داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
دبیر علمی همایش بین المللی «دکترین مهدویت» اعلام کرد
برنامه همایش دکترین مهدویت برای مبارزه با برداشت های غلط + محور دوره شانزدهم
  آینده روشن- حجت الاسلام جعفری با اشاره به خروجی پانزدهمین همایش بین المللی «دکترین مهدویت»، گفت: به منظور ارائه نگاه جامع از طریق مطالعه هندسه حرکت انبیاء و پرهیز از موازی کاری و برداشت های ناصواب، «طرح کلی حرکت انبیاء از آغاز» محور دوره شانزدهم این همایش است.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب : 76176
برنامه همایش دکترین مهدویت برای مبارزه با برداشت های غلط + محور دوره شانزدهم
به گزارش آینده روشن حجت الاسلام «محمدصابر جعفری» در تشریح نتایج حاصل از پانزدهمین همایش بین المللی «دکترین مهدویت»، اظهار کرد: 220 مقاله طی زمان فراخوان اعلامی و مهلت پیش بینی شده برای ارسال آثار توسط دبیرخانه دریافت شد، که نهایتاً 65 مورد از آنها در چهار کمیسیون صبحگاهی و چهار کمیسیون عصرگاهی همایش در روز پنجشنبه، 29 فروردین ماه ارائه شد.

 

دبیر علمی پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت تصریح کرد: چالش های اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و تهدیدات آنها برای جامعه منتظر که در روایات هم تصریح شده و نیز چگونگی تعامل، برخورد و مدیریت این چالش ها در کمیسیون های تخصصی همایش به بحث و بررسی نخبگانی گذاشته شد.

 

وی با بیان اینکه در اختتامیه این همایش، محور اصلی دوره آتی یعنی شانزدهمین همایش بین المللی «دکتر مهدویت» اعلام شد، تاکید کرد: «طرح کلی حرکت انبیاء از آغاز» محور دوره شانزدهم این همایش بین المللی است که فراخوان اجمالی آن به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در سایت همایش اعلام شده و فراخوان تفصیلی به تفکیک محورها و منابع هم به زودی در سایت همایش بارگذاری می شود.

 

حجت الاسلام جعفری درباره فلسفه انتخاب محورها در همایش بین المللی «دکترین مهدویت»، بیان کرد: دبیرخانه از طرق مختلف جلسات حضوری، درخواست کتبی و مجازی و ... از مراکز و مجموعه های مختلف و نیز شخصیت های حقیقی و حقوقی می خواهد تا اولویت های موضوعی را برای پرداخت به عنوان محور همایش پیشنهاد دهند.

 

وی اضافه کرد: این پیشنهادت در هیئت علمی همایش به بحث و بررسی گذاشته و نهایتاً به تناسب شرایط و اقتضائات و نیز نیازهای روز یک محور تعیین می شود. برای مثال محور دوره چهاردهم این همایش به پیشنهاد آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی انتخاب شد.

 

دبیر علمی پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت تاکید کرد: پس از تعیین محور اصلی، از طریق جلسات متعددِ کارشناسی سرفصل ها و محورها و زیرمحورها و نیز منابع و کتب پیشنهادی برای تحقیق، تعیین و اعلام می شود تا فضای کار کیفی در همایش ایجاد شود.

 

حجت الاسلام جعفری در ادامه بیان کرد: برای همایش شانزدهم بر اساس گفتگوهای بسیار در جلسات کارشناسی به این نقطه رسیدیم که برای فهم بسیاری از موضع گیری ها و اینکه چه باید بکنیم تا مسائل حل شود، لازم است که نگاه کلی و جامع داشته باشیم و هندسه حرکت انبیاء و اولیاء را به دست آوریم چراکه کار جزیره ای و موردی اصول حرکت نیست و اینچنین دچار تردید و برداشت های اشتباه می شویم.

 

وی تاکید کرد: بسیاری از جریان های انحرافی به دلیل عدم فهم اصول کلی بروز کرده اند، برای مثال بر اساس یک روایت، برداشت و تحلیل اشتباه شده است در حالی که یک روایت باید در مهندسی خاص خود دیده شود چون ممکن است تقیه یا زمینه سازی در آن مدنظر بوده باشد. لذا اگر روایات تبیین شود کار شفاف شده و تکلیف ما هم در عصر غیبت و نیز نسبت به آینده مشخص می شود.

 

این کارشناس مهدوی ابراز کرد: در این باره کارهای فاخر بسیار صورت گرفته، برای مثال کتاب «انسان 250 ساله» مقام معظم رهبری که برشی از زندگانی ائمه علیهم السلام به عنوان نوری واحد است، این کتاب حضرات معصومین(ع) را به صورت مجموعه ای با یک تحلیل جامع دیده است.

 

وی از برگزاری نشست هم اندیشی درباره همایش دکترین مهدویت خبر داد و گفت: هر سال پس از اتمام دوره جاری و اعلام محور دوره آتی، نشست هم اندیشی با نهادها برای بررسی نقاط ضعف و قوت و تعیین افق ها برگزار می شود، این هم اندیشی طی روزهای آتی در دستور کار دبیرخانه همایش بین المللی «دکترین مهدویت» قرار دارد.

 

حجت الاسلام جعفری درباره آینده پیش بینی شده برای مقالات پانزدهمین دوره این همایش، ابراز کرد: برخی از مقالات در فصلنامه علمی پژوهشی «مشرق موعود»، برخی که دارای سبقه هنری هستند در فصلنامه «عصر آدینه» و برخی از مقالات هم در فصلنامه علمی ترویجی «پژوهش های مهدوی» منتشر می شوند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: دیگر مقالات دارای اهمیت این دوره از دکترین مهدویت هم در شماره های بعدی این فصلنامه ها و برخی دیگر هم در قالب «کتاب مقاله» منتشر می شود. برای مثال مقالات چهاردهمین دوره دکترین مهدویت در پنج جلد «مهدویت، محور مشترک مذاهب» منتشر شد.

 

گفتنی است، پانزدهمین همایش بین المللی «دکترین مهدویت» 29 فروردین ماه در شهر مقدس قم برگزار شد.

پایان پیام/141