داخلی     خبر     بین الملل
با حضور گسترده علما؛
بزرگ ترین تظاهرات تاریخ انقلاب بحرین برگزار شد
  تظاهرات «لبیک یا بحرین»، بعدازظهر دیروز و با حضور صدها هزار تن از شهروندان بحرینی برگزار شد.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب : 52720
بزرگ ترین تظاهرات تاریخ انقلاب بحرین برگزار شد
به گزارش آینده روشن، صدها هزار تن از شهروندان بحرینی، بعدازظهر دیروز در تظاهرات «لبیک یا بحرین» که به فراخوان آیت الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان این کشور برگزار شد، حضور یافتند.

در این راهپیمایی که در سالگرد اشغال بحرین از سوی نیروهای آل سعود برگزار شد، صدها هزار شهروند بحرینی با حضور گسترده، پاسخ محکمی به سخنان پادشاه این کشور مبنی بر تعداد اندک معترضان دادند.

آیت الله شیخ عیسی قاسم، علامه سید جواد الوداعی، علامه سید عبدالله الغریفی، اعضای شورای اسلامی علما، سیاستمداران، اندیشمندان، فعالان حقوقی و قشرهای مختلف ملت بحرین در این راهپیمایی باشکوه حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی با سر دادن شعارهایی بر لزوم تغییر نظام حاکم، خروج فوری اشغالگران سعودی، آزادی زندانیان سیاسی، توقف حمایت های برخی کشورهای منطقه و جهان از آل خلیفه، پایان یافتن سرکوب و قلع و قمع مردم و اجرای اصلاحات را خواستار شدند.

خبرهای رسیده حاکیست که نزدیک به پانصد هزار تن در این راهپیمایی شرکت کرده که می توان گفت نیمی از ملت بحرین در راهپیمایی که در اعتراض به سخنان حمد آل خلیفه مبنی بر تعداد اندک معترضان و حمایت اغلب ملت از نظام آل خلیفه شرکت کرده اند.

جوانان، کودکان، زنان، مردان و کهنسالان و حتی معلولان از ساعت های اولیه صبح و از شهرها و روستاهای مختلف به سوی منامه آمده تا در این تظاهرات باشکوه که مهم ترین راهپیمایی از آغاز انقلاب ملت بحرین به شمار می آید، حضور یابند.

مقامات آل خلیفه که از این راهپیمایی و حضور باشکوه ملت بحرین به شدت هراسان شده بودند، همانند همیشه نیروهای امنیتی خود را به مصاف معترضان فرستاده تا به شیوه های مختلف از رسیدن خیل عظیم شهروندان به منامه خودداری کنند.

زندانیان انقلابی نیز که از حضور در این تظاهرات محروم شده بودند از پشت میله های زندان وارد عمل شده و با سر دادن شعار «الله اکبر» همراهی خود را با تظاهرکنندگان اعلام کردند.

تظاهرات پرشور و عظیم «لبیک یا بحرین» با قرائت بیانیه پایانی جمعیت های معارض رژیم آل خلیفه به پایان رسید.

در این بیانیه آمده است: ملت بیدار، مجاهد، صابر و مسلمان که شهدا، جانبازان، مجروحان و اخراج شدگان فراوانی را در چهار دهه گذشته خصوصا در یک سال گذشته تقدیم کرده اند، به ندای وطن لبیک گفته و در راهپیمایی تاریخی روز ۹ مارس شرکت کردند تا نشان دهند در هر زمان و مکانی حاضرند به ندای آینده وطن لبیک گویند.

این بیانیه می افزاید: جمعیت های معارض از ملت صلح طلب و مجاهد بحرین که ندای وطن را لبیک گفته و در این روز تاریخی حضور گسترده ای داشتند، تقدیر و تشکر می کند. تشکر ویژه ای نیز از زنان بحرینی که صحنه های زیبایی از مشارکت و حضور ملی و سیاسی را به نمایش گذاشتند، داریم.

