داخلی     خبر     انديشه
مسئول دبیرخانه انجمن‎های علمی حوزه علمیه؛
انجمن‎های علمی مبدأ گسترش علوم در حوزه‎های علمیه هستند/ ۶ انجمن در نوبت دریافت مجوز
  حجت الاسلام و المسلمین هاجری در اولین جلسه انجمن‎های علمی حوزه علمیه کرمان گفت: انجمن‎های علمی مبداء و مبنای گسترش علوم در حوزه‎های علمیه هستند و این انجمن‎ها مرجعیت علمی را شکل می‎دهند.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۵
کد مطلب : 68965
انجمن‎های علمی مبدأ گسترش علوم در حوزه‎های علمیه هستند/ ۶ انجمن در نوبت دریافت مجوز
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه» ، اولین جلسه انجمن‎های علمی حوزه علمیه کرمان با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبدالرسول هاجری مسوول دبیرخانه انجمن‎های علمی حوزه علمیه برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین هاجری در این جلسه در رابطه با انجمن‎های علمی حوزه علمیه گفت: امروزه در حوزه علمیه ۱۹ انجمن علمی تشکیل شده و ‌۶ انجمن دیگر نیز در نوبت دریافت مجوز هستند.

مسوول دبیرخانه انجمن‎های علمی حوزه ادامه داد: تشکیل انجمن‎های علمی از ۱۵ سال پیش آرام آرام کلید خورد که اولین انجمن‎ها مربوط به تاریخ و ادیان و مذاهب بود که امروزه با پیشرفت کار، این انجمن‎ها در مباحث سنتی حوزه مانند تفسیر، حدیث، اصول فقه و...، و همچنین در مباحث جدید همچون سیاست، اقتصاد، روانشناسی و... شکل گرفته است. ضمنا انجمن‌هایی مانند زنان، دین و سلامت، فضای مجازی در نوبت صدور مجوز هستند‌.

وی، سه هدف در تشکیل انجمن‎های علمی در جهان برشمرد و بیان داشت: هدف از شکل گیری انجمن‎های علمی در جهان این بوده است که اساتید رشته‎های مختلف در موضوعات متفاوت برای استفاده بهتر از تجارب علمی یکدیگر در جلساتی نزد هم حاضر گردند و محفلی تشکیل دهند تا آخرین یافته‎های علمی خود را مطرح کنند و به بحث و گفتگو در رابطه با آن بنشینند. درواقع این جلسات در جهت تعمیق و گسترش دانش بوده است و هدف دوم آن گسترش علوم بوده است.

مسوول دبیرخانه انجمن‎های علمی حوزه به هدف سوم اشاره کرد و بیان داشت: هدف دیگر تشکیل انجمن‎های علمی، فعالیت‎های پژوهشی اساتید، فارغ از مناسبات سیاسی و مدیریتی حاکم بر فضاهای علمی در جهان بوده است و اساتید و پژوهشگران با تشکیل انجمن‎های علمی به دنبال استقلال از حیات سیاسی بوده‎اند. این انجمن‎ها به هیچ کجا وابستگی ندارند و نهادی هستند که تنها توسط اساتید تشکیل و مدیریت می‌شوند.

وی در رابطه با پیشینه تشکیل انجمن‎های علمی حوزه گفت: پیشینه انجمن‎های علمی حوزه علمیه نیز به همین‎گونه بوده و این انجمن‎ها مستقل تاسیس شدند و در امور داخلی خود به هیچ کجا وابسته نبودند و نیستند. در طی این سال‎ها حوزه علمیه نیز تلاش کرده است این آزادی عمل برای اساتید محفوظ بداند. البته باید گفت که این انجمن‎ها در حوزه شکل می‌گیرند و از اساتید حوزه در آن‌ها استفاده می‌شود و میان حوزه و آن‎ها به نوعی یک همکاری فکری می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین هاجری در رابطه با ویژگی‎های مثبت تشکیل این انجمن‎ها گفت: انجمن‎های علمی مبدا و مبنای گسترش علوم در حوزه‎های علمیه هستند. خیلی از مباحث قبل از تشکیل انجمن‎ها هیچ کجا بررسی نمی‌شد اما در هرشته که انجمنی تشکیل شده است شاهد گسترش آن موضوع علمی هستیم.

وی افزود: یکی از کارهای انجمن‎ها تربیت طالبان علم و شناخت استعدادها است. استعدادیابی تخصصی یکی از کارهای انجمن‎ها است. اساتید عضو انجمن‎های علمی باید کاری کنند تا طلاب علایق خود را بشناسند و بتوانند در آن رشته تحصیل کنند.

وی ادامه داد: یکی از کارکردهای این انجمن‎ها حفظ حریم یک علم است و انجمن‎های علمی اجازه نمی‌دهند افراد غیر متخصص به علوم وارد شوند. به نوعی این انجمن‎ها مرجعیت علمی را شکل می‎دهند.

مسوول دبیرخانه انجمن‎های علمی حوزه علمیه تصریح کرد: یکی دیگر از فواید تشکیل انجمن‎های علمی تاثیر گذاری در برنامه‎ریزی‎های حوزه است. اساتید می‌توانند برای حوزه برنامه‎ریزی داشته باشند. خیلی از مشکلات اجرایی ما از این جا نشأت می‎گیرد که اساتید در برنامه‎ریزی‎ها دخالتی ندارند. یکی از برنامه‎های انجمن‎های علمی نقد برنامه‎های حوزه توسط اساتید است. امیدواریم با شکل گیری انجمن‎ها برنامه‎های حوزه‎ها روند بهتری به خود بگیرند.

حجت الاسلام و المسلمین هاجری بیان داشت: یکی دیگر از کارها خدمات رسانی به حوزه‎های استان‎ها است. حال چه در درون حوزه و مدارس و چه در دیگر سازمان‎های مرتبط با حوزه در استان‎ها است. اساتید می‎توانند به عنوان مشاور به مسوولین استانی خدمت رسانی علمی داشته باشند. ما شاهد این موضوع هستیم که برنامه‎هایی که در خیلی از سازمان‎ها اجرا می‌شود، از روی آگاهی نیست. اگر انجمن‎های علمی حوزه فعال شود، حوزه‎های علمیه به تکیه گاه مدیران ما تبدیل می‌شود زیرا اینجا هم علم و هم دین هست.

وی به دیگر هدف از اهداف تشکیل انجمن‎های علمی اشاره کرد و افزود: یکی از اهداف ما تغییر در چینش و آرایش نیروهای استانی است. تا به حال آنچه در جامعه بیشتر مورد توجه است خطبا و مداح‎ها هستند. نیروی علمی ما پشت صحنه است و نیروی ها احساسی و اقناعی جلو هستند که باید در این مساله جابجایی صورت پذیرد.

مسوول دبیرخانه انجمن‎های علمی حوزه علمیه گفت: با شکل گیری انجمن‎های علمی، اساتید ما از حصار جغرافیایی خارج می‎شوند و تعاملات علمی چه در داخل و چه در خارج ایجاد می‎شود و با بالا رفتن سطح تعاملات علمی در کشور اساتید مجرب شناسایی و معرفی می‎گردند. همچنین این موضوع زمینه برای استقلال مدیریتی حوزه‎های استان‎ها را آماده می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین هاجری در پایان خاطر نشان کرد: ما در استان‎ها باید به سمت تشکیل مراکز تخصصی برویم و‌ رشته‎های مختلف تخصصی را ایجاد کنیم. بعضی از استان‎ها از ظرفیت علمی بالایی برخوردار هستند که به همین علت قطب علمی در این مراکز در حال شکل گیری است.