داخلی     يادداشت     انديشه
مهدویت‌ستيزی؛ سیاست جدید استکبار جهانی
  اعتقاد به ظهور منجي در آخر الزمان و تشکيل حکومت عدالت‌محور در همه اديان ابراهيمي و حتي بيشتر آيين‌ها وجود دارد، شايد مذاهب و آيين‌هاي مختلف در اين موضوع تفاوت‌هايي با هم داشته باشند، اما در اصل موضوع اتفاق نظر وجود دارد و اعتقاد به منجي، اصلي مسلم و غير قابل انکار است، در واقع اين اعتقاد ناشي از نياز دروني انسان‌ها و تمايل آن‌ها براي رفع ظلم و برپايي عدالت است.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب : 66966
مهدویت‌ستيزی؛ سیاست جدید استکبار جهانی
اعتقاد به ظهور منجي در آخر الزمان و تشکيل حکومت عدالت محور در همه اديان ابراهيمي و حتي بيشتر آيين‌ها وجود دارد. شايد مذاهب و آيين‌هاي مختلف در اين موضوع تفاوت‌هايي با هم داشته باشند، اما در اصل موضوع اتفاق نظر وجود دارد و اعتقاد به منجي اصلي مسلم و غير قابل انکار مي‌باشد. در واقع اين اعتقاد ناشي از نياز دروني انسان‌ها و تمايل آن‌ها براي رفع ظلم و برپايي عدالت است. اما انديشه منجي در آخرالزمان در انديشه تشيع اهميت بالاتري دارد تا آن جا که بخش مهمي از هويت شيعه را انديشه مهدويت تشکيل مي‌دهد و ايران به عنوان بزرگترين قطب تشيع در جهان و وارث انقلاب اسلامي و امانت‌دار نظامي اسلامي که بايد آن را به صاحبش بازگرداند، در پويايي انديشه مهدويت مسئوليتي دو چندان دارد.
در تفکر شيعي، انديشه مهدويت نه يک آرزوي صرف و يا باور برخواسته از خوش بيني‌ها و رؤياها است تا در رديف داستان‌ها و افسانه‌هاي خيالي قرار گيرد ـ چنان چه منجي‌گرايي مسيحي دچار آن شده است ـ و نه يک فرضيه و باور ذهني صرف و اعتقاد بريده از عمل ـ چنانچه بيشتر اهل سنت گرفتار آن هستند ـ بلکه در تفکر شيعي بحث مهدويت کاملاً يک بحث زنده و کاربردي است که در متن زندگي جريان دارد.
در تفکر شيعي بحث مهدويت اساساً با الگوپذيري، حرکت، شناخت و عمل همراه است و ارج گذاري شيعه به فرهنگ انتظار دقيقاً در راستاي الهام گيري و الگوپذيري از اين تفکر در عرصه‌هاي زندگي است.
در واقع نوع نگاه تشيع به مهدويت نگاهي ايدئولوژيکي است و نظام فکري شيعه براساس انديشه مهدويت تدوين گرديده است و همين اعتقاد ايدئولوژيک عامل بقاي تشيع در طول تاريخ و در برابر حکومت‌هاي جور و ظلم و ستم‌ها بوده است. از همين رو امروز نيز بيشترين تلاش غرب و انديشه فراماسونري حاکم بر غرب کم رنگ کردن انديشه مهدويت در زندگي شيعيان است. تلاش هاي شبانه روزي و سرمايه گذاري‌هاي کلان گوياي اين هدف است و متاسفانه در اين مسير آن قدر موفق بوده‌اند که توانسته اند نگاه عده اي از شيعيان را درباره انديشه مهدويت دچار استحاله نمايند و اين زنگ خطري براي تشيع و جامعه شيعي محور ما است. پويايي انديشه مهدويت، مهم‌ترين راه کار براي عملي شدن اسلام حقيقي است و تلاش غرب براي تحريف و انکار اين اصل راهي براي نابودي اسلام و دست يابي به اهداف استعماري است. ساخت بازي‌هاي رايانه‌اي و فيلم‌هاي سينمايي با محتواي مهدي ستيزي، برگزاري همايش‌ها و سخنراني‌ها در اين رابطه، ساخت برنامه‌هاي ماهواره‌اي با هدف تحريف انديشه مهدويت، حمايت از فرقه‌هاي ضاله و منجي‌هاي دروغين، تسلط برفضاي مجازي و ترويج انديشه مهدي ستيزي در فضاي مجازي از طريق ايجاد شبهه در اين رابطه و تاليف کتاب در اين زمينه تنها چند