داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
مسئول دبیرخانه چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت
آغاز پیش نشست های همایش بین المللی دکترین مهدویت از ۵ اسفند/ارسال بیش از ۸۰ مقاله داخلی و خارجی به دبیرخانه
  حجت الاسلام حسین پور با اعلام تمرکز چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت بر تقریب مذاهب اسلامی، گفت: مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه تا ۲۵ اسفند تمدید شده و همایش ۶ و ۷ اردیبهشت با حضور علما و مراجع در قم برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷
کد مطلب : 67689
آغاز پیش نشست های همایش بین المللی دکترین مهدویت از ۵ اسفند/ارسال بیش از ۸۰ مقاله داخلی و خارجی به دبیرخانه
حجت الاسلام مهدی حسین پور، مسئول دبیرخانه چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در ارتباط با برگزاری این همایش بین المللی در اردیبهشت ماه 97 اظهار کرد: چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با عنوان «مهدویت، محور مشترک مذاهب اسلامی» 6 و 7 اردیبهشت ماه برگزار می شود و دلیل انتخاب این موضوع، پیشنهاد آن از جانب آیت الله اراکی، دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بوده است.

وی افزود: در دیداری که با دبیر مجمع جهانی تقریب داشتیم ایشان پیشنهاد کرد تا با توجه به اینکه 2 سال پیش موضوع همایش دکترین مهدویت، بحث «مهدویت و موعود در ادیان ابراهیمی» بود، چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، موضوع «مهدویت میان مذاهب اسلامی» را بررسی کند که این موضوع پس از بحث و بررسی در کمیته علمی همایش، به تصویب رسید و انتخاب شد.

دبیر اجرایی همایش بین المللی دکترین مهدویت تصریح کرد: فراخوان چهاردهمین کنفرانس بین المللی دکترین مهدویت در سه محور اعلام شده است که محورهای اول: «اصالت مهدویت» با شش زیرشاخه، دوم:«مهدویت و آینده جهان» با 4 زیرشاخه و سوم: «کارکردهای مهدویت» با پنج زیرشاخه را شامل می شود.

حجت الاسلام حسین پور تصریح کرد: امسال با توجه به اینکه موضوع همایش یک موضوع فراگیر است نزدیک به 16 مرکز علمی حوزوی و دانشگاهی در این رابطه با ما همکاری می کنند. از جمله موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، مرکز تخصصی مهدویت، جامعه الزهراء(س)، دانشگاه باقرالعلوم (ع)، موسسه فقهی ائمه اطهار (ع)، دانشگاه های معارف اسلامی، امام حسین (ع)، علوم و معارف قرآن، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی)، دانشگاه مذاهب، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه بین المللی اهل البیت(ع) و موسسه آینده روشن.

دبیر اجرایی چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از پنجم اسفندماه در هر یک از این مراکز علمی، پیش نشست هایی با عنوان «پیش همایش» برگزار می شود تا مقالاتی را که هر یک از این مراکز به صورت مستقل آماده کرده اند، مورد نقد و بررسی قرار گیرد. این پیش نشست ها تا 22 فروردین 97 ادامه دارد و با توجه به اعتبارسنجی مقالات از هر مرکز بین یک تا 3 مقاله برای ارایه در همایش اصلی انتخاب می شود.

وی تاکید کرد: تمامی امتیازاتی که برای همایش اصلی که ششم و هفتم اردیبهشت (مصادف با ایام نیمه شعبان) برگزار می شود برای کمیسیون ها و پیش‌نشست هایی که در این مراکز در نظر گرفته شده نیز وجود دارد.

انتشار بدون نوبت مقالات برگزیده در فصلنامه «مشرق موعود»

حجت الاسلام حسین پور با اشاره به انتشار سه فصلنامه در دبیرخانه دکترین مهدویت گفت: دو فصلنامه علمی پژوهشیِ «مشرق موعود» و «عصر آدینه» و فصلنامه «پژوهش های مهدوی» در دبیرخانه منتشر می شوند. هر ساله معمولا یک ویژه نامه از فصلنامه «مشرق موعود» به همایش دکترین مهدویت اختصاص داده می شود و مقالاتی که بالاترین امتیاز علمی پژوهشی را در این همایش کسب می کنند، خارج از نوبت در این فصلنامه به چاپ می رسند.

مسئول دبیرخانه همایش بین المللی دکترین مهدویت ادامه داد: علاوه بر مراکز علمی که به آنها اشاره شد مراکز اجرایی نیز با ما همکاری دارند همچون صدا و سیما لذا امسال علاوه بر شبکه قرآن و معارف سیما، شبکه بین المللی ولایت و شبکه استانی نور هم به شکل زنده همایش را پوشش می دهند، با شبکه 3 سیما نیز هماهنگی هایی انجام شده تا مراسم افتتاحیه همایش به صورت زنده از این شبکه پخش شود.

وی در رابطه با حضور مراجع عظام تقلید در چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، گفت: با توجه به اینکه در سال های برگزاری همایش در شهر قم، اکثر مراجع عظام در این مراسم حضور داشته اند امسال تلاش شده تا از محضر علما و بزرگانی که تاکنون به محضر آنها نرسیده ایم در این همایش دعوت شود و در همین راستا از آیت الله مصباح یزدی برای سخنرانی در مراسم افتتاحیه دعوت به عمل آمده است.

ارسال نزدیک به ۴۰ مقاله خارجی به دبیرخانه همایش

وی در رابطه با تعداد مقالات ارسال شده به دبیرخانه این همایش ابراز کرد: از میان 16 مرکز علمی هر یک باید حداقل هفت مقاله علمی پژوهشی برای شرکت در همایش ارایه کنند که تاکنون نزدیک به 50 مقاله داخلی و نزدیک به 35 تا 40 چکیده مقاله خارجی به دبیرخانه تحویل داده شده است.

وی در رابطه با مهلت ارسال مقالات اعلام کرد: مهلت ارسال مقالات برای شرکت در چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت تا دهم اسفند 96 اعلام شده بود که تا بیست و پنجم اسفندماه تمدید شده است. البته با توجه به فرصت کمی که برای ارزیابی مقالات وجود دارد امکان تمدید زمان برای ارسال مقالات وجود ندارد.

حجت الاسلام حسین‌پور در ادامه به حضور میهمانان خارجی در این همایش اشاره کرد و افزود: امسال اندیشمندانی از کشورهای آلمان، انگلستان، پاکستان، بحرین، ترکیه، روسیه، عراق، سوریه، لبنان و کویت در همایش بین المللی دکترین مهدویت شرکت می کنند که حضور این میهمانان قطعی است اما در رابطه با حضور میهمانانی از کشورهای کانادا و آمریکا با توجه به اینکه احتمال بروز مشکل در بحث ویزا وجود دارد، هنوز حضور میهمانان قطعی نشده است.

گفتنی است، چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت ششم و هفتم اردیبهشت ماه 97 در سالن همایش های بین المللی رسول اعظم(ص) در قم و با حضور مراجع عظام تقلید و اندیشمندانی از کشورهای مختلف جهان اسلام برگزار می شود.