جمعیت های معارض آل خلیفه تصریح کردند: جنبش ما کاملا با سنت خداوند در زمین انطباق دارد و پیروزی و موفقیت آن حتمی است، هر اندازه که فداکاری بیشتر شده و شب طولانی باشد سرانجام فجر آزادی و عدالت طلوع خواهد کرد. ملت بحرین هر آنچه که در اختیار دارند را در راه یاری وطن، عدالت، مساوات، خیر و آزادی تقدیم کرده اند و راهپیمایی امروز نیز راهپیمایی ملت و وطن بود و مردم نشان دادند که به کشور عشق می ورزند و نسبت به آینده کشور حرص فراوانی دارند.

انقلابیون بحرینی تاکید کردند: به کسانی که در این راهپیمایی ملی حضور نداشتند باید عرض کنیم که وطن بر اساس قاعده تساوی در حقوق به همگان تعلق دارد و مطالبات ما ملی بوده و از تاریخ انقلابی ملت بحرین در راه اصلاح فساد نظام نشات می گیرند. در زمانی که دیکتاتور نظام حاکم بر کشور را به شدت رد کرده، دل های خود را به سمت همه کسانی که درصدد حمایت از مصالح و ترسیم آینده کشور هستند، باز می کنیم.

در ادامه این بیانیه اظهار شده است: به مقامات اعلام می کنیم که ملت بر اساس قانون و معاهده های بین المللی منبع همه قدرت در کشور است و وقت آن فرارسیده که این شعار عملی شده و ملت به انتخاب قوای سه گانه بپردازد. این حضور تاریخی شهروندان پیامی آشکار به عدم عقب نشینی جنبش مردمی و حضور فعال در صحنه است.

گروه های مخالف نظام فاسد بحرین تاکید کردند: ملت بحرین مسوولیت همه خسارت هایی که بر کشور و مردم وارد شده است را متوجه نظام می کند، زیرا نظام آل خلیفه در برابر فریادهای مسالمت آمیز مردم سکوت اختیار کرده و از پذیرفتن مطالبات مشروع، عاقلانه و ملی بحرین خودداری ورزید. مقامات برای اینکه از اصلاحات ریشه ای فرار کنند، با پیش کشیدن اصلاحات صوری و نمایشی درصدد فریب مردم برآمدند، اما آنان باید بدانند که همه این نقشه های ناکام خواهند ماند و هرگونه وعده دروغین به شکست می انجامد.

شرکت کنندگان در راهپیمایی «لبیک یا بحرین» با تاکید بر عدم دخالت ایران در امور داخلی بحرین، خاطر نشان ساختند: کمیته حقیقت یاب حوادث اخیر بر ملی بودن اعتراضات و عدم وابستگی آن به ایران تاکید کرد و مشارکت گسترده مردم در این راهپیمایی نشان داد که این جنبش کاملا ملی و داخلی بوده است. برآورده شدن همه توصیه های کمیته حقیقت یاب بویژه آزادی زندانیان سیاسی، بازگشت اخراج شدگان به کار و محاکمه عوامل جنایت علیه مردم از خواسته های اصلی معترضان به شمار می آید.

در بخش پایانی بیانیه راهپیمایی لبیک یا بحرین آمده است: از جامعه جهانی می خواهیم همانگونه که به انقلاب و بهار عربی می نگرند به مطالبات عادلانه ملت بحرین نیز به همان چشم بنگرند و از معیارهای یکسانی برای قیام ها استفاده کنند. جامعه جهانی موظف است از مطالبات ملی ملت بحرین مبنی بر تبدیل نظام کنونی به نظام دموکراسی حمایت کرده و مسوولیت خود را در قبال دفاع از حق ملت بحرین در راهپیمایی مسالمت آمیز و آزادی بیان به خوبی انجام دهد.

گفتنی است پس از آنکه حمد آل خلیفه، پادشاه بحرین تعداد معترضان را بسیار اندک عنوان کرد، آیت الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته شهر دراز از همه شهروندان بحرینی اعم از شیعه و سنی خواست در روز جمعه با عنوان «لبیک یا بحرین» به راهپیمایی بپردازند.

انتهای پیام/ن/47