داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
همایش بین المللی دکترین مهدویت در قم آغاز شد
  آینده روشن– پانزدهمین دوره همایش بین الملل دکترین مهدویت با عنوان «مهدویت و چالش ها» با حضور آیت الله اراکی دبیر مجمع جهانی تقرب مذاهب اسلامی و همچنین شخصیت هایی از کشورهای مختلف جهان روز پنجشنبه درسالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) قم آغاز به کار کرد.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب : 76148
همایش بین المللی دکترین مهدویت در قم آغاز شد
به گزارش آینده روشن ، رئیس مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم در آئین افتتاحیه این همایش با بیان اینکه باید صدها و هزاران همایش و برنامه با موضوع مهدویت در دنیا ترتیب می یابد ، اظهار داشت: یاد مقدمه ای بر انتظار است و ذکر و یاد حضرت مهدی(عج) و انتظار منجی عالم بشریت(عج) وظیفه و رسالت مهم شیعه در دوران غیبت است.
حجت الاسلام والمسلمین سید مسعود پورسیدآقایی اظهار داشت: فرهنگ انتظار باید مانند خونی در رگ های جامعه ما همواره جاری باشد و بخش های و نهادهای مختلف بر مبنای چنین اندیشه ای به وظایف خود در تبیین و گسترش فرهنگ مهدوی و انتظار عمل کنند.
وی استفاده از ظرفیت هنر برای تببین فرهنگ انتظار و مهدویت را ضروری دانست و ادامه داد: امروزه همه وظیفه داریم تا اندیشه انتظار را نه تنها در سبک زندگی خود اجرایی کرده بلکه به وظیفه خود در این راستا عمل کنیم.


** دبیر همایش بین المللی دکترین مهدویت نیز در این همایش با بیان اینکه پیش نشست های مختلف حوزوی و دانشگاهی پیرامون موضوع این همایش در ماه های گذشته برگزار شده است، گفت: از جمله ویژگی های برجسته این همایش استفاده از ظرفیت های مراکز مختلف حوزوی و دانشگاهی به طور عملیاتی در زمینه ترویج مهدویت است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدصابر جعفری ادامه داد: 220 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که 64 مقاله ها در چهار کمیسیون های علمی تخصصی این همایش در 2 بخش صبح و بعد از ظهر ارائه و مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه مقالات ارائه شده به دبیرخانه این همایش در 2 محور چالش ها اعتقادی و فرهنگی و چالش های اجتماعی و سیاسی ارائه شده است اظهار داشت: بر اساس مقالات ارسال شده به دبیرخانه این همایش، تعیین وقت برای ظهور، غفلت از مبانی، برداشت های انحرافی، شتاب خواهی و استعجال از جمله چالش های اعتقادی و فرهنگی و مدعیان دروغین، مخالفت با فعالیت های سیاسی و اجتماعی تشکیل حکومت و همچنین مسئولیت گریزی از جمله چالش های اجتماعی و سیاسی پیرامون انتظار و مهدویت است.

جعفری ، ریشه آسیب های پیرامون انتظار و مهدویت دوری از اندیشه ها و مبانی اهل بیت(ع) پیرمون ظهور دانست و ادامه داد: اگر انتظار بر اساس مبانی اهل بیت(ع) در جامعه ترویج یابد، انتظار و غیبت هیچگونه آسیبی نخواهد داشت.

این همایش یک روزه با عنوان «مهدویت و چالش ها» با حضور شخصیت هایی از کشورهای مختلف جهان آغاز شده تا عصر امروز با برگزاری چهار کمیسیون علمی تخصصی، ارائه مقالات برگزیده و برنامه های مختلف به کار خود پایان می دهد.

تجلیل از 18 تَن از مهدی یاوران برتر کشور، رونمایی از پنج کتاب مهدوی و شماره های جدید مجله های علمی -تخصصی مهدوی از دیگر برنامه های این همایش بود.
220 مقاله به پانزدهمین دوره همایش دکترین مهدویت ارسال شده است که از این تعداد مقاله 64 مقاله پذیرفته شده است.


انتهای پیام /141