داخلی     خبر     بین الملل
اسرائیل در صدد ترور رهبران حماس
  روزنامه عبری‌زبان هاآرتص از آمادگی دستگاه امنیتی اسرائیل برای ترور رهبران جنبش مقاومت اسلامی (حماس) خبر داد.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۱
کد مطلب : 70141
اسرائیل در صدد ترور رهبران حماس
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از ایسنا، به نقل از سایت النشره، روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت: ارتش اسرائیل از چند ماه پیش خود را برای بازگشت به سیاست ترور رهبران جنبش حماس در نوار غزه آماده می‌کند.

این روزنامه اسرائیلی نوشت، پس از این که ارتش و دستگاه اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) اعلام کردند که ترجیح می‌دهند سیاست ترور رهبران جنبش حماس را از سر بگیرند تا این که دست به عملیات نظامی گسترده در نوار غزه بزنند، آمادگی‌ها برای انجام این عملیات آغاز شد. رژیم صهیونیستی بیم آن دارد که این عملیات شامل حمله زمینی شود اما طبق گزارش‌های اسرائیلی، این رژیم از این که بازگشت به سیاست ترور با واکنش خشونت‌بار جنبش حماس روبه‌رو و منجر به جنگ شود، هراس دارد.

یک مسئول سیاسی اسرائیلی به این روزنامه اعلام کرد: ما به هرگونه توافق آتش‌بس پایبند نیستیم. ما در حال جنگ هستیم و تبادل حملات نظامی وجود دارد.

دولت اسرائیل اصرار دارد مسأله دستیابی به توافق آتش‌بس با جنبش حماس را که با میانجیگری مصر و سازمان ملل انجام شد، تکذیب کند. منابع نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی این امر را این‌گونه توجیه کردند که اگر حماس به این آتش‌بس پایبند نباشد، اسرائیل هم پایبند نخواهد بود.

این روزنامه اسرائیلی به نقل از مسئولان برجسته نظامی نوشت: طرح‌ها و برنامه‌ها برای ترور رهبران حماس بسیار پیشرفته است اما در صورت درخواست رهبران سیاسی اسرائیلی برای عملی شدن این ترورها، باید مقدمه‌چینی‌های بیشتری صورت گیرد.

طبق نوشته این روزنامه، رهبران دستگاه‌های سیاسی اسرائیل ترجیح می‌دهند که "اصول استراتژیک" جنبش حماس را هدف قرار دهند؛ بدون این که توضیح دهند هدفشان به طور کلی چیست.

از زمان تاسیس جنبش حماس، ارتش اسرائیل شماری از رهبران این جنبش را مورد هدف قرار داد؛ از جمله‌ آن‌ها یحیی عیاش در سال (۱۹۹۶) در غزه، عدنان الغول در سال (۲۰۰۴)، صلاح شحادة، رئیس شاخه نظامی جنبش حماس در سال (۲۰۰۲)، احمد یاسین، موسس جنبش حماس در سال (۲۰۰۴)، احمد الرنتیسی، رئیس فرمانده داخلی این جنبش و احمد الجعبری که ترور وی در سال ۲۰۱۲ باعث شروع جنگ میان این جنبش و اسرائیل شد. رژیم اشغالگر همچنین به دنبال ترور خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس در اردن بود که تلاش آن‌ با شکست روبه‌رو شد.