داخلی     خبر    
دبير شوراي فرهنگ عمومي کشور:
عفاف و حجاب يک مساله پيچيده است
  گردهمايي توجيهي كميسيون هاي تخصصي ترويج عفاف و حجاب سازمان ها و ادارات دولتي استان خراسان رضوي با حضور واعظي، دبير شوراي فرهنگ عمومي کشور، استاندار خراسان رضوي و امام جمعه مشهد برگزار شد.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۱۹
کد مطلب : 21273
عفاف و حجاب يک مساله پيچيده است
به گزارش آینده روشن، در اين مراسم واعظي،دبير شوراي فرهنگ عمومي کشور وضعيت حجاب در ايران را نسبت به قبل از انقلاب و جوامع ديگر مناسب توصيف کرد و گفت: برخي بيان مي کنند وضعيت امروز جامعه ما نسبت به گذشته بدتر شده است اين ادبيات درست نيست و فضايي را ايجاد مي کند که باعث ياس و نااميدي مي شود.

وي با اشاره به برخوردهاي انتظامي با پديده بدحجابي اظهار داشت: برخورد انتظامي با اين پديده اثرات مثبت و منفي دارد اثر مثبتش اصلاح وضعيت ظاهري است و اثر منفي آن اين است که اگر برخوردهاي انتظامي برداشته شود وضعيت نه تنها به روال قبل و حتي بدتر از آن مي شود.

دبير شوراي فرهنگ عمومي کشور با بيان اين که عفاف و حجاب يک مساله پيچيده است افزود: برخورد انتظامي براي بخشي از جامعه ضروري است اما اگر فکر کنيم اين مساله را مي توان با برخورد انتظامي حل کرد ساده انگارانه است.

در اين گردهمايي استاندار خراسان رضوي گفت:سلامت رواني جامعه فقط در گرو رعايت حجاب و عفاف است.

محمدجواد محمدي زاده افزود: ترويج فرهنگ عفاف در جامعه، پايداري و استحكام نهاد خانواده را در پي خواهد داشت و سبب حفظ نيروي كار و تامين سلامت اقتصادي كشور خواهد شد.

وي از مديران خواست با ابزارهاي فرهنگي و هنري تلاش كنند تا موضوع حجاب به عنوان يك مطالبه عمومي مطرح شود.

استاندار خراسان رضوي با اشاره به اين كه حجاب مقوله‌اي فرهنگي است و بايد از طريق فرهنگي ترويج شود، گفت: همه دستگاههاي اجرايي و مسوولان بايد در اين زمينه به طور جدي تلاش كنند.

محمدي زاده بر حمايت‌هاي مادي و معنوي از آثار فرهنگي و هنري با موضوع عفاف و حجاب تاكيد كرد و افزود: در ترويج و توسعه فرهنگ عفاف بايد از ظرفيت‌هاي بخش فرهنگ و هنر كشور استفاده شود.

رييس شوراي فرهنگ عمومي خراسان رضوي با بيان اينكه در مسئله حجاب نيازمند نظريه پردازي هستيم، تصريح كرد: انتظار جدي مديريت استان و مديران كشور از دستگاههاي مختلف اين است تا به راهكارهاي اجرايي در اين زمينه توجه كنند.

محمدي زاده همچنين با تاكيد بر آسان‌سازي ازدواج‌هاي سالم و موفق، پرداخت وام‌هاي‌ازدواج با شرايط آسان، گسترش مشاوره‌هاي خانوادگي و اجتماعي و توليد لباس‌هاي مناسب، افزود: در نظام اسلامي موضوع توليد، توزيع و عرضه پوشاك مناسب و در شان نظام اسلامي بسيار اهميت دارد.

وي گفت: سازمان هاي فرهنگي غيردولتي بخصوص تشكل‌هاي هنري و مردمي مي توانند در ترويج فرهنگ حجاب و عفاف دولت را ياري كنند.

در ادامه امام جمعه مشهد با تاكيد بر اينكه بايد جلوي زنان بي حجاب که عامل بر هم زدن امنيت اجتماعي است را گرفت، گفت: زنان با زور با حجاب نمي شوند ولي با زور مي توان جلوي بي حجابي را گرفت.

حجت الاسلام سيد احمد علم الهدي افزود: عفت را نمي توان با قدرت و زور و نيروي انتظامي در جامعه ايجاد کرد، لذا بايد در گام اول يا به عنوان متوليان فرهنگي جامعه آفت عفت را در جامعه براندازيم.

علم الهدي گفت: از اشتباهات بزرگ ما اين است كه نسبت به بسياري از مسايل بر اين عقيده ايم که بايد بر اساس فرهنگ مديريت شوند، حقيقتي که نقش فرهنگ سازي دارد را نمي شود با يک جريان و عامل فرهنگي در جامعه ايجاد کرد.

وي تاکيد کرد: عفت تنها منحصر به زنان نيست و بايد در بين زنان و مردان به وجود آيد و مردان نيز بايد مانند زنان با عفت باشند.

وي افزود: مسوولان بدانند اگر عفاف در حوزه مديريتي و زير مجموعه سازمان ها حاکم شود، مديريت مديران سهل و آسانتر مي شود و عفت زير مجموعه و ضامن تمام اصول مديريتي شما نسبت به جامعه خواهد بود.