داخلی     خبر     انديشه
۴۰ روز دعا و تضرع برای تعجیل در فرج
  در پی شدت گرفتن ظلم و ستم به مسلمانان بویژه شیعیان در بحرین، عربستان، جمهوری آذربایجان و پاکستان تعدادی از طلاب و فعالان سایبری حزب الله، با الگو گرفتن از دستور امام صادق(ع) برنامه‏ای تحت عنوان ۴۰ روز دعا و تضرع برای تعجیل در فرج را برنامه‏ریزی کرده‏اند.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۵ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب : 48327
40 روز دعا و استغاثه برای تعجیل فرج امام زمان(عج)
40 روز دعا و استغاثه برای تعجیل فرج امام زمان(عج)
به گزارش آینده روشن، این برنامه که از «روایات ۴۰ روز گریه بنی اسراییل برای فرج و نجات از دست فرعون» الگو گرفته است، از روز اول ذوالحجه آغاز و تا روز عاشورای امسال ادامه خواهد داشت و می‏تواند به شکل فردی و یا در هیأت‏های مذهبی انجام شود.

متن بیانیه این طلاب به شرح زیر است: 
«بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم انا نشکو الیک ... .

ضجه جهانی برای نجات

بیا دمی بنشین زار زار گریه کنیم
بیا که از غم هجران یار گریه کنیم

ز سوز ناله بلبل بهار می‏آید
بیا برای فراق بهار گریه کنیم

به ندبه امت موسی گرفت حاجت خویش
یک اربعین بنشین تا هزار گریه کنیم

امام صادق -علیه السلام- فرمودند: «فلما طال علی بنی اسرائیل العذاب ضجوا و بکوا الی الله اربعین صباحاً فاوحی الله الی موسی و هارون یخلصهم من فرعون فحطّ عنهم سبعین و مأه سنة، هکذا انتم لو فعلتم لفرج الله عنا، فاما اذ لم تکونو فان الامر ینتهی الی منتهاه»؛ یعنی: «زمانی که عذاب بنی اسراییل طول کشید، آنان ضجه زدند و 40 صبح به درگاه خدا گریستند و ضجه کردند. پس خداوند پس ۱۷۰ سال در فرج آنان تعجیل کرد و به موسی و هارون وحی نمود که آنان را از فرعون خلاصی بخشند. همچنین شما اگر چنین کنید، خداوند فرج ما را می رساند و اگر مانند آنان نباشید، امر ظهور به انتهای زمان معین خود می‏رسد». (تفسیر عیاشی جلد ۲ صفحه ۱۵۴)

بنا بر این دستور، ۴۰ روز ضجه و گریه جهانی به درگاه خداوند می‏کنیم تا در ظهور امام زمان(عج) تعجیل فرماید. برای وحدت رویه و از آنجا که دعای جمعی اثر بیشتری دارد و در این روایت هم به آن تصریح شده است زمان این ۴۰ روز از اول ذی الحجه تا روز عاشورا پیشنهاد می‏شود.

پس بیایید هم‌ناله با شیعیان جهان ـ بویژه در بحرین، عراق، عربستان، یمن، پاکستان، هندوستان، جمهوری آذربایجان، سوریه و لبنان ـ با توجه به طول هجران و غیبت مولایمان و شدت اضطرار خلق به سوی منجی الهی، به صورت فردی، خانوادگی و هیاتی دست نیاز به سوی خداوند مجیب و قریب و مهربان برداریم.

از اعمالی که می‏توان در این ۴۰ صبح تضرع انجام داد؛ دعای فرج (عظم البلاء)، زیارت عاشورا، دعای علقمه، دعای عهد، دعای ندبه و نیز روضه امام حسین (علیه السلام) است.

با التماس دعای فرج»

مساجد، تکایا، حسینیه‏ها و هیأت‏های مذهبی در شهرهای مختلف کشور که اقدام به برگزاری مراسم دعا و استغاثه در این ۴۰ روز می کنند، می‏توانند با ارسال نشانی و برنامه‏های خود به خبرگزاری آینده روشن (از طریق رایانامه -ایمیل- به نشانی info@bfnews.ir) اقدام به اطلاع‏رسانی در این تارنما (سایت) نمایند. 

انتهای پیام/گ/2/
مرجع : ابنا