نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » انديشه

حجت الاسلام فرحزاد:

بعد از عبادت عملی بالاتر از شاد کردن دل و گره باز کردن از کار مردم نیست

۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۹

مرجع : خبرگزاری شبستان

آینده روشن - استاد حوزه علمیه با اشاره به حضور اقشار مختلف مردم در مناطق سیل زده کشور برای کمک به هموطنان آسیب دیده، گفت: انفاق فقط مال نیست بلکه انسان می تواند با علم، وقت، آبرو و هرچه که می تواند به بندگان خدا یاری برساند.

به گزارش آینده روشن حجت الاسلام والمسلمین «حبیب الله فرحزاد» در دومین روز از ماه مبارک رمضان در مسجد مقدس جمکران با اشاره به روایتی انسان‌ها را به چهار دسته کریم، سخی، بخیل و لعین تقسیم و اظهار کرد: کریم کسی است که از امکانات و ضروریات زندگی خود کم می‌گذارد تا به دیگران خدمت و اموال خود را در راه خدا انفاق کند.

 

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: دسته دوم سخی است، که یک مرتبه پایین‌تر از کریم است، به طوری که ضمن رسیدگی به خود به دیگران هم خدمت می‌کند.

 

وی اضافه کرد: دو دسته دیگر مقابل کرامت و سخاوت قرار دارد، بخیل کسی است که صرفا ثروتش را برای خود جمع‌آوری می‌کند و توجهی به دیگران و محیط پیرامون خود ندارد، باید توجه داشت که بخل جامع همه‌ بدی‌ها است و طبق روایات فرد بخیل به بهشت نمی‌رود.

 

حجت الاسلام فرحزاد تاکید کرد: لعین بدترین دسته مردم است، چراکه فقط جمع کرده و نه تنها چیزی به دیگران نمی‌دهد، که خودش هم از آن استفاده نمی‌کند، برخی از وضعیت مالی نسبتا خوبی برخوردار هستند، اما برای خانواده و فرزندان خود هم خرج نمی‌کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه خدا هر چه رزق و روزی کرده باید در راهش انفاق کنید، ابراز کرد: انفاق فقط مال نیست بلکه انسان می تواند با علم، وقت، آبرو و هرچه که می تواند به بندگان خدا یاری برساند. حدیث داریم بعد از عبادات عملی بالاتر از شاد کردن دل و گره بازکردن از کار مردم نیست.

 

استاد حوزه علمیه در پایان خاطرنشان کرد: کمک به سیل زدگان از این دست کارها است، خیر رساندن به دیگران را اگر ترک نکنیم سعادتمند خواهیم شد.

پایان پیام/