داخلی     خبر     بین الملل
واکنش علمای بحرین به محاکمه شیخ عیسی قاسم
  علمای بحرین محاکمه رهبر شیعیان این کشور را نشان دهنده دشمنی آل خلیفه با احکام و اعتقادات تشیع توصیف کردند.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۹
کد مطلب : 66158
واکنش علمای بحرین به محاکمه شیخ عیسی قاسم
علمای بحرین با صدور پیامی، محاکمه آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور را به شدت محکوم کرده و افزودند: جلسه دادگاه روز گذشته شیخ عیسی قاسم نشان می دهد که فریضه خُمس به عنوان یکی از واجبات دینی و شعائر و اعتقادات اسلامی مورد محاکمه قرار گرفته و هیچ مسلمانی درباره این فریضه بحث نمی کند.

در این پیام آمده است: بهانه های واهی نظام برای این محاکمه هیچ ارتباطی به قانون و فقه ندارد چرا که منبع خُمس کاملا معلوم است و هیچ کس نمی تواند منکر این مساله شود اما نظام به مذهب جعفری و شعائر و فرائض شرعی آن بی اعتناست.

علمای بحرین تصریح کردند: دریافت خمس از سوی نماینده شرعی مراجع و صرف این اموال کاملا مشخص و بر اساس مقررات فقه شیعی صورت گرفته و مومنان حق ندارند با خصوصیت های این فریضه مخالفت کرده یا این حق را نادیده بگیرند.

آنان ادامه دادند: آیا دولت می تواند از احکام الهی فراتر رفته و با قرار دادن قید و شرط علیه فریضه خمس مدعی شرعی شدن آن شود؟ این یک بدعت به شمار می آید چرا که خمس همانند نماز است و نماز هیچ نیازی به اجازه دیگران ندارد.

علمای بحرین این اقدام آل خلیفه را توهین به آزادی شعائر دینی توصیف کرده و اظهار داشتند: آیت الله عیسی قاسم مورد اعتماد مراجع تقلید و مومنان است و تاریخ زندگانی وی بر تقوا و پایبندی شدید این عالم به مقررات شریعت الهی تأکید داشته و دوست و دشمن بر این مساله اذعان دارد.

در ادامه این پیام تأکید شده است: علما بر دین حنیف پایبند مانده و هیچ کس نمی تواند آنان را با چنین اتهاماتی از وظیفه شرعی دور کند. همه علمای بحرین صدها سال است فریضه خمس را به این شیوه ادا می کنند و این فریضه عامل خیر و برکت برای وطن و فقرا و نیازمندان بوده است.

علمای بحرین در پایان خاطرنشان ساختند: این اتهامات و دروغ پراکنی ها یک حیله عاجزانه ضعیفی است که بدون منطق و دلیل صادر شده و به خوبی با این مسائل آشنا هستیم. دلیل این اتهامات کاملا سیاسی بوده و ارتباطی به قانون و دادگستری عادل ندارد. هیچ کدام از پیروان اهل بیت(ع) به این دادگاه توجهی ندارد و مطمئنا شیخ عیسی قاسم نیز بر این مساله تأکید می ورزد.
خبرنگار:محمدرضا جایروند