داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي:
مهم‌ترین مسئله شعائر اسلامی، مسئله امامت است.
  اعضای هیئت علمی موسسه آینده روشن با دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي دیدار و گفتگو کردند که در این دیدار ایشان رهنمودهایی را ارائه کردند.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲
کد مطلب : 70647
مهم‌ترین مسئله شعائر اسلامی، مسئله امامت است.
مهم‌ترین مسئله شعائر اسلامی، مسئله امامت است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن اعضای هیئت علمی موسسه آینده روشن با حضرت آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کردند در این دیدار ایشان ضمن قدردانی از زحمات عوامل برگزاری همایش دکترین مهدویت و فعالیت‌های فرهنگی این موسسه نکات و پیشنهادهایی را ارائه کردند.
ایشان در ابتدا به مشخص بودن هدف برنامه‌های این موسسه اشاره کردند و تبیین علمی را نباید تنها هدف این موسسه باشد، افزود: مسائل دیگری هم در مهدویت مهم است. نشر گفتمان مهدویت در جامعه اسلامی مسئله مهمی است. گفتمان مهدویت در جامعه اسلامی حتی در جامعه شیعی ندارد. مسئله دیگر موضوع تعظیم شعار است. ما دوگونه مسئله درساختار فکری اسلام داریم. یکی اعتقاد و التزام است و نماد شعائری ندارد اما مسئله امامت همه‌اش شعائر است. تعظیم این شعائر، لازم است. در جامعه اسلامی این موضوع عظیمی بزرگ شمرده باید شود. مهم‌ترین مسئله شعائر اسلامی، مسئله امامت است. پس یکی گفتمان سازی است که شامل ایجاد رابطه بین مردم و امام عصر می‌شود. این باید افزون بر تبیین علمی مسئله مهدویت شود. من چند پیشنهاد برای کنفرانس شما دارم. ابتدا این که من تاکید بر این دارم که شما اشخاص مهمی مانند شخصیت‌های اول مملکتی را در این همایش دعوت کنید. اینجا موضوع تشریفات خیلی مهمی است. تشریفات جزئی از این برنامه است جزئی از تعظیم شعائراست. بعضی از تشریفات اصلاً نیازی نیست ولی در مواردی یکی شعائر هست. شما علاوه بر اینکه سران اول مملکتی را دعوت کنید، حتی دوباره مراسمتان را به همان سالن کنفرانس سران ببرید. درست است قم مرکز است اما آنجا بیشتر صدا می‌کند. بنده در این باب همکاری را می‌کنم و در مورد این که مراجع حضور پیدا نمی‌کنند، نماینده که می‌فرستند، پیامشان در این مراسم خوانده می‌شود. اگر در تهران مراسمتان را برگزار کنید جنبه رسانه‌ای بیشتری پیدا می‌کند و سروصدای زیادی به پا می‌کند.
نکته دیگر اینکه شما کارتان را در استانهای دیگر گسترش دهید، بلکه به خارج از کشور هم برسانید. در این رابطه با سازمان‌ها و ارگان‌های جلساتی بگیرید و بنده هم کمک می‌کنم.
ایشان در ادامه گفتند: به نظرم خیلی از مطالب و موضوعات درباره مهدویت اصلاً طرح و تبیین نشده است و شایست است که در هر شهری یک چنین سمیناری برگزار شود. مثلاً دهه شعبانیه را هر چند استان یک روزش را مراسم بگیرند.
نکته دیگر این که مسئله مهدویت کاری نیست که موسسه آینده روشن به تنهایی از آن برآید. باید دیگر نهادها به کمک شما بیایند. پییشنهاد من یک شورای پشتیبانی یا ستاد اجرایی ترتیب دهید که نهادها بیایند درگیر کارشما شوند و در کلیه امور شریک شما شوند. این یک کاری است که نظام باید اجرا کند. این باری است که شما بردوش گرفته‌اید و باید به شما کمک کنند. سازماهای مختلفی از قبیل ارشاد و یا صدا و سیما و وزارت ارتباطات و جامعه المصطفی و سازمان تبلیغات حتماً باید باشند. من حاضرم دراین موضوع به شما کمک کنم. من معتقدم این چند کار باید انجام گیرد.
مطلب آخر نیز باید یک گفتمانی را ایجاد کنیم که فراتر از مسئله مهدویت است و آنکه در جامعه اسلامی در رابطه با نظام سیاسی و رهبری سیاسی حال و آینده؛ ما اختلافی نداریم. در حال حاضر بنا بر اجماع مسلمین امامت آقای خامنه‌ای، امامت مشروعی برای جامعه و تمام مسلمین است. اگر یک فقیه، عادل، قریشی به قدرت رسید باید از او اطلاعت کرد. هیچ اختلافی در این نیست. این را به یک‌شکلی باید جا بی اندازیم. این در مورد حال بود و در مورد آینده همه متفق هستند که یخرج رجل من اهل البیت یملا الارض قسط و عدلا کما ملئت ظلما و جورا. خب همه شما مسلمانان چرا وقتی در این مورد باهم اتفاق‌نظر دارید چرا برای این کاری نمی‌کنید؟ چرا از این آینده غفلت دارید؟ ما نسبت به آینده که بحثی نداریم. باید در این موضوع کار شود. من از دیدگاه وحدتی عرض می‌کنم. اگر این موضع وحدت را در بین برنامه‌هایتان بگنجانید، بسیار به‌جا است.
انتهای پیام/ 138