داخلی     خبر     انديشه
۶ دانشکده در موسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت ایجاد می شود
  معاون آموزش موسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت از تاسیس شش دانشکده در این موسسه در برنامه چشم انداز پنج ساله خبر داد.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۲۰
کد مطلب : 55457
حجت الاسلام محمدصادق سنگی
حجت الاسلام محمدصادق سنگی
به گزارش آینده روشن، حجت الاسلام محمدصادق سنگی در گفت وگو با خبرگزاری حوزه با اشاره به اینکه پیگیری های لازم برای تاسیس این موسسه از سال ۸۶ آغاز شد، ابراز داشت: بیش از دو سال طول کشید تا مجوز این موسسه از وزارت علوم اخذ شد.
 
وی افزود: ما پس از فراهم کردن مقدمات از سال گذشته رسما کار خود را شروع کردیم، البته قبل از وزرات علوم، ما مجوزی از وزارت ارشاد برای فعالیت های فرهنگی گرفتیم که این بخش را فعال کردیم.
 
سنگی اضافه کرد: با همین مجوز، دوره های مشاوره و اخلاق کاربردی را از سال ۸۹ با ۵۴ طلبه آغاز کردیم که البته این دوره ها در حال حاضر متصل به دوره های رسمی موسسه شده است. 
 
وی با بیان اینکه اخلاق و تربیت و همه علوم مرتبط با آن جزو قلمرو کاری ماست، گفت: نیاز جامعه به مباحث اخلاقی و تربیتی امر بدیهی است و هر چه جلوتر می رویم این نیاز بیشتر می شود از اینرو تدوین یک نظام جامع اخلاق و تربیت یک امر الزامی است.
 
وی خاطرنشان کرد: بی شک ما اگر بخواهیم اهداف مقدس انقلاب اسلامی را پیگیری و دنبال کنیم، نیاز به تدوین و ارایه یک نظام جامع اخلاقی داریم. 
 
معاون آموزش موسسه اخلاق و تربیت ادامه داد: به نظر می رسد که با وجود همه تلاش هایی که شده هنوز این نظام اخلاقی ترسیم و تبیین نشده است؛ در واقع این قدر که ما در رشته های دیگر استاد، امکانات و ... داریم متاسفانه در مباحث اخلاقی این گونه نیست و شاید بخشی از دلیلش به خاطر این باشد که هنوز ضرورت مساله برای برخی احساس نشده و از سوی دیگر، حتی برخی در علمیت اخلاق تردید دارند. 

وی با تاکید بر اینکه باید افق روشنی در عرصه های اخلاق و تربیتی جامعه ترسیم شود، گفت: در حال حاضر در حوزه یک مرکز تخصصی اخلاق و تربیت اسلامی وجود دارد که وابسته به مرکز مدیریت حوزه های علمیه است و به غیر از این، دیگر هیچ موسسه حوزوی یا دانشگاهی وجود ندارد، البته رشته و گروه در برخی جاها وجود دارد اما به هر صورت موسسه اخلاق و تربیت، تقریبا اولین موسسه آموزش عالی در کشور به شمار می رود. 
 
سنگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه از سال گذشته احکام معاونت های این موسسه صادر شد و از ابتدای سال ۹۰ نیز وی مسوولیت معاونت آموزش را برعهده گرفته است، اظهار داشت: در حال حاضر ۵۴ دانش پژوه در این موسسه حضور دارند که ۱۰ نفر از آنها در گروه اخلاق و بقیه در گروه روانشناسی مشغول تحصیل می باشند. 

وی افزود: بیش از نیمی از دانش‌پژوهان گروه روانشناسی، از سوی معاونت تهذیب حوزه های علمیه معرفی شده اند که در واقع مشاوران مدارس علمیه هستند.
 
معاون آموزش موسسه اخلاق و تربیت بیان داشت: در سال جدید تحصیلی، از طریق دفترچه آزمون سراسری، دو رشته اخلاق کاربردی و روانشناسی اسلامی را پذیرش می کنیم، ضمن آنکه مجوز یک آزمون اختصاصی داریم که امیدواریم بتوانیم در چهار رشته آن را برگزار کنیم. 

وی اضافه کرد: آزمون اختصاصی ما صرفا از طلاب می باشد که مهرماه از طلاب سطح دو پذیرش می شود؛ البته طلاب سطح یک که مدرک کارشناسی معتبر داشته باشند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند. 

وی در قسمت دیگری از سخنان خود در مورد مدت و چگونگی تحصیل در این دوره ها اظهار داشت: طول دوره های ما ۵/۲ ساله است که یک نیم سال آن مربوط به دروس پیش نیاز می باشد. 
 
سنگی با اشاره به اینکه رشته های این موسسه بین ۴۵ تا ۵۵ واحد درسی دارند، گفت: سعی می کنیم که اطلاعات به روز به طلاب بدهیم، ضمن آنکه با توجه به این که منابع اصلی در رشته های اخلاق و روانشناسی به زبان انگلیسی است، آموزش زبان هم داریم؛ در واقع کسانی که به این موسسه می آیند ملزم به گذراندن هشت واحد آموزش زبان انگلیسی هستند. 

وی یادآور شد: در حال حاضر حدود ۱۶ استاد در قالب دو گروه با ما همکاری می کنند که البته در سال تحصیلی جدید این میزان به بیش از ۳۰ استاد می رسد.
 
وی افزود: ما در این موسسه از اساتید حوزوی و دانشگاهی بهره می گیریم که البته استادان دانشگاهی ما نیز دغدغه های حوزوی و معنوی دارند. 

معاون آموزش موسسه اخلاق و تربیت تاکید کرد: در برنامه جامع این موسسه، تاسیس شش دانشکده اخلاق، تربیت، روانشناسی، مطالعات خانواده، تربیت مربی اخلاق و عرفان پیش بینی شده است که امیدواریم در مدت پنج سال این دانشکده ها را ایجاد کنیم. 

وی گفت: به لطف و عنایت مقام معظم رهبری، در سایت دانشگاهی پردیسان، زمینی را به ما اختصاص داده اند که با حل شدن مشکل بودجه در سال های آتی به تدریج کار ساخت و ساز را آغاز می کنیم.

سنگی در پاسخ به این سوال که آیا در آینده برنامه ای برای جذب غیرطلاب نیز دارید ، ابراز داشت: در رشته های کاربردی می توانیم از غیرطلاب نیز جذب کنیم که البته این بحث در هیات امنا متشکل از حجج اسلام و المسلمین اعرافی، نواب و زارعان مطرح است که با تصویب اعضا امکان آن در آینده وجود دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: آنچه برای ما از اهمیت فراوانی برخوردار است اینکه این موسسه صرفا یک فضای آموزشی نباشد بلکه خود محیطی اخلاقی و تربیتی باشد؛ این خواست ما از خدای متعال است که ما را یاری کند تا بحث تربیتی را دنبال کنیم و افراد در این موسسه بیش از پیش متخلق به اخلاق دینی باشند. 

نشانی اینترنتی موسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت http://oveice.com است.

انتهای پیام/گ/0/