داخلی     خبر     انديشه
معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران اعلام کرد
استقبال جمکران از بهار با طرح «السَّلَامُ عَلَى رَبِيعِ الْأَنَامِ»/خدمت رسانی ۴ هزار خادم افتخاری به زائران نوروزی
  آینده روشن- صدوقی با اعلام تدارک بسته برنامه «السَّلَامُ عَلَى رَبِيعِ الْأَنَامِ وَ نَضْرَةِ الْأَيَّام» ویژه نوروز ۹۸، گفت: مسجد مقدس جمکران از ۲۸ اسفند تا ۱۵ فروردین با همکاری ۴ هزار خادم افتخاری با خدمات فرهنگی و اسکانی پذیرای زائران نوروزی می شود.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب : 76038
استقبال جمکران از بهار با طرح «السَّلَامُ عَلَى رَبِيعِ الْأَنَامِ»/خدمت رسانی ۴ هزار خادم افتخاری به زائران نوروزی
به گزارش آینده روشن بی تردید نخستین مکانی که برای انس با امام زمان(عج) از نظر مکانی ذر ذهن ما ایرانی ها نقش می بندد، مسجد مقدس جمکران است که از قدیم الایام محل رفت و آمد و زمزمه های دلتنگی منتظران بوده است.

نوروز ازجمله مناسبت هایی است که میعادگاه منتظران همیشه با دستی پر به استقبال زائران آن می رود. از این رو، در آستانه نوروز 98 و به منظور اطلاع از برنامه های تدارک دیده شده مسجد مقدس جمکران برای مهدی باوران با «ابراهیم صدوقی»، معاون فرهنگی این مسجد به گفت وگو پرداخته ایم که مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

  

با توجه به همزمانی نخستین روزهای بهار با اعتکاف رجبیه، مسجد مقدس جمکران چه برنامه هایی را به منظور بهره مندی هر چه بیشتر زائران از این تقارن زمانی تدارک دیده است؟

 

مراسم اعتکاف رجبیه از 29 اسفند و یک روز پیش از فرا رسیدن سال نو، آغاز می شود که برای بهره مندی هر چه بیشتر معتکفان از این فرصت، حجج اسلام صدیقی، ضیایی و فروغی به عنوان سخنران در آیین اعتکاف سخنرانی کنند؛ همچنین، با توجه به اهمیت بحث معارفیِ اعتکاف از استادان مرکز تخصصی مهدویت به منظور برپایی حلقات مهدوی دعوت به عمل آمده است.

علاوه بر این، «عباس حیدرزاده»، «علی مهدوی نژاد» و «علی علیزاده» از مادحین مدعو برای اعتکافِ مسجد مقدس جمکران هستند.

حضور قراء بین المللی نیز برای تلاوت آیات کلام الله مجید پیش بینی شده است.

 

چه کسانی امکان حضور در اعتکاف مسجد مقدس جمکران را دارند و چه برنامه هایی برای استفاده حداکثری آنها از ایام تدارک دیده اید؟

 

جامعه هدف ما در اعتکاف مسجد عموم مردم هستند با رویکرد نزدیک کردن دل و مغز آنها به خدا که این محور از بیانات مقام معظم رهبری استخراج شده و سرلوحه کار قرار گرفته است.

برای این هدف نیز مناجات های شبانه، صحیفه سجادیه خوانی، اعمال امّ داود، نماز شب، نماز قضا، درس های اخلاق، منبرهای «شبی با شهدا» و «قرعه رفاقت با شهدا» را پیش بینی کرده ایم؛ که قرعه رفاقت با شهدا هر یک از معتکفان می توانند یکی از شهدا را به عنوان دوست و رفیق انتخاب کرده و با مرور سیره و سبک زندگی آنها، سعی کنند خود را به آن شهید بزرگوار نزدیک کنند.

ثبت نام اعتکاف رجبیه جمکران تا 22 اسفند ماه ادامه دارد که نهایتا 1800 تا دو هزار نفر به قید قرعه توفیق این حضور را می یابند و بالغ بر یکصد نفر از خادمان مسجد طی این سه روز معتکفان را همراهی می کنند.