نمونه از تلاش‌هاي غرب در زمينه مبارزه با انديشه مهدويت است. مهدويت با انديشه آخر الزماني صهيونيسم در تضاد است و از آن جايي که اين انديشه در زندگي و سرنوشت آينده امت اسلامي تاثير مثبت بارزي دارد و مي‌تواند موتور محرکي براي مقابله با استعمار غرب باشد، صهيونيسم تا آن جا که مقدور باشد به تحريف و تخريب آن دست مي‌زند و ظهور حضرت مهدي (عج) را خطري بزرگ براي بشريت و جهان معرفي مي‌کند. تمام اين تلاش‌ها در حالي صورت مي‌گيرد که انديشه مهدويت در زندگي روزمره ما ايرانيان هر روز کم رنگ تر از گذشته مي‌شود تا آن جا که تنها به برگزاري جشن نيمه شعبان که آن هم گاه با گناه آلوده مي‌شود، خواندن دعاي ندبه در صبح جمعه و دعا براي ظهور در پايان مراسم مذهبي محدود شده است. مبارزه با مهدي ستيزي کاري عملي و اصولي مي‌طلبد. اولين و مهم‌ترين کوتاهي ما در اين مسير غفلت در رصد فعاليت‌هاي شبانه روزي غرب به صورت مداوم بوده است و در ادامه عدم تبيين صحيح، علمي و متناسب با نيازها ي روز و عملي نمودن راه کارهاي موجود راه را براي ترويج انديشه مهدي ستيزي باز کرده است.
نبايد انکار کنيم که شيعه در زمينه انديشه مهدويت داراي تاليفات و منابع غني است، اما بايد به اين نکته توجه کنيم که از اين منابع غني کمترين استفاده مي‌شود در حالي که در عصر حاضر بيشترين کاربرد را دارد. استفاده از اين منابع غني براي نوشتن فيلم‌نامه و ساخت فيلم‌هاي سينمايي با محوريت انديشه مهدويت، ساخت انيميشن براي آشنايي کودکان با اين انديشه، تربيت افراد متخصص در زمينه ظهور و مهدويت براي پاسخ گويي به سوالات و شبهات به خصوص نسل جوان، ايجاد زمينه مناسب در فضاي مجازي براي گفت‌وگو در زمينه مهدويت به منظور هدايت فضاي مجازي به سمت اهداف شيعي، برگزاري جشنواره وبلاگ نويسي، شعر، مقاله و ... با موضوع مهدويت، توجه به محتواي انديشه مهدويت در جشن‌هاي نيمه شعبان و مراسمي از اين دست، آگاه نمودن مردم و به ويژه نسل جوان از وجود خرافات، فرقه‌هاي انحرافي و مطالب کذب درباره انديشه ظهور، به کار گيري شيوه‌هاي تبليغي مناسب، استفاده از نمادها، تصاوير و ... براي تاثيرگذاري بر افکار عمومي، راه اندازي پايگاه‌هاي اينترنتي قوي و فعال و عرضه آثار مکتوب ناب به منظور افزايش آگاهي افراد، تلاش براي تقويت هويت ديني شيعه، ارائه انديشه مهدويت به صورت يک نظريه هم در داخل و هم در محيط بين الملل و هزاران راه کار ديگر مي‌تواند سلاحي براي مبارزه با صهيونيسم جهاني در زمينه تحريف انديشه مهدويت باشد.
با اين که خواست خداي متعال ظهور و برپايي حکومت عدل الهي توسط حضرت حجت (عج) است، اما به سفارش امام خميني (ره) اين اصل نبايد بهانه‌اي براي عدم تلاش براي زمينه سازي ظهور، ترويج فرهنگ انتظار و پويايي انديشه مهدويت شود، پس در جهان امروز که استفاده از سلاح و جنگ رو در رو اهميت خود را از دست داده و دولت‌های استعماری با توسل به جنگ نرم و استحاله انديشه و اعتقادات امت اسلامي، وارد ميدان مبارزه شده اند، فرهنگ سازي و آگاه نمودن امت اسلامي مهم‌ترين استرتژي براي مبارزه است.
منابع:
قنبرعلي صمدي ارزگاني ، دکترين مهدويت چيستي، خاستگاه، ضرورتها وراهکارها، فصلنامه علمي تخصصي انتظار، شماره ,۱۶
محمدتقي تقي‌پور، ( ۱۳۸۴ ) ، استراتژي پيراموني اسرائيل، تهران، موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي.