاهی به اتهامات واهی و برای ایجاد رعب و وحشت در میان شیعیان اعدام دسته جمعی در این منطقه انجام می دهد.

 
وی هدف عربستان از این اقدام جنایتکارانه را اعمال فشارهای بیشتر به الشرقیه دانست و تصریح کرد: 5 میلیون نفر در این منطقه به دلیل فشارها و تبعیض های ناروا علیه این مجموعه با حاکمیت عربستان اختلاف دارند لذا عربستان بی رحمانه اقدام به سرکوب 5 میلیون شیعه الشرقیه می کند.

 
هانی زاده خاطرنشان کرد: 4 دهه است که رژیم آل سعود اجازه ورود جوانان شیعه به دانشگاه ها را نمی دهد و استخدام شیعیان در کارهای اداری و دولتی در این کشور ممنوع است.

 
این در حالی است که، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی اعلام کرد: اعدام های وحشتناک از زمان رسیدن «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به قدرت در عربستان افزایش یافت.

 
طبق ترجمه شبستان، این روزنامه انگلیسی در گزارش خود این پرسش را مطرح می کند که آیا زمان آن رسیده است تا غرب برای توقف اینگونه اعدام ها که بیشتر اعترافات زیر شکنجه گرفته شده است، اقدامی کند./

 پایان پیام/141