داخلی     نمايه     انديشه
چاپ چهارم کتاب "امام رضا(ع) و ایران"
  چاپ اول کتاب که استقبال جامعه علمی دانشگاهی کشور را در پی داشت، نویسنده را بر آن داشت که چاپ جدید آن را با تجدیدنظر، اصلاحات و اضافاتی منتشر کند.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب : 70008
چاپ چهارم کتاب "امام رضا(ع) و ایران"
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری رسا، دفتر نشر معارف چاپ چهارم کتاب «امام رضا(ع) و ایران» نوشته دکتر سید حسین حر را منتشر کرد.

چاپ اول کتاب که استقبال جامعه علمی دانشگاهی کشور را در پی داشت، نویسنده را بر آن داشت که چاپ جدید آن را با تجدیدنظر، اصلاحات و اضافاتی منتشر کند.

کتاب «امام رضا(ع) و ایران» پنج فصل اصلی و یک نتیجه‏ گیری پایانی دارد. نویسنده در فصل اول با عنوان «ایران در دوره نخستین خلافت عباسی» به چگونگی اداره ولایات ایران، وضعیت برمکیان در دستگاه خلافت، حدود سرزمین خلافت شرقی مأمون و وضعیت والیان مناطق مختلف می ‌پردازد.

در فصل دوم با عنوان «اوضاع خراسان در آستانه ورود امام رضا (ع) به ایران»، به دو موضوع اهمیت خراسان، مشکلات دوره هارون عباسی تا به قدرت رسیدن مأمون و عواملی که باعث برتری امین نسبت به مأمون در جریان ولایتعهدی شده، پرداخته شده است.

نویسنده در فصل سوم با عنوان «خلافت مأمون و قیامهای علویان» نیز به علل رویگردانی خراسانی ها از مأمون و قیامهای علویان و اقدامات مأمون برای رهایی از مشکلات پرداخته است. در فصل چهارم با عنوان «ولایتعهدی امام رضا (ع) برای پذیرش» هم نتایج پذیرش ولایتعهدی، مناظرات امام و... آمده است.

در فصل پنجم با عنوان «سیره تربیتی، اخلاقی و عملی امام رضا (ع)» به گوشه ‌ای از ویژگیهای رفتاری و عبادی ایشان پرداخته شده است. دعا، ایمان و دینداری، کمال خرد و اوصاف دوستداران ولایت از دیگر مباحث این کتاب است.

دفتر نشر معارف چاپ چهارم این کتاب را در ۲۲۴ صفحه، قطع رقعی، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۱۰۰۰ تومان در تابستان ۱۳۹۷ منتشر کرده است. کتاب های «شمس الشموس السلطان علی بن موسی الرضا(ع)» نوشته دکتر حسن قدوسی زاده و «بر مدار آفتاب: ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی» نوشته حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین پورامینی از دیگر آثار دفتر نشر معارف درباره امام رضا(ع) است