نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » ::پژوهشکده مهدویت::

آیت الله اراکی:

وحدت اسلامی مهم ترین مقدمه ظهور مهدی موعود است

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳

مرجع : خبرگزاری رسا

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی از وحدت اسلامی به عنوان مهمترین مقدمه ظهور حضرت ولیعصر(عج) یاد کرد.

آیت الله محسن اراکی امروز در مراسم اختتامیه همایش بین المللی دکترین مهدویت، از برگزاری این همایش تقدیر کرد و گفت: اگر بگوییم که اندیشه مهدویت مهمترین مقوله معاصر جهان بشر است، گزافه نگفتیم.


وی افزود: قانون سنت انتظار هم به جهان شناسی مهدویت ارتباط دارد و هم با جامعه شناسی و دانش سیاسی مهدویت مرتبط است. از قرآن کریم و منابع دینی چنین استفاده می‌شود که سنت انتظار یکی از مهمترین سنت‌های فراگیر الهی است که این انتظار از خدای متعال آغاز می‌شود تا به رسل الهی و فرشتگان و جوامع بشری می‌رسد.


آیت الله اراکی تصریح کرد: خداوند متعال منتظر است و جهان در انتظار یک حادثه بزرگ قرار دارد. انتظاری که در قرآن به آن پرداخته شده و بر انتظار همه جهان آفرینش نسبت به این حادثه بزرگ تأکید دارد.
این استاد برجسته حوزه اظهار کرد: انتظار دارای سه مرحله است که انتظار آفرینش حضرت آدم نخستین مرحله بود و جهان در انتظار آفرینش چنین موجودی بسر می‌برد. مرحله دوم انتظار نیز بعثت رسول خاتم ادیان حضرت محمد(ص) به شمار می‌رود که در منابع اسلامی و غیر اسلامی می‌توان دریافت که همه ادیان بشارت ایشان را داده‌اند.


وی درباره مرحله سوم گفت: انتظار مهدی موعود و قیام حکومت جهانی عدل الهی نیز سومین مرحله است که از منابع دینی استفاده می‌شود فلسفه انتظار طولانی همه تاریخ را در بر می‌گیرد. این انتظار با همه گسترده جهان گیر، انتظار مدیریت جهانی بشریت و خلافت خدای متعال در مدیریت آفرینش محسوب می‌شود.


آیت الله اراکی ادامه داد: این بزرگترین و مهمترین دستاورد جهان آفرینش است و کلید مدیریت عادلانه جهان به انسان سپرده شود. فرشتگان که انتظار چنین موقعیتی داشتند نسبت به این مساله غبطه می‌خورند که ای کاش ماموریت مدیریت جهان آفرینش که همسان مدیریت خداوند متعال است به ما واگذار می‌شد.


وی با اشاره به اینکه این مدیریت کاملا خلافتی و نیابتی است، خاطرنشان کرد: خلافت تنها به این معنا نیست که یک موجودی آفریده شود که بتواند کارهای عجیبی انجام دهد بلکه خلافت یعنی آنچه خداوند می‌کند را انجام دهد. خلافت دارای مراحلی است؛ خلافت فردی که مامور اجرای فرمان خداوند است و خلافت امت که طی آن، خلیفه مامور است امتی را فراهم کند که به فرمان خدا باشند از آن جمله‌‌اند. این خلافت به حضرت محمد(ص) تعلق دارد و سایر پیامبران خلافت تمهیدی داشته‌اند.


دبیرکل مجمع تقریب مذاهب گفت: اساس خلافت دوم نیز شکل گیری امت است که شکل گیری آن بستگی وحدت امت اسلامی دارد. رابطه تبعیت از رسول اکرم به هویت واحده ملت و امت اسلامی وابسته است و وحدت اسلامی مهمترین مقدمه ظهور مهدی موعود است.


وی افزود: حاکمیت زمین از آن جامعه صالح است و جهانیان در انتظار این جامعه هستند. ماموریت آبادانی زمین و جهان به بشر سپرده می‌شود اما این ماموریت به دست جامعه عباد صالح صورت می‌گیرد.


آیت الله اراکی خاطرنشان کرد: اندیشه مهدویت یعنی اندیشه‌ای که بشریت را به جامعه عادلان و صالحان و جامعه‌ای که بشر از پرداختن به مشکلات خود گذر کند، سوق دهد. در جامعه مهدوی نه تنها فکر ریشه کن می‌شود بلکه آبادانی چنان گسترش پیدا می‌کند که زکات گیرنده‌ای وجود نخواهد داشت و حضرت مهدی(عج) دستور می‌دهد در بیت المال را باز کنند ولی کسی نیست که از بیت المال چیزی بردارد.


این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: جامعه بشر در زمان ظهور هیچ مشکلی نخواهد داشت. چنین جامعه‌ای است که می‌تواند بشر را به بهشت برین سوق دهد.

وی گفت: مهمترین شرط انتظار در جهان معاصر بازگرداندن حیات به امت محمد(ص) است و اگر این حیات برنگردد قطعا زمینه ظهور فراهم نمی‌شود. این امت اگر یکپارچه شده و اراده واحدی شکل گیرد امتی خواهد بود که امامت به همراه آن، دوران خلافت نهایی را محقق می‌کند.