داخلی     خبر     بین الملل
از هر سه قربانیِ حملات پهپادی آمریکا در یمن یک نفر غیرنظامی است
  یک رسانه آمریکایی در گزارشی به افزایش تلفات غیرنظامیان یمن در نتیجه حملات پهپادی آمریکا و همچنین شدت گرفتن این حملات در دولت «دونالد ترامپ» اذعان کرده است.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۴
کد مطلب : 73832
از هر سه قربانیِ حملات پهپادی آمریکا در یمن یک نفر غیرنظامی است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، طبق گزارش «آسوشیتدپرس»، تلفات غیرنظامیان یمنی در نتیجه حملات پهپادی آمریکا در دو سال اخیر رو به گسترش بوده است.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، حملات پهپادی آمریکا به یمن در دولت «دونالد ترامپ» به شدت افزایش یافته و در دو سال اخیر حداقل ۱۷۶ حمله صورت گرفته است. این در حالی است که کل حملات پهپادی آمریکا به این کشور در هشت سال دولت «باراک اوباما» ۱۵۴ حمله بود.

آسوشیتدپرس گزارش داده که در حملات پهپادی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به یمن بیش از ۳۰۰ نفر از مردم این کشور کشته شده‌اند.

شبکه راشا تودی نیز براساس این گزارش آسوشیتدپرس نوشت؛ طی سال ۲۰۱۸ حدود یک سوم قربانیان حملات پهپادی آمریکا در یمن غیرنظامیان از جمله کودکان بوده‌اند.

طبق این گزارش در یکی از حملات سال جاری پهپادی آمریکا به یمن، حداقل ۳۰ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

انتشار این گزارش در حالی صورت گرفته که آمریکا همواره درباره حملات پهپادی به یمن ادعا کرده که هدف از این حملات تروریست‌های «القاعده» بوده و جز در مواقعی معدود، به کشته شدن غیرنظامیان اذعان نکرده است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، هرچند ارتش آمریکا معمولا اشاره‌ای به جزئیات حملات پهپادی خود به یمن یا تلفات آنها نمی‌کند اما برخی خانواده‌های یمنی به این رسانه آمریکایی از مرگ عزیزانشان در این حملات خبر داده‌اند.

پنتاگون ۲۶ ژانویه سال جاری بیانیه درباره حمله به «الشبوه» یمن منتشر کرد و در آن از هدف قرار دادن اعضای القاعده خبر داد اما بعد از این حمله، بسیاری از خانواده‌های هدف قرار گرفته در این حمله در تلاش برای ثابت کردن این موضوع هستند که عزیزانشان اصلا وابسته به تروریست‌ها نبودند.

این خانواده‌های داغدار یمنی برای اثبات عدم عضویت عزیزانشان در گروه‌های تروریستی نامه‌هایی از افسران پلیس، مقام‌های محلی، قبیله‌ای یمن و همچنین مدارس این کشور جمع‌آوری کردند.

از جمله اقدامات این خانواده‌ها، صحبت با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و گروه‌های حقوق بشری به منظور درخواست از آنها برای تحقیق بوده است.

از دیگر اقدامات آنها، ترتیب دادن تظاهرات با هدف اذعان آمریکا به مرگ غیرنظامیان و لزوم پرداخت غرامت بابت کشته شدن آنها بوده است.

افزایش حملات آمریکا به یمن در حالی صورت گرفته که این کشور که حمایت‌های خود از ائتلاف متجاوز سعودی- امارات را از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ و آغاز حملات این ائتلاف آغاز کرده و همچنان به حمایت‌هایش ادامه می‌دهد.