نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » سیاست

عالم برجسته الازهر مصر:

حوادث اخیر فلسطین نتیجه انفعال کشورهای اسلامی است/ وحدت اسلامی رمز آزادی قدس شریف

۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۹

مرجع : خبرگزاری رسا

عالم الازهر مصر تاکید کرد که حوادث اخیر فلسطین نتیجه رویکرد و موضع‌گیری منفعلانه کشورهای اسلامی در برابر تجاوزگری دشمن اسرائیلی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن، شیخ جواد ریاض از علمای الازهر مصر در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری رسا با اشاره به حوادث اخیر در فلسطین و عقب نشینی رژیم صهیونیستی از تعطیلی مسجدالالقصی گفت: وضعیت در فلسطین به شدت نگران کننده است. این وضعیت نتیجه چشم پوشی در دفاع از مقدسات و سرزمین‌های اسلامی و نیز حمایت نکردن از حقوق صاحبان اصلی فلسطین است. الان جهان اسلام و حتی سایر کشورهای غیر اسلامی از حوادث اخیر در فلسطین بسیار خشمگین هستند. پس از عملیات شهادت طلبانه جوانان فلسطینی در جمعه خشم جهانیان بار دیگر نسبت به مساله فلسطین هوشیار شدند.

وی افزود: با تاسف باید گفت که فلسطینی‌ها به دلیل شرایطی که اکنون در میان گروه‌های مختلف سیاسی و جهادی حکمفرماست توانایی حمایت از مسجدالاقصی و بازپس‌‌گیری حقوق قانونی و شرعی خود را ندارند. مسجد الاقصی برای آزادی نیازمند تشریک مساعی تمامی مسؤولان و دلسوزان در سراسر جهان اسلام است تا به دور از هرگونه شعارها و بیانیه‌ها به شکل حقیقی در جانب مردم فلسطین ایستاده و از مقدسات اسلامی و سرزمین فلسطین دفاع کنند. تنها با وحدت امت اسلامی است که می‌توان فلسطین اشغالی را از سیطره رژیم صهیونیستی آزاد کرد.

عالم اهل سنت مصر با اشاره به رفتار متضاد و دوگانه برخی کشورهای عربی در حمایت از فلسطین و صدور فتوای حرمت مبارزه با سربازان اسرائیلی از سوی مفتی عربستان سعودی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی کشورهای اسلامی نیازمند وحدت و همدلی و دور ریختن هرگونه فتواهای شاذّ و خارج از چهارچوب اسلامی هستند. در طول سالیان متمادی علمای اسلامی همواره رویکرد بسیار خوب و مناسبی داشته و حمله به مسجدالاقصی را محکوم کردند هرچند در این میان برخی عالم‌نما نیز به صدور فتواهای عجیب و غریب روی آورده‌اند که به نظر می‌رسد باید درک و بصیرت خود را بالا ببرند و به وظیفه خود عمل کنند.

رویکرد کشورهای اسلامی در حوادث اخیر منفعلانه بود
شیخ ریاض با تشریح وظایف علما و شخصیت‌های دینی و نخبگان سیاسی پیرامون مساله فلسطین اظهار داشت: در شرایط فعلی وظیفه علما بسیار سنگین است. در ابتدا باید نسبت به مساله فلسطین و تاریخ جاودانه مسجد الاقصی آگاهی صحیحی به جوانان در مساجد، دانشکده‌ها، مجامع علمی و در میان مردم داده و مبانی دفاع از مقدسات را از کتاب، سنت و تاریخ اسلامی برای آنها بازگو کنند. از طرفی باید با پرهیز از دشمن‌تراشی توجه خود را به سمت دشمن حقیقی و واقعی امت اسلامی معطوف کنند. بنده معتقدم اختلاف، تعصّب مذهبی و قومیتی که این روزها دامن‌گیر امت اسلامی شده تنها دشمن صهیونیستی را خرسند می‌کند لذا به جد بایستی از هرگونه تفرقه و اختلافی پرهیز کرد.

وی فقدان طرح جامع و کامل برای حمایت از مساله فلسطین را ضعف جهان اسلام دانسته و تصریح کرد: در عرصه عمل افرادی که منادی وحدت امت اسلامی باشند، بسیار کم بوده و افرادی نیز که در این عرصه فعالیت می‌کنند، صدایشان شنیده نمی‌شود. همواره جهان اسلام نسبت به حوادث پیش‌آمده در موضع کاملا انفعالی بوده و همین امر سبب شده تا یهودیان اسرائیلی بتوانند به بسیاری از اهداف خود دست یابند. شیوه کار مشخص است: عملی را انجام می‌دهند، احساسات و عواطف مسلمانان برانگیخته می‌شود، پس از مدتی این احساسات بدون کمترین دستاوردی فروکش می‌کند. اسرائیلی‌ها هم این واکنش را همواره پیش‌بینی کرده و هر اقدامی که مایل بودند را انجام دادند.

عالم اهل سنت مصر ادامه داد: جهان اسلام امروز نیازمند یک طرح جامع، اجرایی کردن آن و صبر برای به ثمر نشستن این طرح است. اگر مسلمانان با طرح و برنامه پیش بروند حتی اگر اجرایی شدن و به ثمر رسیدن این طرح سال‌ها زمان ببرد اما در پایان این مسلمانان هستند که به اهداف خود دست خواهند یافت. همین شیوه را یهودیان پیش گرفتند. آنها از سال 1897م برای ورود به فلسطین برنامه ریزی کردند و بعد از پنجاه سال توانستند بخش اعظم فلسطین را به اشغال خود در آورند. به نظر بنده مقاومت و ایستادگی تا تحقق کامل وحدت در میان امت اسلامی تنها راهکار مبارزه با دشمن اسرائیلی است.