داخلی     خبر     انديشه
انس رمضانی با امام مهربانی(عج)
کیفیت توجه ویژه به امام زمان(عج) در ماه رمضان/عدالت مهدوی به روایت «افتتاح»
  بر اساس آنچه در دعای افتتاح وارد شده، با ظهور حضرت حجت(عج) عدالت همه را در بر می گیرد، عدالتی که از حمایت و پشتیبانی ملائکه مقرب الهی برخوردار است؛ یعنی این عدالت با عدالتی که بشر تعریف می کند، تفاوت های بنیادین دارد.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۷
کد مطلب : 68586
کیفیت توجه ویژه به امام زمان(عج) در ماه رمضان/عدالت مهدوی به روایت «افتتاح»
کیفیت توجه ویژه به امام زمان(عج) در ماه رمضان/عدالت مهدوی به روایت «افتتاح»
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن حجت الاسلام معنوی، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت  در تشریح فرازهایی از دعای افتتاح، اظهار کرد: در دومین فراز از فرازهای مهدوی دعای افتتاح به فرازی می رسیم که در آن به امیدبخشی و انتظاری پویا اشاره می شود. در این فراز می خوانیم: «اَللَّهْمَّ وَصَلِّ عَلى وَليّ امرِكَ القائِم المُؤَمَل، والعَدلِ المُنتظَر...» در این فراز امام دوازدهم(عج) را شخصیتی معرفی می کند که حتما قیام خواهد کرد و ظهور ایشان یک آرزوی آرمانی برای جامعه اسلامی و جامعه شیعی و حتی می توان گفت یک آرزوی جهانی است.

وی افزود: این فراز بیان می کند انسان مخلوق خداوند متعال و دارای فطرتی است که خدا در ذات او به ودیعه گذارده و بر اساس این ذات، انسان ها در پی کمال مطلوب هستند و آن را در مدینه فاضله ای جستجو می کنند که آن مدینه فاضله به دست امام عصر(عج) شکل می گیرد و آرزوی هر انسانی بخصوص شیعه است که در این مدینه فاضله زندگی کند.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان ما به این افق نزدیک تر می شویم. وقتی ما بر پیامبر اسلام(ص) صلوات می فرستیم این ذکرها و حتی همین دعای افتتاح ذهن و روح و روان ما را با این مدینه فاضله پیوند می دهد.

 

معنوی بیان کرد: اگر خواهان ظهور هستیم همه انسان ها حتی آنهایی که امام مهدی(عج) را تنها برای رسیدن به حوائج دنیایی شان می خواهند، باید این پیوند را در جان خود داشته باشند. با این آرزو عدالت همه جا را فرا می گیرد، عدالتی که فقط توسط امام مهدی (ع) به عنوان عدل منتظَر اقامه خواهد شد.

 

وی تاکید کرد: به عبارت بهتر، قیام و ظهور آن حضرت(عج) آرزوی مومنان و غیرمومنان است. مستضعفین که لزوما فقط از مسلمانان و شیعیان نیستند حتی کفار و مشرکین غیرمعاند (آنها که با حضرت(عج) دشمنی ندارند) نیز چنین آرزویی دارند، اگرچه ممکن است در تطبیق مصداق ها اشتباه کرده باشند اما مهم این است که همه انسان ها به خاطر رسیدن به کمال و با توجه به اینکه دارای فطرت کمالجو و کمال طلب هستند توجه خود را به این مسئله معطوف می کنند و آرزوی این منجی را دارند؛ چراکه این برای همه انسان ها یک کمال مطلوب و آرمان و خواسته قلبی است.

 

معنوی در ادامه ابراز کرد: بر اساس آنچه در دعای افتتاح وارد شده، با ظهور حضرت حجت(عج) عدالت همه را در بر می گیرد،  عدالتی که از حمایت و پشتیبانی ملائکه مقرب الهی برخوردار است؛ یعنی این عدالت با عدالتی که بشر تعریف می کند، تفاوت های بنیادین دارد.

 

وی در تشریح این تفاوت گفت: مفهوم عدالت مانند عقلانیت است که در جامعه امروز دامنه ای گسترده دارد و در پاره ای از موارد با نگرش سکولار همراه می شود و بحث های جدی درباره آن مطرح است؛ اما عدالتی که در زمان ظهور امام مهدی(عج) شکل می گیرد متفاوت و متمایز از عدالت بشری یا عدالت سکولار است و خداوند به برکت امام دوازدهم (ع) همه ملائکه و فرشتگان مقرب خود را پشتیبان آن قرار می دهد، و این بسیار مهم است.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: معنای توجه ویژه به امام زمان (عج) در ماه مبارک رمضان، آن است که در مسیر صحیح قرار گرفته ایم و آرزوی ما آرزویی درست و بحق است و فطرت ما در این ماه بازسازی و بازیابی شده و با خداوند متعال و امام(عج) به عنوان حجت الهی و نیز رهاورد این حجت برای بشریت که عدالت هم جزء آن است، ارتباط برقرار می کند.

 

وی در پایان این بخش از سخنان خود یادآور شد: در حقیقت عدالت مهدوی با ولایت پذیری و جامعه پذیری ما نسبت به امام(عج)، ممکن می شود؛ دعای افتتاح این وضعیت را به ما نشان می دهد که در این دنیا ظرفیتی وجود دارد که خود به خود ما را در مسیری قرار می دهد که آنچه را امام عصر(عج) به عنوان عدالت برای ما به ارمغان می آورد، می پذیریم.

 

انتهای پیام/ 138