بنابر جلسات برگزار شده با ستاد مرکزی اعتکاف استان قم و دیگر نهادها تلاش شده تا در حوزه های حراستی، عمرانی، اطلاع رسانی و ... تمهیداتِ برگزاری هرچه باشکوه تر و معنوی تر این آیین فراهم شود.

جمکران جزء معدود اعتابی است که برنامه های آیین اعتکاف را به تفکیک روزها اعلام کرده تا علاقمندان با علم و اختیار برای حضور در اعتکاف رجبیه مسجد، اقدام کنند.

 

برای لحظه تحویل سال در جمع معتکفان جمکرانی چه برنامه ای دارید؟

 

برای لحظه تحویل سال 1398 که در ساعت 1 و 28 دقیقه بامداد رخ می دهد، مراسمی با سخنرانی حجت الاسلام «حیدری کاشانی» و مناجات خوانی «عباس حیدرزاده» و اجرای برنامه توسط گروه همخوانی «معراج» برگزار می شود.

 

برنامه های مسجد برای میزبانی از زائران نوروز از چه زمان آغاز می شود و تا کی ادامه دارد؟

 

طرح نوروزی مسجد مقدس جمکران از 28 اسفند ماه شروع شده و تا 15 فرورودین ادامه دارد و در این مدت میزبان مسافران نوروزی از سراسر کشور است.

 
رویکرد مسجد جمکران در برگزاری برنامه های نوروزی و اجرای طرح های این ایام چیست؟

 

معاونت فرهنگی مسجد جمکران این توفیق را دارد که با رسالت ارتقای معارف دینی مهدویِ زائران و با تلاش برای نشر و تبیین فرهنگ غنی مهدویت بر اساس حدیث نبوی(ص) که فرمودند: «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیة» برنامه های خود را در سه محور دنبال کند.

نخست، افزایش شناخت و معرفت به امام زمان(عج)، دوم افزایش انس با حضرت(عج) و سوم تبیین تکالیف و رسالت های مردم در عصر غیبت. باید توجه داشت اصلی ترین وظیفه منتظران در عصر غیبت، تبیعت محض از ولی خدا و نایب ایشان است.

در این راستا و به منظور تبلیغ و تعمیق این وظیفه، مسجد مقدس جمکران از یکم تا 14 فروردین ماه بسته برنامه هایی را با عنوان کلی «السَّلَامُ عَلَى رَبِيعِ الْأَنَامِ وَ نَضْرَةِ الْأَيَّام» را اجرا می کند.

 

چه برنامه هایی در این بسته فرهنگی جای گرفته است؟

 

برگزاری منابر کوتاه سبک زندگی با رویکرد ترویج آداب اسلامی در خانواده همسو با اهمیتی که این نهاد در اسلام دارد، برگزاری جُنگ های فرهنگی «رَبِيعِ الْأَنَامِ» با حضور قاریان بین المللی و هنرمندان که جامعه هدف آن خانواده به ویژه کودکان و نوجوانان هستند با رویکرد انتقال محتواهای قرآنی فرهنگی به آنها از طریق هنر؛ که ادارات کل اوقاف و امور خیریه و تبلیغات اسلامی و نیز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم در این برنامه مسجد جمکران را همراهی می کنند.

صحن های رسول اعظم(ص)، عیسی(ع)، روح الله و ابراهیم(ع) خلیل الله برای برگزاری این جُنگ ها در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، جُنگ های ویژه کودک و نوجوان با هدف تربیت نسل مهدوی نیز در ایام نوروز برگزار می شود.

 

آیا مخاطب شناسی و نیازسنجی خاصی در اجرای برنامه های مناسبتی برای ایام نوروز در مسجد مقدس جمکران دنبال و عملیاتی می شود؟

 

بله؛ دو سالی است که مسجد مقدس جمکران چهار مخاطب «کودک»، «نوجوان»، «جوان» و «خانواده» را در برنامه ها در نظر می گیرد و این چهار گروه در دو حوزه زائران ایرانی و غیرایرانی مخاطب ما هستند تا وقتی خانواده ای مشرف می شود برای همه اقشار بسته فرهنگی داشته باشیم.

