داخلی     خبر     انديشه
معرفی کتاب. . .
شرح آیات و روایاتی در شان امام مهدی(ع) در «آثار الصادیقین»
  «آثار الصادقین» ـ كه جلد ۲۹ از مجموعه ۳۱ جلدی «آثار الصادقین» است، به نقل آیاتی از قرآن و روایاتی از معصومین در وصف حضرت مهدی(ع) و غیبت و ظهور آن حضرت می‏ پردازد.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۹
کد مطلب : 62032
شرح آیات و روایاتی در شان امام مهدی(ع) در «آثار الصادیقین»
به گزارش آینده روشن، کتاب «آثار الصادقین» ـ كه جلد ۲۹ از مجموعه ۳۱ جلدی "آثار الصادقین" است ـ به نقل آیاتی از قرآن و روایاتی از معصومین در وصف حضرت مهدی(ع) و غیبت و ظهور آن حضرت می‏پردازد. روایاتی از خود آن حضرت نیز در زمینه‏ های مختلف در این كتاب، مضبوط است.

بشارت به ظهور حضرت مهدی(ع)، سیره و اوصاف آن حضرت، علایم ظهور امام زمان(ع)، وصف اصحاب مهدی(ع)، اسامی و القاب آن حضرت و بشارت به وجود وی در كتب سایر پیامبران از مهم‏ترین موضوعاتی است كه روایات مربوط به آنها در كتاب حاضر نقل شده است.

آياتي که مطابقت با حضرت مهدي دارد، ولادت حضرت مهدي(ع) - تولد حضرت مهدي(ع) و مخفي بودن ولادتش - تاريخ مولد حضرت مهدي(ع) به نقل از کتب اهل سنت - مهدي از فرزندان فاطمه است - مهدي(ع) از اهل بيت(ع) است - حضرت مهدي(ع) از فرزندان امام حسين(ع) است - مهدي(ع) و برکاتش - مهدي و حلية آن حضرت - مهدي و اوصاف آن حضرت- نام مهدي با نام رسول الله يکسان است - کسي که مهدي را ديده نیز در این کتاب بررسی شده است.

مؤلف کتاب در بیان هدف خود از تألیف کتاب، در مقدمۀ جلد نخست چنین نوشته است:

"... پس از تتبع و تدبر ممتد در متون اخبار و روایات که در صحاح و مآخذ معتبرۀ اسلامی آمده بر آن شدم تا آنجا که بضاعت و سرمایۀ علمی به تأیید حضرت باری تعالی شأنه کمک و مساعدتم کند، به منظور تعمیم فایده، آن را به زبان فارسی روان و ساده، بیرون از ایجاز مخلّ و اطناب ممّل ترجمه و شرح کنم تا از برای استادان تذکری، و مبتدیان را مرشدی باشد."

مؤلف همچنین شیوۀ تألیف خود را چنین بیان می‌کند:

"کتاب شریف سفینة البحار که در حقیقت زورقی برای پیمودن اقیانوس وسیع اخبار آل عصمت(ع) است بیشتر مورد مطالعه‌ام بود سبک تألیف آن کتاب عزیز انگیزه‌ام شد که مجموعۀ خود را به همان نحوۀ ترتیب حروف تهجی مرتّب سازم و سعی کردم که منابع و مآخذ احادیث شریفۀ منقوله از کتب شیعه و سنی بلاواسطه در صدر هر حدیثی ذکر گردد و در ترجمه نیز رعایت امانت لفظاً و معناً شده و از تصرف و شرح خودداری گردد و مطالب مربوط به (اله) و (اسم) تیمناً و احادیث راجع به حضرت امام اوّل امیرالمؤمنین(ع) و حضرت ام الائمه(س) تأدّباً در ردیف حرف الف (جلد اول) ذکر گردید ...."

این اثر در ۳۱ جلد منتشر شده و مشتمل بر ۴۴۶۳۵ حدیث در مورد ائمه و اهل بیت به صورت الفبایی است، آیت الله صافی گلپایگانی ارزش این اثر نفیس را در ردیف آثار شیخ طوسی قلمداد فرمودند.

شایان ذکر است، جلد ۲۹ کتاب "آثار الصادقین" نوشته آیت الله صادق احسان بخش در ۶۰ صفحه و شمارگان ۵ هزار نسخه ازسوی انتشارات صادقین روانه بازار نشر شد.پایان پیام/140