نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » انديشه

آیت الله اعرافی:

با تعامل نهادهای حوزوی موازی کاری‌ها کم می‌شود/ تقدیر مقام معظم رهبری از تشکیل شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزوی

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: هنوز موازی کاری هایی در حوزه داریم که با همکاری و تعامل نهادهای حوزوی می‌توانیم موازی کاری‌ها را کم و مرتفع کنیم.

به گزارش پایگاه طلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه» آیت الله اعرافی صبح امروز در مراسم افتتاحیه سی و دومین همایش مدیران مرکز خدمات ضمن گرامیداشت ایام پیروزی انقلاب اسلامی گفت: خداوند را برای نعمت حضور پرشکوه ملت ایران در دفاع از آرمان‌های امام(ره) و انقلاب شاکر هستیم و باید قدردان مردمی باشیم که به رغم همه کاستی‌ها به شکل اعجاز انگیز در نقطه‌های عطف حضور پیدا می‌کنند.
وی ضمن گرامی داشت ایام فاطمیه و تسلیت شهادت بانوی بزرگ اسلامی گفت: از شما که در استان‌های مختلف خدمت‌گزار طلاب و روحانیون هستید قدردانی می‌کنم.
مدیر حوزه‌های علمیه ابراز داشت: واقعاً مرکز خدمات با نگاه عمیق، دقیق، جامع و مخلصانه در ارتقای روحانیت و حوزه تلاش می‌کند.
وی گفت: اسلام دین اجتماعی است و یک وظیفه عام خدماتی را بر دوش همه انسان‌ها گذاشته است و البته فقه ما بخش‌هایی از این مباحث را خوب تدوین نکرده است.
آیت‌الله اعرافی عنوان کرد: ما در چند باب فقهی خلأ داریم که یکی از آنها فقه روابط عام اجتماعی است و در چند سال گذشته یکی از دغدغه‌های من بوده است.
مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: اسلام فرد را در ارتباط با جامعه معنا می‌کند و اصلاً نمی‌شود این ارتباط را قطع کرد.
وی با اشاره به اینکه خدمتی که به دیگران ارائه می‌کنیم به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود گفت: خدمات معنوی و دینی، خدمات روحی و روانی و خدمات سخت‌افزاری سه نوع خدمت هستند و اسلام نیز در نوع‌های دوم و سوم به شکل وسیع و با دقت بسیار ورود کرده است.
آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: اسلام یک جامعه آباد و سالم و مترقی را می‌خواهد به وجود آورد و فرد سالم هم در این جامعه پرورش می‌یابد.
وی گفت: قدم‌های اول در شکل‌گیری شورای عالی نهادهای عالی حوزه انجام شده است و در استان‌ها هم جلساتی تشکیل می‌شود ولی هنوز در آغاز راه هستیم.
مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: در جلسه‌ای گزارش تشکیل شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزوی خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد و ایشان از تشکیل این شورا تشکر کردند.
وی گفت: در بحث‌های مربوط به حوزه، سندهای مراکز مختلف باید با هم ارتباط داشته باشند و در تعامل با یکدیگر تنظیم شوند.
آیت الله اعرافی بیان کرد: اسناد کلان و بالادستی حوزه تنظیم و چشم‌انداز حوزه تدوین و نهایی شده است و منشوری نیز برای حرکت در پرتو سند تدوین شده است.
وی با اشاره به اینکه بیش از 200 کار ویژه آماده شده و در حال بررسی‌ است گفت: یک نظام اولویتی برای این کار ویژه‌ها ارائه شده است و بر اساس آن طرح آمایش بازنگری می‌شود.
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه همه اقدامات ما باید معطوف به کار ویژه‌هایی باشد که اولویت‌بندی شده است افزود: در کار ویژه مسجد مشخص کرده‌ایم که به ازای هر هزار نفر و هر روستای بالای 500 نفر باید یک مسجد داشته باشیم و در هر مسجدی نیز یک امام جماعت ممحض حضور داشته باشد.
وی بیان کرد: نقشه جامع رشته‌های حوزه، طرح هدایت علمی و تربیتی، مطالعات راهبردی حوزه، بازنگری در نظام آموزشی و متون و طرح کمک‌هزینه هدفمند حوزه‌ها از دیگر برنامه‌های تحت بررسی هستند.
آیت الله اعرافی گفت: در استان‌ها حدود 10 محور داریم که جزو مصوبات شده است و با فعالیت شما ارتباط دارد که یکی از آنها رسمیت پیدا کردن درس‌های خارج است.
وی تصریح کرد: اعزام اساتید خارج به صورت پاره وقت، اعزام استاد تمام وقت و آموزش از راه دور و مجازی چند راهکاری است که برای ارتقای استان‌ها در نظر گرفته‌ایم.
مدیر حوزه‌های علمیه گفت: هنوز موازی کارهایی در حوزه داریم که با همکاری و تعامل نهادهای حوزوی می‌توانیم موازی کاری‌ها را کم و مرتفع کنیم.
وی عنوان کرد: امیدواریم که شاهد همبستگی روز افزون نهادهای حوزه باشیم و در استان‌ها شاهد تعامل قوی‌تر برای تحقق اهداف نظام، انقلاب و حوزه باشیم.