داخلی     خبر     انديشه
معرفی کتاب. . .
رمانی تخیلی فانتزی با موضوع مهدویت به نام«۳۱۳ بزرگتر از ۶۶۶»
  رمان «۳۱۳ بزرگتر از ۶۶۶» نوشته پیام شهابی با موضوع مهدویت و در قالب ادبیات تخیلی نگاشته شده و می توان این کتاب را نخستین رمان تخیلی - فانتزی درحوزه‌ دین دانست.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : 61648
رمانی تخیلی فانتزی با موضوع مهدویت به نام«۳۱۳ بزرگتر از ۶۶۶»
به گزارش آینده روشن، رمان «۳۱۳ بزرگتر از ۶۶۶» با موضوع مهدویت و در قالب ادبیات تخیلی نگاشته شده و می توان این کتاب را نخستین رمان تخیلی - فانتزی درحوزه‌ دین دانست.

نویسنده این اثر در مقدمه آن آورده است: ضرورت پرداختن به هنر در مذهب، امری اجتناب‌ناپذیر است و هنر تنها زبان شناخته شده است که می‌تواند با انسان‌ها از هر ملیت، نژاد و رنگ ارتباط برقرار کرده و به درک مفاهیم و مطالب علمی کمک کند.

در سیره و عمل معصومین(ع) نیز نمونه‌های استفاده از قدرت افسون‌گر و معجزه‌آسای هنر به چشم می‌خورد و وجود احادیث بسیار درباره زیبایی، اهمیت این امر را به ما نشان می‌دهد.

نویسنده در این مقدمه آورده است: پر واضح‌ترین مصداق استفاده از این زبان جادویی در قرآن، ذکر انواع حکایات و سرگذشت اشخاص گوناگون در قالب داستان‌های تمثلی با بیانی شیوا و سازنده است.

وی اضافه کرد: اکنون موضوع مهدویت در حوزه ادبیات، با بی‌اعتنایی رو به روست، به گونه‌ای که آثار انگشت شماری در این زمینه وجود دارد و این یکی از خلاءهای فرهنگی تبلیغی به شمار می‌رود.

شهابی گفت: "۳۱۳>۶۶۶" را می‌توان از آن جهت که در فضایی تخیلی انجام می‌گیرد و مکان، زمان و شخصیت آن خارج از ابعاد انسانی است، قصه نامید نه رمان؛ چه آنکه فرق اساسی قصه و رمان در همین اصول کلی است.

شایان ذکر است، این اثر را پیام شهابی نوشته و کارشناسان پژوهشکده‌ مهدویت آن‌ را از نظر محتوایی بازبینی و انتشارات موسسه آینده روشن منتشر کرده است.


پایان پیام/140