داخلی     مقاله     انديشه
جنگ جهانی آخر
  از برخی روایات هم استفاده می شود که حضرت از برخی سلاح ها و وسایل مدرن در این قیام استفاده می کنند. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) نقل شده که حضرت به برخی از یارانشان فرمودند: برای دوست شما مهدی آن وسیله سرکش ذخیره شده است.» راوی حدیث می گوید: پرسیدم منظور از وسیله سرکش چیست؟ امام (علیه السلام) فرمودند: « ابری است که در آن غرش رعد و شدت صاعقه است. او به زودی بر ابرها سوار می شود و به آسمان های هفت گانه صعود، و در زمین سیر می کند
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب : 64536
جنگ جهانی آخر
پایگاه خبری آینده روشن - اصل قیام حضرت، قیامی فکری و فرهنگی است و بیشتر افراد جهان، بر اساس حقانیت کلام و استدلال حضرت و دیگر نشانه ها و معجزات به ایشان ایمان می آورند، اما برای برخورد با ظالمان و مخالفان، یک جنگ بزرگی بین حق و باطل در می گیرد درباره ی این جنگ و مدت زمان آن و به خصوص ابزارهایی که در آن به کار برده می شود، سؤالات متعددی وجود دارد. در حقیقت برای بسیاری از افراد، جزئیات قیام مسلحانه و جنگ جهانی مهم است. برخی هم می خواهند بدانند، این نبرد خونین تا چه زمانی ادامه دارد؟

جنگ جهانی آخر
در روایات به جنگ‌ها و نبردهای امام زمان(عج) اشاره‌هایی شده است که نشان می‌دهد این نبرد، به سادگی و در زمانی کوتاه به پایان نمی‌رسد و تا مدت‌ها امام زمان(عج) و حکومت او درگیر مقابله با ظالمان و مخالفان لجوج و بی‌منطق خواهد بود.
در این مورد، روایت صریحی وجود ندارد، اما از مجموع روایات به دست می آید که از زمان ظهور امام زمان(عج) تا تشکیل حکومت حضرت، چند سال طول می کشد و بخشی از این مدت در جنگ و نبرد سپری خواهد شد.
مثلاً در بسیاری از روایات، مدت زمان حکومت امام زمان(عج)، 7 تا 9 سال بیان شده است.(1) در روایات دیگری آمده که مدت زمان ظهور حضرت تا وقت شهادت آن بزرگوار، 19 سال خواهد بود.(2) و ...
از این روایات می توان نتیجه گرفت که ظاهراً بیش از نیمی از زمان حیات حضرت پس از ظهور، به تلاش برای شکل دادن حکومت جهانی اختصاص می یابد و ظاهراً این جنگ جهانی که آخرین جنگ جهانی عالم خواهد بود، چندین سال به طول می انجامد.

با شمشیر یا ....؟
درباره کیفیت نبرد امام زمان(عج) و ابزار جنگی، بین علما و اندیشمندان دینی اختلاف هست. برخی گمان کرده اند، همان گونه که در برخی روایات آمده، امام زمان(عج)، وارث ذوالفقار امام علی(علیه السلام) است و در نتیجه ایشان همانند رسول خدا (صلی الله علیه و آله) قیامی با شمشیر را ترتیب می دهد و در جنگی برابر و متعادل به نبرد با دشمنان می پردازد.
طبق این نظر، درباره سلاح ها و توان مندی های نظامی جدید گفته می شود که در زمان ظهور، به اذن خداوند و با معجزه ای الهی، همه این سلاح ها از کار می افتد و نبرد بین امام زمان(عج) و دشمنانش، نبردی طبیعی و عادلانه و همانند نبردهای گذشته، تن به تن خواهد بود.
عده ای هم این جنگ را همانند سایر جنگ های روز و با ابزار متداول در همان زمان می دانند و منعی از استفاده حضرت از این سلاح ها نمی بینند.(3) در نتیجه باید گفت، احتمالاً در این جنگ شاهد به کار رفتن سلاح های ویرانگر و بمب های هسته ای و مانند آن نیز خواهیم بود.
البته به راحتی نمی توان در این مورد اظهارنظر کرد، اما می توان گفت هیچ دلیلی بر این که جنگ امام زمان(عج) با معجزه و از کار افتادن سلاح های دشمنان انجام بپذیرد، وجود ندارد، حتی شمشیر امام زمان(عج) هم که در روایات به آن ها اشاره شد، می تواند به معنای نماد قدرت و فرمان حمله و ماهیت مسلحانه قیام ایشان باشد، نه این که حضرت تک تک دشمنانش را با شمشیر نابود می کند.

وسیله فضایی امام زمان(عج)
از برخی روایات هم استفاده می شود که حضرت از برخی سلاح ها و وسایل مدرن در این قیام استفاده می کنند. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) نقل شده که حضرت به برخی از یارانشان فرمودند: «برای دوست شما مهدی آن وسیله سرکش ذخیره شده است.» راوی حدیث می گوید: پرسیدم منظور از وسیله سرکش چیست؟ امام (علیه السلام) فرمودند: «ابری است که در آن غرش رعد و شدت صاعقه است. او به زودی بر ابرها سوار می شود و به آسمان های هفت گانه صعود، و در زمین سیر می کند.»(4)
مسلماً منظور از ابر، ابر معمولی نیست، زیرا ابرهای معمولی وسیله ای نیستند که بتوان با آن ها سفر فضایی داشت، چون با زمین فاصله ناچیزی دارند و نمی توانند از آن بالاتر بروند، بلکه اشاره به وسیله فوق العاده سریعی است که در آسمان به صورت توده ای فشرده از ابر به نظر می رسد که غرشی همانند رعد و قدرت و شدتی هم چون صاعقه و برق دارد. این احتمال جدی است که منظور از این وسیله، نوعی هواپیما یا سفینه فوق مدرن باشد.

پی نوشت ها :
1- سید صدرالدین صدر، المهدی(ع)، ص 24.
2- ر.ک: کتاب الغیبه، ص 331-332.
3- لطف الله صافی، معارف دین، ج1، ص148.
4- حسن بن محمد ولی ارومیه ای، مهدی موعود(ترجمه ج13بحار)، ص323.