داخلی     خبر     بین الملل
ریاست‌جمهوری عراق میانجیگری میان تهران و ریاض را تکذیب کرد
  ریاست‌جمهوری عراق طی بیانیه‌ای اخبار منتشر شده درباره اقدام او برای میانجیگری میان ریاض و تهران و بردن پیام ایران برای عربستان در این‌زمینه را به شدت تکذیب کرد.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۳
کد مطلب : 73841
ریاست‌جمهوری عراق میانجیگری میان تهران و ریاض را تکذیب کرد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری عراق، اخبار غیررسمی منتشر شده مبنی بر پیشنهاد برهم صالح برای میانجیگری میان ایران و عربستان و طرح آن برای مقامات این دو کشور را تکذیب کرد.

این دفتر طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «عین العراق» منتشر شد، اعلام کرد: برخی رسانه‌های کشورهای حوزه خلیج [فارس] به نقل از یک منبع غیر رسمی خبری را منتشر مردند با این محتوا که ایران درخواست مذاکره با عربستان را ارائه کرده است و رئیس‌جمهور عراق نیز پیشنهاد داده تا نقش میانجیگر میان دو کشور و بردن پیام ایران به ریاض به را ایفا کند. اما ما تاکید می‌کنیم که این خبر مطلقا صحت ندارد و تاکید داریم که بر اساس اصول کار حرفه‌ای، اطلاعات دقیق اخبار از منابع مورد اعتماد و صحیح اخذ شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: درباره جزئیات سفر دوره‌ای اخیر برهم صالح به برخی کشورهای منطقه، ما بار دیگر آنچه را که رئیس‌جمهور عراق در این دیدارها ذکر کرده، تکرار می‌کنیم. عراق تا آنجا که بتواند، تلاش می‌کند به دلیل ضرورت دور بودن از پیامدهای درگیری‌ در منطقه، از میانجیگری [میان طرفین درگیر] پرهیز کند.

بر اساس این بیانیه، صالح تاکید دارد که عراق نقطه تلاقی منافع مشترک در محیط عربی و منطقه است و به دنبال تقویت دوستی و برادری به همراه حفظ کامل حاکمیت و احترام متقابل میان کشورها است.

برهم صالح و هیأت همراهش، شنبه ( ۱۷ نوامبر)، وارد تهران شد و با رهبر جمهوری اسلامی ایران، رئیس‌جمهور و سایر مقامات ارشد این کشور رایزنی و بر اهمیت تداوم تلاش‌ها و اقدام مشترک برای بهبود سطح روابط دوجانبه در راستای منافع مشترک تاکید کرد.

رئیس‌جمهور عراق پیش از ایران به کویت، امارات و اردن سفر کرده بود و پس از پایان دیدارش با مقامات ایرانی عازم عربستان سعودی شد که با استقبال «ملک سلمان» شاه سعودی روبرو شد.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «السومریة» درباره هدف سفر برهم صالح به این ۵ کشور گفت که این سفرها و دیدارها شامل امضای هیچ توافقنامه‌ یا تفاهم‌نامه‌های نیست زیرا این امر در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور عراق نیست. کلیه دیدارهای برهم صالح نیز با هماهنگی «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق صورت گرفته است.

وی افزود که علاوه بر این نیز قرار است بر اساس برنامه‌های مورد توافق صالح و عبدالمهدی، سفرهای مشابه دیگری صورت گیرد.

این منبع تاکید کرد: سفرهای رئیس جمهور عراق به این ۵ کشور، بیشتر به منظور اطمینان‌بخشی به کشورهای همسایه و دادن این پیام که بغداد نمی‌خواهد در آینده نزدیک علیه هیچ یک از این کشورها نقشی منفی ایفا کند و هیچ تغییری در سیاست دولت کنونی عراق ایجاد نشده است.

وی تصریح کرد: یک هیأت از مشاوران و اصحاب رسانه، رئیس‌جمهور عراق را در این سفرها همراهی کردند و یک هواپیمای اختصاصی نیز برای این سفر در نظر گرفته شده بود. روابط برادرانه و دوستانه صالح و عبدالمهدی طی سالهای گذشته، تاثیر مثبت زیادی در این دیدارها و سفرها دارد.