داخلی     خبر     انديشه
رییس مرکز تخصصی مهدویت:
مهدویت به کمک حوزه دفاعی-امنیتی کشور می آید
  حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه مهدویت در طول تاریخ موتور محرکه وقایع مختلف اجتماعی بوده است، گفت: همایش ملی «فرهنگ دفاعی-امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی» با هدف استخراج ابعاد این مسئله از متون تاریخ و اسناد و عرضه به صاحبان فن برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
کد مطلب : 72547
مهدویت به کمک حوزه دفاعی-امنیتی کشور می آید
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «مجتبی کلباسی» درباره اهداف برگزاری همایش ملی «فرهنگ دفاعی-امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی»، اظهار کرد: مهدویت عرصه های وسیعی برای پژوهش دارد، یکی از آنها ارتباط با مسئله امنیت اجتماعی و دفاعی است.

دبیر علمی همایش ملی «فرهنگ دفاعی-امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی» اضافه کرد: با مرور تاریخ ایران اسلامی و نیز تاریخ جهان اسلام، درمی یابیم مهدویت به عنوان موتور محرکه در صحنه های مختلف اجتماع حضور داشته است و حتی در اثر برخی جهالت ها و سوءاستفاده ها، گاه در معرض آسیب و انحراف نیز قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: از این رو، مطالعه دستاوردهای این اندیشه در بستر تاریخ ضروری است؛ اگرچه مهدویت در اصالت و جایگاه خود ریشه قرآنی و روایی دارد اما بازخوردها و نتایجی که از این تفکر گرفته شده و زمینه هایی که در جامعه به وجود آورده و فراز و نشیب هایی که پیموده می تواند برای آینده ما نیز درس آموز باشد. لذا مرکز تخصصی مهدویت با مشورت اهل فن و کسانی که در این موضوعات کار کرده اند، در این عرصه ها کارهای پژوهشی را دنبال می کنند.

رییس مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: با توجه به دستاوردهای آموزه مهدویت در حوزه فرهنگ دفاعی-امنیتی مقرر شد تا همایشی در این باره برگزار شود و ابعاد این مسئله از متون تاریخ و اسناد، استخراج و به اهل مطالعه عرضه شود.

وی با اشاره به محورهای این همایش ابراز کرد: «مبانی و اصول نظری و مولفه ها و شاخصه های فرهنگ دفاعی-امنیتی»، «آراء و اندیشه های صاحبنظران در موضوع فرهنگ دفاعی-امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی» شامل دو زیرشاخه «امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی» و «اندیشمندان و صاحبنظران حوزه و دانشگاه»، «نقش و کارکردهای فرهنگ دفاعی-امنیتی در محیط ملی و در محور مقاومت» و «آسیب ها و تهدیدات فرهنگ دفاعی-امنیتی» به عنوان محورهای این همایش در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام کلباسی خاطرنشان کرد: فرآیند ارسال مقالات آغاز شده و دبیرخانه مقالاتی را دریافت کرده و نیز مقالاتی را به کارشناسان و صاحبنظران به منظور کیفی سازی هرچه بیشتر همایش سفارش داده تا در زمان مقرر محتوایی درخور موضوع تهیه و عرضه شود.

گفتنی است، همایش ملی «فرهنگ دفاعی-امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی» با همکاری مرکز تخصصی مهدویت و دانشگاه عالی دفاع ملی، ۲۲ آبان ماه در شهر مقدس قم برگزار می شود.