برای مثال در حوزه کودک «مرکز گل نرگس»، در بخش نوجوانان «جوانه های انتظار»، در بخش جوانان «کارگاه های جوان منتظر» و «آسیب های اجتماعی» و برای خانواده «سبک زندگی اسلامی و مهدوی» را در نظر گرفته ایم که با استقبال پرشور مردم همراه بوده است.

 

چه برنامه هایی در ایام نوروز بر اساس این مخاطب شناسی اجرا می شود؟


 

در بخش خانواده برگزاری کارگاره های سبک زندگی با رویکرد ترویج آداب اسلامی در خانواده و آسیب شناسی فضای معنوی با رویکرد آرامش معنوی در خانواده برای هر روز نوروز پیش بینی شده است.

همچنین، کارگاه های آموزشی سیره شهدا به منظور آشنایی نسل دوم و سوم انقلاب با سیره شهدا که یاران آخرالزمانی حضرت سیدالشهداء(ع) هستند برگزار و در خلال آن تربیت نسل انقلابی با همکاری موسسه «تفحص سیره شهدا» دنبال می شود؛ از بخش های جذاب این کارگاه ها پرده خوانی سیره شهدا است.

آیین های ادعیه مهدوی به صورت روزانه همچون زیارت آل یاسین در عصرها و دعای عهد در صبح ها همراه با بیان کوتاه سبک زندگی مهدوی نیز بر اساس این مخاطب شناسی برگزار می شود.
 

برنامه نمایشگاهی نیز برای ایام نوروز 98 در مسجد جمکران پیش بینی شده است؟

 

بله؛ نمایشگاه «رَبِيعِ الْأَنَامِ» با رویکرد از اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی در شبستان امام هادی(ع) مسجد مقدس جمکران برپا می شود تا از موسسات خرد در حوزه تولید با واگذاری غرفه و امکان عرضه و فروش محصولات شان، حمایت شود.

 علاوه بر این، موسسات فعال در جبهه نرم انقلاب که در عرصه هایی همچون تولید نرم فزار و بازی های رایانه ای فعال هستند، از حمایت های این نمایشگاه بهره مند می شوند.

 

با توجه به علاقمندی زائران به توقف بیشتر در میعادگاه منتظران، آیا مسجد جمکران برای ایام نوروز طرح اسکان زائران را نیز در دستور کار دارد؟

 

بله، با توجه به شرایط جوی، اسکان زائران در شبستان های کربلا و امام حسن عسکری(ع) مسجد جمکران در شب ها انجام می شود.

زائران نوروزی معمولاً یک شب را در جمکران اقامت می کنند و با توجه به موقعیت جغرافیایی مسجد در چادرها اسکان می یابند که ما در تلاش هستیم همچون «طبیب دوار» به سراغ آنها برویم و برای این هدف، پایگاه های فرهنگی را در ورودی های مسجد فعال می کنیم.

 

بازه زمانی اجرای برنامه های نوروزی جمکران در چه ساعاتی است و چه تعداد خادم در این ایام به زائران خدمت رسانی می کنند؟

 

برنامه های مسجد مقدس جمکران از ساعت 9 صبح تا 24 اجرا می شود و نزدیک به 4 هزار خادم افتخاری از سراسر کشور به ویژه استان قم، به زائران خدمت رسانی می کنند. برای مثال درپی هماهنگی های دفترِ تازه تاسیس جمکران در شهرستان رفسنجان، نزدیک به 400 خادم افتخاری از آنجا به صورت شیفتی در مسجد حضور می یابند.

 

پیش بینی چه تعداد زائر را برای ایام نوروز دارید؟

سال های گذشته در ایام نوروز بین سه تا چهار میلیون نفرزائر وارد شهر مقدس قم و بتبع وارد جمکران شده اند. مسجد مقدس جمکران به دلیل موقیعت جغرافیایی (اطراف آن فضا باز است) امکان اسکان در چادرها را برای زائران فراهم می کند و همین اقبال زائران نوروزی را به حضور در این مکان مقدس افزایش داده است.

پایان پیام/141