داخلی     خبر     انديشه
حجت الاسلام کفیل
اعتکاف حقیقی جز طلب ظهور امام عصر(ع) نیست
  پژوهشگر مهدوی گفت: اعتکاف حاصل نمی شود جز با ظهور. اگر در اعتکاف به دنبال تغییر و حرکت هستیم، باید بدانیم که تغییر با ظهور منجی عالم بشریت محقق می شود.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۰
کد مطلب : 63511
اعتکاف حقیقی جز طلب ظهور امام عصر(ع) نیست
به گزارش پایگاه خبری آینده روشن حجت الاسلام محمدصادق کفیل با بیان اینکه ماه رجب ماه آمادگی برای وصال و بسترسازی لقای الله است، گفت: مراقبت و مواظبت در ماه رجب بهره برداری از رمضان را به دنبال خود دارد.

وی با بیان اینکه رجب انسان را آماده می کند برای خلوت با خدا خاطرنشان کرد: این خلوت مقدمه حرکت و سیر و پیشرفت می شود و اگر ماه رجب ماه عبادت و قرائت قرآن و استغفار است بنابراین انسان در این خلوت می تواند همه زیبایی ها را درک کند.

حجت الاسلام کفیل با اشاره به اینکه اصل اعتکاف این است که انسان ۳ روز به غیر خدا نیندیشد، فکر نکند و حرکت نکند، اظهارداشت: در اعتکاف که ۳ روز میانی ماه رجب است انسان تمرین همیشه با خدا بودن را می کند و درمی یابد که می تواند در تمام زندگی با خدا باشد، می فهمد که می تواند تمام سحرها بیدار باشد و ساعت ها قرآن و نماز بخواند درحالی که روزه است.

این پژوهشگر مهدوی اعتکاف را تمرین عبودیت معتکفین دانست و بیان داشت: در اعتکاف به انسان فهمانده می شود که می شود به گونه ای دیگر زندگی کرد. چرا که اعتکاف بسترساز تغییر است و این درحالی است که انسان برای تغییر زندگی می کند و از رکود بدش می آید.

وی با اشاره به اینکه انسان برای انقلاب درونی و بازگشت معتکف می شود، تصریح کرد: این انقلاب درونی مستلزم برنامه ریزی است، درحالی که هدف از اعتکاف رشد و تغییر است.

حجت الاسلام کفیل با بیان اینکه اعتکاف خوردن بعد از چشیدن است نه ترک کردن، گفت: اعتکاف ماندن بعد از رسیدن و برنگشتن و توبه کردن از آن مسیری که بودی و بازگشت از عادات است. بنابراین محور نخست در اعتکاف تغییر است.

این پژوهشگر مهدوی با اشاره به خواستن به عنوان محور دوم اعتکاف، ادامه داد: اعتکاف یعنی خواستن، نیاز، احتیاط، اوج فقر و نیاز و اینکه انسان با تمام وجود به سوی خدا حرکت کند و از او طلب کند.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه اگر معتکف برای تغییر اعتکاف می کند، پس چه می خواهد و طلب می کند؟، گفت: خواسته انسان براساس ظرفیت و افق اندیشه اوست. در این میان برخی برای خود معتکف می شوند و برای خود عبادت می کنند و طلب می کنند ولی نگاه برخی عالم و نجات مستضعفین است.

حجت الاسلام کفیل با بیان اینکه معتکف باید در طلب خود جهانی بنگرد، اظهارداشت: اگر معتکف دگراندیش باشد و جهانی بنگرد و اگر با این نگاه باشد که اعتکاف من خیر برای همه عالمیان باشد، باید به دنبال ظهور موعود و عدالت جهانی باشد.

این پژوهشگر مهدوی با اشاره به اینکه اعتکاف به دنبال عبودیت بشر حاصل می شود، گفت: اعتکاف حاصل نمی شود جز با ظهور. بنابراین اگر در اعتکاف به دنبال تغییر و حرکت هستیم، باید بدانیم که تغییر با ظهور منجی عالم بشریت محقق می شود.

وی خاطرنشان کرد: عبادت، بیداری، نماز، قرآن، نیت و خلوت معتکف در طلب ظهور و فرج حضرت حجت معنا پیدا می کند، آماده شدن برای اعتکاف آماده شدن برای ظهور است. چرا که اعتکاف تمرین با امام بودن است.

/۱۴۳