داخلی     گفتگو    
بهاء الدین نجفی:
بیان مستقیم معارف مهدوی در آثار داستانی مؤثرتر است
ارشاد از ناشران کتاب‌های دینی در شهرستان‌ها حمایت کند
  بهاء الدین نجفی، داستان‌نویس و مسئول انتشارات ستاره طلایی، نوشتن رمان و داستان مهدوی را نوعی نوآوری در زمینه بیان معارف مهدوی خواند و به نویسندگان توصیه کرد که از کتاب‌سازی بپرهیزند و در آثارشان از منابع معتبر و مستند استفاده کنند.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۸۷ ساعت ۱۵:۲۱
کد مطلب : 23747
بیان مستقیم معارف مهدوی در آثار داستانی مؤثرتر است
سید بهاء الدین نجفی، داستان‌نویس و پژوهش گر مهدوی در گفت‌وگو با آینده روشن گفت: متأسفانه بسیاری از کتاب‌هایی که در حوزه مهدویت منتشر می‌شود، حالت کلیشه‌ای پیدا کرده و معمولاً همه تکرار مکررات می‌کنند.

وی افزود: این در حالی است که اگر نویسندگان ما از شیوه‌های نوتری مانند بیان داستانی و رمان‌نویسی استفاده کنند، شاید بهتر بتوان به نیازهای جوان امروز پاسخ داد.

نویسنده کتاب «چگونه می‌توانیم سرباز امام زمان (عج) شویم؟» گفت: جوان امروز باید بفهمد درد غیبت امام زمان (عج) چیست و تشنه این معارف بشود. این در حالی است که متأسفانه جامعه جوان ما هنوز احتیاجمان به ولی عصر (عج) را باور نکرده‌ و هنوز این خلأ عظیم را حس نمی‌کند.

وی افزود: دشمنان ما این نکته را درک کرده‌اند و لحظه به لحظه، حلقه محاصره را تنگ‌تر کرده‌اند، زیرا می‌دانند امام زمان (عج) ظهور خواهد کرد، اما بسیاری از ما هنوز در غفلت به سر می‌بریم و مقصر هم من و امثال من هستیم؛ کسانی که می‌توانند با قلمشان و سخنشان کاری بکنند و نمی‌کنند.

نجفی ادامه داد: روزی همه بازخواست خواهیم شد که چرا امام زمان خود را نشناختید و نشناساندید. خیلی‌ها در این باره مقصرند؛ چه کسانی که کوتاهی می‌کنند چه کسانی که از این اعتقاد مردم سوء استفاده می‌کنند. چه اشکالی دارد وقتی معلمان می‌خواهند درس را شروع کنند، روی تخته بنویسند «او خواهد آمد» تا دانش‌آموزان به یاد امام و ولی نعمتشان باشند و زمینه توطئه و انحراف برچیده شود.

وی با اشاره به این‌که عده‌ای به جای تزریق معارف ناب مهدوی به جامعه، تنها کتاب‌سازی می‌کنند و به فکر فروش کتابشان هستند، گفت: نوآوری در کار، امر مشکلی است و من خودم به این نتیجه رسیده‌ام که با زبان داستان و رمان، بهتر می‌توان معارف را به نسل جوان منتقل کرد.

بهاء الدین نجفی دشواری‌های نوشتن داستان و رمان مهدوی را فراوان خواند و گفت: نویسنده باید تلاش کند سخنان و معارفی که قصد بیان آن را دارد، از منابع معتبر باشد و آن‌چه می‌گوید باعث انحراف نشود. باید وسواس بسیار به خرج داد تا کار، مورد قبول آقا قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مستقیم‌گویی معارف مهدوی در رمان و داستان از جذابیت آن نمی‌کاهد و باعث نمی‌شود خواننده احساس کند، نویسنده قصد دارد مطالب را به وسیله داستان به او تحمیل کند؟» ابراز داشت: به نظر من مستقیم‌گویی در اثر داستانی بهتر از پیچاندن مفهوم و بیان مبهم و غیرمستقیم است. چرا مستقیم نگوییم؟ من خودم پس از انتشار کتاب‌هایم در صحبت‌هایی که با جوانان داشتم شاهد نظر مثبت آنان بودم و هیچ بازخورد منفی در این شیوه بیان ندیده‌ام.

نویسنده رمان «در انتظار امام زمان (عج)» افزود: البته هیچ نویسنده‌ای از انتقاد بی‌نیاز نیست. من سعی می‌کنم انتقادی را که درباره‌ام می‌شود، در کارهای بعدی‌ام اصلاح کنم و امیدوارم که نویسندگان دیگر، بهتر از من این کار را انجام دهند و فضاسازی داستان را بهتر از من انجام دهند.

وی هم‌چنین در بخشی از این گفت‌وگو، با اشاره به مشکلات چاپ و انتشار کتاب‌های دینی در شهرستان‌ها گفت: در شیراز کتاب‌های مذهبی را چندان نمی‌‌خرند و ما مجبوریم جوانان را به هر طریق ممکن به این مسیر سوق دهیم.

مسئول انتشارات ستاره طلایی شیراز، ضمن گله از وزارت فرهنگ و ارشاد به دلیل عدم حمایتش از ناشران کتاب‌های دینی در شهرستان‌ها گفت: خرید کتاب‌های دینی ارشاد، محدود به تهران و قم است و متأسفانه هیچ تلاشی برای این‌که دست ما را بگیرند و از زمین بلندمان کنند، وجود ندارد.

وی افزود: علاوه بر این، ما برای گرفتن مجوز نشر برای کتاب‌هایمان هم مشکل داریم و دو مجموعه شعر «چشم‌های منتظر» و «در کوچه‌های انتظار» از سال گذشته، هنوز منتظر اجازه انتشار ارشاد مانده و این در حالی است که برای کتاب‌های جوک و قهقهه یک هفته‌ای مجوز انتشار صادر می‌شود.

نجفی در پایان گفت: این مشکل به این دلیل است که ناشران شهرستانی برای ارشاد تهران شناخته شده نیستند و ما به وسیله پست کتاب‌ها را به تهران ارسال می‌کنیم. شاید اگر هم‌چون گذشته می‌توانستیم کتاب‌ها را برای اخذ مجوز به قم ارسال کنیم در این روند، تسریعی صورت می‌گرفت و شاهد این فوت وقت بزرگ نبودیم.