داخلی     خبر     سیاست
«رضا» نام بیش از یک میلیون ایرانی
  نام «رضا» یک میلیون و ۳۰ هزار و ۲۲۴ بار در پایگاه اطلاعات جمعیت به ثبت رسیده است به این معنی که این تعداد افراد با نام "رضا" نامیده می‌شوند.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۶ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب : 55644
«رضا» نام بیش از یک میلیون ایرانی
به گزارش آینده روشن، ۲۸۵ هزارو ۴۰۳ نفر هادی ، ۱۴۳ هزارو ۵۰۳ نفر صادق ، ۷۱هزارو ۲۶۷ نفر ولی ، ۴۵ هزار نفر صابر ، ۲۴ هزارو ۸۳ نفر فاضل ، ۱۱ هزارو ۴۸۵ نفر صدیق ، ۲ هزارو ۱۴۲ نفر راضی و یک‌هزارو ۳۷۵ نفر زکی که از فراوان ترین القاب امام هشتم شیعیان می‌باشند نیز نامشان در این پایگاه به ثبت رسیده است.

به گزارش این پایگاه؛ امام رضا (ع) تنها یک کنیه (ابوالحسن) داشتند که ۲۹هزارو ۴۱۳ نفر تاکنون به این اسم نامیده شده‌اند. در مجموع القاب و کنیه‌ امام علی بن جعفر(ع) یک میلیون و ۶۴۵هزارو ۷۸۹ بار در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور به ثبت رسیده است.

همچنین اسامی ترکیبی با نام رضا نیز به ترتیب، علیرضا ۹۸۵هزارو ۴۴۱ بار ، محمدرضا ۸۷۴هزارو ۵۱۹ بار ، غلامرضا ۳۷۸ هزارو ۷۶۱ بار ، حمیدرضا ۲۸۱ هزارو ۷۱۸ بار ، امیررضا ۱۴۳ هزارو ۳۴۹ بار ، احمدرضا ۹۳هزارو ۲۵۸بار ، رضاعلی ۱۱ هزارو ۲۹۰ بار ، حسن‌رضا ۶هزارو ۶۱۲ بار ، حسین‌رضا ۴ هزارو ۳۲۳ بار ، وحیدرضا ۳هزارو ۷۷۴ بار ، رضاحسین یک‌هزارو ۳۸۷ بار ، رضامحمد ۳۴۵ بار و رضاحسن ۱۷ بار فراوان‌ترین اسامی ترکیبی هستند که در این پایگاه به ثبت رسیده است.

بر همین اساس چهار میلیون و ۴۴۳ هزارو ۵۷۷ نفر در ایران به قصد تبرک جستن از القاب و کنیه ایشان به این اسامی نامگذاری شده‌اند.

گفتنی است نام رضا با فراوانی ۸۲ بار در سال ۱۳۹۰ و با ۵۱ بار فراوانی در شش ماهه نخست امسال در استان قم به ثبت رسیده است.

هشتمین پیشوای شیعیان امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ هجری در مدینه دیده به جهان گشود و در ۵۵ سالگی آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری به شهادت رسیدند و در شهر مشهد (خراسان رضوی) دفن شدند.    

اميرعلي و فاطمه، پرطرفدارترین نام هاي پسران و دختران قمي 
بر اساس این گزارش؛ سرپرست رییس اداره ثبت احوال شهرستان قم گفت: در شش ماه نخست سال جاری نام "فاطمه " با فراوانی ۷۳۱ مورد و نام "امیرعلی" با فراوانی ۳۷۳ مورد پرطرفدارترین نام های انتخابی توسط والدین برای فزندان خود در استان قم می باشد.

خلیل مرادی، نام " زهرا " را دومین اسم پرطرفدار در میان نام زنان اعلام کرد و افزود: ۴۲۲ نوزاد دختر در شش ماهه اول سال به این نام مزین شده اند.

بر اساس اظهارات معاون حقوقی و سجلی اداره کل ثبت احوال استان قم و سرپرست ریاست اداره ثبت احوال شهرستان قم نام های زینب، ریحانه و نازنین زهرا با فراوانی ۲۲۱، ۲۱۷ و ۲۰۹ در میان ۱۰ نام محبوب استان رتبه سوم تا ششم نام های پرطرفدار در شش ماهه نخست امسال را به خود اختصاص داده اند. 

مرادی افزود: معصومه، نرگس، هستی، مهسا و فاطمه زهرا نیز رتبه های ششم تا دهم را در میان نام دختران کسب کرده اند.

مرادی در خصوص ۱۰ نام برتر در میان اسامی پسران گفت: بعد از امیرعلی، علی با ۲۴۵ مورد و امیر حسین با ۲۲۷ مورد دومین و سومین رتبه را در میان اسامی پسران کسب کرده اند.

وی با بیان اینکه نام "محمد طاها" چهارمین رتبه را در میان اسامی پسران در شش ماهه اول سال ۱۳۹۱ کسب کرده است، ادامه داد: امیرعباس، محمد حسین، محمد مهدی، ابوالفضل، امیرعباس، محمد رضا و حسین به ترتیب پنجمین تا دهمین رتبه را در میان اسامی پسران کسب کرده اند. 

سرپرست اداره ثبت احوال شهرستان قم افزود: نام امیر علی با فراوانی ۶۸ مورد و نام فاطمه با فراوانی ۱۱۹ مورد بیشترین نام های انتخابی در شهریور ماه امسال بوده اند.

مرادی گفت: نام های زهرا، نازنین زهرا، ریحانه و زینب با فراوانی با فراوانی۵۶ ، ۴۰، ۴۰ و ۳۲ مورد و همچنین نام های علی، امیر حسین، ابوالفضل و محمد رضا با فراوانی ۴۵ ، ۳۷، ۳۷ و ۳۲ مورد دومین تا ششمین نام های پرطرفدار در شهریور ماه امسال را به خود اختصاص داده اند.

انتهای پیام/گ/0/
مرجع : روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان قم