داخلی     خبر     سیاست
عضو هیات امنای بنیاد مهدی موعود(عج) کشور
دانشگاه ها از تحلیل های سیاسی و تاریخی خسته و تشنه معارف قرآن اند
  رئيس ستاد اقامه نمازكشور گفت: دانشگاه ها از تحلیل های سیاسی وتاریخی خسته شده اند وتشنه معارف قرآن هستند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب : 38545
دانشگاه ها از تحلیل های سیاسی و تاریخی خسته و تشنه معارف قرآن اند
به گزارش آینده روشن، حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی ،در مرحله چهارم اولین دوره فرهنگی آموزشی ائمه جماعات مساجد کشور که در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد در سخنانی گفت: ۲۶۸ قصه در قرآن وجود دارد ،که ائمه جماعات باید در مساجد و در موعظه هایشان از این قصه ها بهره گیرند و آنها را برای مردم بازگو کنند.

ریيس ستاد اقامه نمازكشور گفت: در کشور ۲ هزار قاری وجود دارد که که ائمه جماعات باید تجوید حمد و سوره خود را با آنها هماهنگ کنند که البته این کار در گذشته توسط بزرگان و علما نیز انجام می شد و این کار را برای خود عیب نمی دانستند.

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه روحانیون باید دستشان از قرآن و نهج البلاغه پر باشد افزود: ائمه جماعات نباید بین دو نماز سخنرانی کنند و بعد از نماز نیز سخنرانی ها نباید طولانی باشد.

وی ادامه داد: مسائل زیادی در رساله توضیح المسائل وجود دارد که ائمه جماعات باید تعدادی از این مسائل که مورد نیاز مردم و برای آنها ضروری است را نتخاب و برای مردم بازگو کنند.

رئيس ستاد اقامه نمازكشور با بیان اینکه کشور با کمبود مفسر قرآن مواجه است افزود: امروز دنیا تشنه روحانیونی است که مسلط به قرآن و نهج البلاغه باشند که روحانیون باید در این زمینه ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی افزود: روحانیت نباید خود را برتر از دیگران ببیند و باید دقت کند تا در مسائل سیاسی فرو نرود.وی با بیان اینکه تنها سخنرانی نمی تواند کافی باشد افزود: باید با مردم و بویژه جوانان رابطه چهره به چهره و نزدیکی برقرار کرد که این امر موضوع بسیار مهم و تاثیر گذاری برای جذب جوانان به مساجد است.

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه نباید در مساجد تبعیضی بین زن و مرد وجودداشته باشد افزود: در برخی از مساجد جمعیت زنان بیش تر از مردان است اما فضا و امکانات آنها کمتر است که ائمه جماعات باید در این زمینه توجه داشته باشند تا قسمت زنانه و مردانه در مساجد به طور مساوی تقسیم شود.

رئيس ستاد اقامه نمازكشور ابراز داشت: روحانیون و ائمه جماعات بایدیک دوره تفسیر قرآن و همچنین نهج البلاغه را مباحثه کنند چرا که قرآن نور است و روحانیت باید همواره این نور را به همراه خود داشته باشد ، در غیر این صورت نمی تواند به رسالت واقعی خودعمل کند.

وی با بیان اینکه جوانان در هیچ برهه ای به اندازه امروز تشنه روحانیت نیستند اظهار داشت: امروز دانشگاه ها از تحلیل های سیاسی وتاریخی خسته شده اند وتشنه معارف قرآن هستند.

حجت الاسلام قرائتی با تاکید بر اینکه روحانیون نباید در سخنرانی های خود خواب تعریف کنند و رویای صادقه نیز یک هفتادم قرآن است افزود: باید خود قرآن و معارف آن را که وحی است برای مردم گفت و از عنوان کردن خواب ها باید پرهیز کرد.

رئيس ستاد اقامه نمازكشور با بیان اینکه روحانیت باید در میان مردم باشد و از جمعیت فاصله نگیرد افزود: رمز موفقیت روحانیت این است که از مردم ، در مردم و با مردم باشد که این سه ویژه گی نیز از مفاهیم قرآن بدست آمده است.

وی تصریح کرد: امروز روحانیت باید به گونه از بعد علمی غنی باشد که یک استاد دانشگاه و یا دبیران کتاب های دینی احساس کنند که روحانیت از آنها جلوتر است.

وی خطاب به ائمه جماعات تاکید کرد:ائمه جماعات مطالبی که در قرآن و در خصوص مسجد وجود دارد را باید استخراج کنند و روایات زیادی نیز در موضوع مسجد وجود دارد که ضرورت دارد ائمه جماعات از این مطالب آگاهی داشته باشند.

حجت الاسلام قرائتی فهم اسلام و حدیث را مهم برشمرد گفت: روحانیون نباید در سخنرانی ها مطالبی که موجب وحشت مردم می شود را عنوان کنند و از بیان ثواب هایی فراوانی که در خصوص یک موضوع وارد شده است پرهیز کنند

رئيس ستاد اقامه نمازكشور در پایان خاطر نشان کرد: باید ائمه جماعات و روحانیون به جایی برسند که وقتی هر سوالی از آنها می شود بتواند از قرآن پاسخ دهند.
انتهای پیام/ن/45